Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Dorne’un Şafağı: Dayne Hanesi

Dorne’un Şafağı: Dayne Hanesi

PAYLAŞ

Kayan Yıldız'ın Dayne Hanesi Westeros'taki en eski haneler arasındadır. Hanenin kalesi meşhur Kayan Yıldız'dır. Torrentine nehrinin kıyısında yaşayan Dayne Hanesi, kaleleri Kayan Yıldız'ı nehrin kükreyen sularının denizle buluştuğu noktada bir adaya inşa etmişlerdir. Efsanelere göre Dayneler'in ilki, kaymakta olan bir yıldızı takip etmiş ve yıldızdan çıkan bir taşın düştüğü yere Kayan Yıldız kalesini yaptırmıştır. İlk Dayne ve onun nesli, Dorne'un batı bölgesini yüzyıllar boyunca Torrentine Kralı ve Kayan Yıldız lordu olarak yönetmiştir. O dönemlerde Dorne'da başka krallıklar da vardır ancak pek azı Dayneler kadar güçlü ve prestijlidir. Hanenin şu anki lordu Lord Edric Dayne'dir ve hane Marteller'e bağlıdır.

Şafak Kılıcı

Onları şu anki ünlerine kavuşturan şey ata yadigarı efsane Şafakı Kılıcı ve onu kullanan kişilerdir. Kılıcın nasıl üretildiği, hangi maddeden üretildiği vs. gibi konular efsanelere karışmış olsa da Dayneler'in bu kılıcı binlerce yıl kullandığı bilinmektedir. Efsaneye göre Şafak Kılıcı kayan yıldızdan çıkan taşın metalinden dövülmüştür. Kılıcı inceleme fırsatına sahip olan kişiler kılıcın tıpkı Valyria çeliği kadar sağlam, hafif ve keskin olduğunu söyler ancak kılıç Valyria çeliğinin aksine süt camı gibi soluk beyaz bir renge sahiptir ve ışıldamaktadır. Şafak Kılıcı diğer hanelerdeki  önemli kılıçların devirlerindeki geleneklerin aksine babadan oğula geçmemektedir, kılıç her zaman onu taşımaya layık olan Dayne'e verilmiştir. Şafak Kılıcı'nı taşıyan her kişi Sabah Kılıcı lakabıyla anılmıştır. Bu sebepten dolayı Sabah Kılıcı ile anılan tüm kişiler Westeros'ta oldukça meşhurdur. Şu anda kılıcı taşımaya layık hiçbir Dayne olmadığı için kılıç hane kalesinde asılı beklemektedir.

Tarihte Bilinen Dayneler

Yıldız Ateşi Samwell Dayne, Dayneler'in Torrentine Kralları'ndan birisidir. Eski Şehir'i yağmalamıştır.

Dayne Hanesi'nin son kralı Vorian Dayne, Dorne'daki en meşhur şövalye olarak bilinirdi. Kendisi Akşam Yıldızı diye anılırdı. Kraliçe Nymeria'nın Dorne'u fethi sırasında yenilmiş ve Sur'a gönderilmiştir.

Davos Dayne, Kraliçe Nymeria'nın son kocasıdır.

Sör Joffrey Dayne, Aegon I 'Fatih' Targaryen'in Dorne'a saldırısı sırasında Menzil'e girmiş ve Eski Şehir'e ulaşana kadar yolunun üzerinde gördüğü tüm köyleri, kasabaları ve tarlaları yakıp yıkmıştır.

Dyanna Dayne, Maekar I Targaryen'in karısıdır. Maekar'ın 4. oğul olması sebebiyle tahta geçeceğini kimse düşünmemiştir, bu yüzden akraba evliliği yerine Dayneler'in Dyanna'sıyla evlenmiştir. Dyanna genç yaşta ölmüştür.

Sör Ulrick Dayne, kendisi Sabah Kılıcı'dır. Döneminin en büyük şövalyesi olarak bilinir. 

Yakın Tarihte Dayne Hanesi

Arthur Dayne;

Sör Arthur Dayne, Sabah Kılıcı lakabı taşıyanların en meşhurudur. Sör Arthur uzun yıllar Aerys II 'Deli Kral' Targaryen'in Kral Muhafızı olarak görev yapmıştır, o Aerys dönemindeki kral muhafızlarının en iyisi olarak bilinmektedir. Sör Arthur Dayne Kral Ormanı Kardeşliği denilen örgütü bizzat yok etmiştir, bu olaydan sonra kendisi Jaime Lannister'ı bizzat şövalye ilan etmiştir. Kendisi katıldığı her meydan muharebesi ve turnuvayı kazanmıştır ancak Prens Rhaegar'a iki kez yenildiği bilinmektedir.

Sör Arthur Dayne çok güçlü bir kılıç ustası olmasının yanında bir o kadar güçlü bir kişiliğe sahiptir. Kral Ormanı Kardeşliği'nin yarattığı terörü anlatan halkı dinlemiş, halkın sorunlarını krala ileteceğini söylemiş ve sözünü tutup konuyu kralla konuşmuştur. Kralı ikna etmeyi başarmış, köylülerin otlak alanları çoğaltılmış, Kral Ormanı'nda belli bir sınıra kadar avlanmak ve odunculuk yapmak serbest hale getirilmiştir. Arthur Dayne böylece bölge halkının gönlünü kazanmış ve Kral Ormanı Kardeşliği'nin işini zora sokmuştur. Ayrıca kendisinin sadakati, dürüstlüğü ve cesareti tüm Westerosça bilinmektedir.

Robert İsyanı sırasında Sör Arthur Dayne, Rhaegar'ın emriyle Neşe Kulesi'nde muhafız olarak beklemekle görevlendirilmiştir. Ancak Robert'ın İsyanı sona erdiğinde, Neşe Kulesi önünde Ned Stark ile girdiği kılıç mücadelesinde Howland Reed tarafından arkadan bıçaklanarak öldürülmüştür. Daha sonra Eddard Stark Arthur'dan kalan Şafak Kılıcı'nı Kayan Yıldız'a götürmüştür ve bir saygı göstergesi olarak kılıcı haneye teslim etmiştir.

Ashara Dayne;

Leydi Ashara Dayne, Sör Arthur Dayne'in kardeşi ve Prenses Elia Martell'in hizmetçisidir. Söylenenlere göre kendisi diyarın o zamanda bilinen en güzel kadınıdır, başta Barristan Selmy ve Eddard Stark da dahil birçok erkeğin ona aşık olduğu söylenmektedir. Barristan Selmy Harrenhal turnuvasını kazansaydı Aşk ve Güzellik Kraliçesi tacını ona vereceğini söylemiştir. Kendisi meşhur Harrenhal turnuvasında bulunmuştur. Eddard Stark'la bu turnuvada tanıştığı, hatta bazı söylentilere göre Eddard'ın Ashara ile bu turnuvada ilişkiye girdiği iddia edilmektedir. Eddard Stark, Arthur Dayne'in ölümünden sonra Şafak Kılıcı'nı Ashara'ya bizzat teslim etmiştir. Ashara Dayne, Eddard Kayan Yıldız'a uğradıktan birkaç gün sonra kaleden aşağı atlamış ve intihar etmiştir.

Bazılarına göre Ashara'yı intihara sürükleyen abisinin ölümüne duyduğu üzüntüdür, bazıları Ashara'nın piç Jon Kar'ın annesi olduğunu söyler ve Eddard Stark çocuğu annesinin elinden aldığı için Ashara bu acıya dayanamayıp intihar etmiştir. Ashara'ya aşık olan bir diğer kişi Barristan Selmy ise Ashara'nın bir Stark erkeğine (Brandon veya Eddard) hamile kaldığını doğrulamış ancak Ashara'nın düşük yaptığını ve üzüntüsü ile utancını daha fazla içinde tutamayıp intihar ettiğini söylemiştir. Catelyn Stark Ashara ile Jon Kar arasında bir bağlantı olup olmadığını kocasına sorduğunda, Eddard Stark'ı ilk kez o zaman bu kadar öfkeli gördüğünü söylemiştir, Eddard Stark'ın öfkeli olduğu o geceden sonra Ashara ismi Kışyarı'nda bir daha anılmamıştır.

Buz ve Ateşin Şarkısı'nda Dayne Hanesi

Hanenin lordu Edric Dayne Nehir Toprakları'nın Sancaksız Kardeşliği'nin bir üyesidir. Sancaksız Kardeşliği'n eski lideri Beric Dondarrion Dayneler'in Allyria'sı ile nişanlanmıştır, Allyria Edric'in teyzesidir ve Beric Dondarrion Allyria ile nişanlandıktan sonra Edric'i henüz 10 yaşındayken yaveri olarak himayesine almıştır. Edric küçük yaşlarda olmasına rağmen at sürmesindeki becerisiyle ön plana çıkar. 

Arya Stark, Sancaksız Kardeşliği'n elindeyken Edric Dayne ile tanışmıştır. Edric Arya'nın Stark olduğunu öğrendiğinde ona, Jon Kar'ın ve kendisinin bebekken Wylla isimli bir kadından süt emdiklerini ve süt kardeş olduklarını söylemiştir. Arya, Wylla'yı Jon Kar'ın annesi olarak düşünmüştür. Ancak daha sonraki konuşmalarında Edric, halasının anlattığı olayları Arya'ya anlatmış ve Jon'un annesinin Wylla değil Ashara olduğunu söylemiştir.

Edric'in halası Allyria'nın anlattıklarına göre Eddard ve Ashara birbirine Harrenhal'da aşık olmuştur ve Jon Kar bu ikilinin ilişkisinden meydana gelmiştir. Ashara'nın kaleden atlama sebebini ise ''Kalbi kırılmıştı'' diye yorumlamıştır. Edric Dayne'in lakabı olan ''Ned'' isminin Eddard Stark'ın lakabından geldiği bilinmektedir.

Yorumlar