Ana sayfa Oyunlar Unutulmuş Diyarlar Drizzt do’Urden Ve Drowlar

Drizzt do’Urden Ve Drowlar

PAYLAŞ

Drowlar neden kötü, Drizzt’i duyupta nasıl olduğunu, okuyupta Örümcek Kraliçe Lloth’un hikayesini merak edenler için kısa bir yazı hazırladım. Umarım hoşunuza gider.

Spoiler içermez.

Drowlara dair ; 

Kara Elfler genel olarak şeytani bir ırk olarak bilinir. Karanlıkaltı (Underdark) kenti olan Menzoberranzan ve bu şehir gibi Karanlıkaltı kentlerinde yaşarlar. Kaos ve kötülükle beslenen Örümcek Kraliçe Lloth’a taparlar. Tamamiyle bildiğimiz yüzey elflerini unutun ve onlara ait bir benzerlik aramayı bırakın. Çünkü drowlar, onların aksine kendi çıkarları uğruna sadece kendilerini düşünen bir ırk olarak, entrika ve kaos ile yaşayan bir toplumdur. Örnek vermek gerekirse; Aile içinde alt mertebedeki bir kardeş üst mertebedeki bir kardeşe suikast düzenleyerek onun mertebesine ulaşabilir. Tabii bunu öğrenen aile fertleri tarafından “naptın sen o senin kardeşin” gibi tepkiler almak yerine, ailesinin ve Örümcek Kraliçe Lloth’un takdirini kazanır. Drow lisanında “dost” kelimesi “müttefik” olarak geçer. Kendi çıkarları olmadan kolay kolay kimseyle “müttefik” olmazlar. Kısacası drowların pek dostları olmaz. Bu toplumu, bilinenin aksine dişiler yönetir. Yolda geçen bir dişi drow, gördüğü erkek drowa isterse işkence edebilir isterse öldürebilir, buna karşı koymak demek o kişinin ruhuna işkence edeceği anlamına gelmek demektir. Hiyerarşi olarak sadece güçlünün yaşayabildiği yerdir Menzoberranzan. Bu toplumda zayıfa veya dikkatsizliğe yer yok. Kendi evinde bile tetikte gezmek gerekir çünkü nerden bir ok veya hançer geleceği belli olmaz burada. Drowlar sessizliği ve kılıç kullanımı konusunda üst düzey bir seviyeye sahip bir ırktır ve Unutulmuş Diyarlar’da büyüyü hayatlarının merkezine oturtmuş nadir medeni ırklardan biridir. Efsunlu silah kullanımı, yapımı konusunda üstlerine daha iyi bir ırk yok da diyebiliriz. Çünkü bu ırkta kimse sıradan çelik yada demirden bir kılıç kullanmaz veya sıradan deriden yapılmış bir ayakkabı giymezler. Karanlıkaltı’nda yaşadıkları için gözleriyle karanlıkta “ısı tayfı” denilen özellikleriyle görme ve iz sürme kabiliyetine sahiptirler ve aydınlık bi ortamda yaşamadıkları için, gözleri güneş ışığı gibi yüksek ışığa maruz kaldığında yanabilir ve canlarını yakabilir. Var oluşları yükseliş hiyerarşisine bağlıdır. Sadece gücü ve gücün geldiği yerleri önemseler. Yüzey elflerinden daha verimli bir halktır. Yaşamları boyunca 10 çocuk veya daha fazlasını doğurabilirler. Ama ailedeki 3. erkek Lloth’a kurban edilir. Bu kurban etmenin amacı Lloth’un takdirini kazanıp daha fazla güçlenmektir. Dişi drowların kaderleri doğdukları andan itibaren çizilmiştir. Llothun rahibesi olmak için eğitim alırlar ve büyü konusunda ustalaşırlar. Erkek drowlar ise büyücü veya savaşçı olmak üzere eğitim alırlar. Tenleri abanoz ve siyah renkli, saçları ise uzun beyaz renklidir.

Drowların komşuları ve en önde gelen düşmanları svirfneblinler diyebiliriz. Svirfneblinler, (Deep gnom) madenci cüceler ve gnom karışımı bir ırk olarak bilinir. Blindgenstone adlı yer altı şehrinde yaşarlar. Madencilik ve değerli taş arayarak hayatlarını sürdürürler ve onlar için Karanlıkaltı’nın en büyük kalesine sahip iyi ırk diyebiliriz. Drowlar onları buldukları yerde kesip biçmekten büyük haz duyarlar. Drowların bir diğer en büyük düşmanları ise kuzenleri olan yüzey elfleridir (Faeriler). Yüzey elflerini Karanlıkaltına kısılma nedeni olarak görürler ve bu öğretilerini drow çocuklarına öğretirler. Böylece drowlar çektikleri her acının, sıkıntının nedenini yüzey elfleri olarak görürler. 20 yıl veya daha az bir süre aralarıyla yüzeye baskın düzenleyerek gördükleri kuzenlerini katlederler. Kısacası zayıfların ve iyilerin pek uzun yaşayamadığı, güçlü ve zalim olanların hüküm sürdüğü yer diyebiliriz Karanlıkaltı için.

Menzoberranzan

Menzoberranzan
Menzoberranzan

 

Hemen hemen herkesin aklındaki soru, peki drowlar neden kötüdür? Buyrun bir göz atalım;

Drowlar kötülüğü seçme sebebi ;

Lloth, henüz Faerun var olmadan çok önce Seldarin’de alt düzey bir elf tanrıçasıydı.  O zamanlarda ismi Araushnee olan Lloth, kader’in örücüsü olarak da bilinirdi. Lloth bu küçük rolle zamanla elflerin baş tanrısı olan Corellon’un gönlünü kazandı. Lloth ve Corelon’un bu ilişkileri sonucunda, her ikisi de tanrıça ve tanrı olan Ellistraee ile Vhaeraun dünyaya geldi. Fakat Lloth kıskanç bir düzenbazdı ve Corellon üzerindeki etkisi fazla sürmedi. Corellon’un eşini ortadan kaldırıp, tanrıların ikamet ettiği yer olan Arvandor’u kontrolü altına almak için Corellon’un baş düşmanı orkların tanrısı Gruumsh ile birlik oldu ve Corellon’un aşığı pozisyonunu kullanarak ona suikast girişiminde bulundu. Seldarine’in İlk üyesi’ne yapılan bu suikast girişimi başarısızlıkla sonuçlandı, ve daha da kötüsü, Lloth’dan uzun süreden beri şüphelenen ve Seldarine’in en güçlü tanrıçası olan Sehanine Moonbow bu suikasti anladı ve Llotha’ karşı koydu.  Lloth o tanrıçayı da hapsetme girişiminde bulundu. Birçok üst düzey ve alt düzey orc, goblin, kobold, dev, ogre ve benzeri yaratıkların tanrılarıyla Lloth, Gruumsh ile oğlu Vhaeraun birleşti. Zalim Tanrı Malar, Buz Kraliçesi Auril ve ilk iblis Ghaunadaur’un da aralarında bulunduğu bu tanrılar ordusu, Corellon ve aralarında Lloth’un kızı Ellistraee de bulunan Seldarine’in geri kalanıyla yüzleşmek için Arvandor’a yürüyüşe geçtiler. Lloth ve Vhaeraun, Corellon’a, Seldarine için bu orduyla savaşacaklarına dair yalanlar söyleyerek düşmana el altından yardım ettiler, ama Sehanine Moonbow hapsedildiği yerden kaçmayı başarabildi ve aşığının ihanetini Corellon’a birbir anlattı.  Düşman tanrılar Seldarine’in gücüyle ve Arvandor’un peri tanrılarının yardımıyla geri sürüldüler, Corellon ise Lloth ile yüzleşti. Lloth, Corellon’u öldürmeye çalıştı, ama bu sefer Sehanine, Hanali Celanil ve Aerdrie Faenya da bu savaşa katılarak tüm güçlerini birleştirdiler ve Corellon’un yeni eşi olan Angharradh’ı oluşturdular. . Angharradh Lloth’u kolaylıkla defetti. Kalbi kırılmış Corellon, Lloth’u örümcek bedenli iğrenç bir iblise dönüştürerek Lloth ismini verdi ve Lloth’u Abyss’e (Cehennem varı iblislerin hüküm sürdüğü yer) sürdü. Böylelikle Örümcek Kraliçe lakabını kazandı. Ayrıca Lloth ve Corellon’un ilişkisi sonucu olan Vhaeraun’u ve her ne kadar masumluğundan haberi olsa da Ellistraee’yi de Lloth’un peşinden Abyss’e sürdü.

Lloth, Abyss’te birçok planının- başarısızlığa uğradı binlerce yılın ardından ilk iblis Ghaunadaur’u kışkırtıp öfkesini arttırarak iblisin birçok kulunun sezgisinin yok olmasına neden oldu. Fakat, Lloth, Corellon ve Seldarine birliğine duyduğu intikam isteğini gerçekleştirme planları içindeyken iblisin ölümlüler üzerinde gücünü görerek iblis gibi kendisine ölümlü kullar aramaya başladı ve en sonunda çeşitli dünyalarda ama özellikle Abeir Toril’de (Dünya’da) ikamet eden kara elfleri buldu. . Lloth drow kulları ile diğer yüzey elflerin arasını açtı ve drowları tüm elf tarihindeki en kanlı savaşlar olan taç savaşları’na sürükledi, ardından drowlar, bu savaş yüzünden cezalandırılarak elflerin baş tanrısı olan Corellon tarafından karanlıkaltı’na sürüldü, Corellon’un kalbi tekrar kırılmış, Lloth ise intikamının bir kısmını almayı başarmıştı. Çünkü bu savaşlarda yüzey elflerinin ormanları yanmış, onbinlerce elf ölmüş ve daha da önemlisi Corellon’un kulları olan drowları kendisine çekmişti. Lloth’un liderliğinde drowlar yer altında şehirler buldular. Bunların en önemlilerinden biri Lloth rahibesi olan soysuz Menzoberra tarafından bulunan Menzoberranzan’dır. Evet Menzoberranzan’ın ismi buradan gelmektedir. İşte drowların kötü olma hikayesi budur.

Örümcek Kraliçe, Lloth
Lloth

 

İleriki yazılarımızda okuduğunuz tanrılar hakkında daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Drizzt do’Urden’e dair ;

Drizzt Menzoberranzan’ın 8. soylu evi olan do’Urden ailesinin genç prensi olarak dünyaya gelmiştir. İşte böyle bir toplumda doğan Drizzt do’Urden, kendi ırkının yaptığı pislikleri ve entrikaları gördükten sonra ırkının prensiplerine karşı gelir ve doğduğu yuvası olan Menzoberranzan’ı terk eder. Bu kadar hızlı mı terkediyor? Tabi ki değil, 40 sene gibi bir süre içerisinde ailesiyle yaşamış ve eğitim almıştır. Drizzt çift el pala kullanan birisidir ve Menzoberranzan’ın en iyi kılıç ustası ve aynı zamanda babası olan Zaknafein do’Urden’den eğitim almıştır, bununla da kalmayıp Melee-Magthere’de (Kılıç veya benzeri bir silah kullanmayı seçen genç drowların eğitim gördüğü ve kendi ırkların tarihini ve nasıl yaşaması gerektiğini öğrendiği yerdir) eğitim almaya devam edip Melee-Magthere’nin düzenlediği turnuvalarına katılmıştır.

Dışarıdan sakin bir görüntüye sahip olan Drizzt’in içinde sadece yeteneği ile yaşayabileceği Karanlıkaltı’ndan miras kalan bir öfke saklıdır. Ruhunun bu karanlık yönüne “Avcı” ismini vermiştir. Yıllar geçtikçe Drizzt ruhunun bu karanlık tarafını kontrol altına almayı başarır, zor durumlarda ve duygusal bir baskı altındayken bu yönünü geri çağırabilir. Drizzt’in karanlık tarafını görenlerin vay haline. Çünkü, Drizzt kendi ırkının prensiplerinin tam tersi olarak, kendi hayatını tehdit eden bir goblin, bir ork’u bile öldürmeden önce en az 10 kere düşünen birisidir. Avcı; Drizzt’in dövüş yeteneğini örnekleyen soğuk, ruhsuz bir katildir. Avcı’nın etkisi altında değilken Drizzt; soğukkanlı, aklı başında, gerekmedikçe herhangi bir dövüşten sakınan barışsever biridir. Kendisine o kadar güvenir ki, zaman zaman hatta pek çok zaman pervasız olabilir ve arkadaşları bazen kendilerini Drizzt’in, içinden çıkamayacakları bir duruma sokacağına inanmaktadırlar. Doymak bilmeyen bir maceracı ruhuna sahiptir. Örnek verirsek; bir yerde uzun bir süre kalmaya başlarsa canı sıkılır ve macera peşine doğru yollara çıkar. Drizzt’in kendi ırkından gelen mirası (kara elf olması ve derisinin rengi) çoğu zaman kendisine hep sorun yaratsa da bunun aksine dışlanmaya ve diğer varlıkların ön yargılarına alışır; bunu kafasına takmamayı, sorun etmemeyi öğrenir. Drizzt’i tanıyanlar  hem karakter hem de dövüş yeteneği olarak ona çok büyük bir saygı ve hayranlık beslemektedir. Tanımayanlar ise tanıdıktan sonra kimseye karşı ön yargıyla yaklaşmaması gerektiğini öğrenir. (ork, goblin ve devler hariç tabii)

Drizzt do'Urden ve Guenhwyvar
Drizzt do’Urden ve Guenhwyvar

Drizzt’in en ayırt edici özelliği ise menekşe rengi ve öfkeliyken sanki, içinde yangın varmış gibi alev alev parlayan gözleridir. Drow’lar arasında pek rastlanmayan bu özellik; aslında Drizzt’in gözleri, doğarken farklı biri olacağını anlatmış da ailesi anlayamamış. Söylentilere göre mor renkteki gözleri, ufak bir gri-elf mirasına bağlı olabilir, tabii sonuçta söylenti ne de olsa. Genel olarak kürk yakalı, orman yeşili pelerini ve yüksek siyah botlar giymektedir.

Şimdilerde yaklaşık olarak 200  yaş civarlarındadır. Drow’ların normal yaşam sürelerinin ortalama 700 ila 800 yıl arası olduğu sanılmaktadır fakat bu değişmektedir, kimisi 2000 yıl yasarken kimisi 600 yıl yaşayabiliyor. Bunu sebebi ise Elfler ölmek istemedikleri için misal olarak, dünyada yapacak yarım kalan işleri olduğunda ruhlarının bedenlerinden ayrılmasına izin vermezler. Elfler ruh beden ilişkisi olarak en güçlü ırklar olarak bilinir.

Drizzt do'Urden cosplay.

Eğer Drizzt do’Urden’in maceralarına katılamayı düşünüyorsanız kesinlikle tavsiye ederim, hele ki benim gibi fantazi tutkunuysanız. Yazarın kalitesi olsa gerek, Drizzt’in karakteri ve yaşadığı maceralar ile soluksuz okuyacağınız bir kitap sizleri bekliyor diyebiliriz. Drizzt do’Urden’in yaşadığı evren hakkında bilgi almak istiyosanız “Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) Genel Bilgiler” isimli yazımı okumanızı öneririm çünkü, Drizzt yaşadığı evrenin tek kahramanı değildir ve büyük bir evrende yaşamaktadır.

Drizzt do’Urden kitap sırası ve okuma rehberi ;

Kara Elf Üçlemesi 

1-Anayurt

2-Sürgün

3-Göç

Buzyeli Vadisi Üçlemesi

4-Kristal Parçası

5-Gümüş Damarlar

6-Buçukluğun Mücevheri

Drizzt do’Urden’in Maceraları Serisi

7-Miras

8-Yıldızsız Gece

9-Karanlığın Kuşatması

10-Şafağa Geçit ( Şafağa Geçitten önce Ruhban Serisi okunması tavsiye edilir. Okunmasada pek çok şey kaçırmazsanız. Kitapta bahsi geçen ve geçecek olan Cadderly adlı kahramanımızı daha iyi tanır ve geçmişi hakkında bilgi sahibi olursunuz.)

Karanlığın Yolları Serisi

11-Sessiz Kılıç

12-Dünyanın Omurgası

13-Kılıçlar Denizi

Avcının Kılıçları Serisi

14-Bin Ork

15-Yalnız Drow

16-İki Kılıç

Değişimler Serisi

17-Ork Kral

18-Korsan Kral ( Bu kitaptan önce kesinlikle Kiralık Kılıçlar Serisi kitapları okunmalıdır)

19-Hayalet Kral

Kiralık Kılıçlar Serisi

20-Kristal’in Hizmetkarı

21-Cadı Kralın  Vaadi

22-Artemisin Yolu

Kışgörmez Efsanesi Serisi

23-Gauntlgrym

24-Kışgörmez

25-Charon’un Pençesi

26-The Last Threshold

Neverwinter Serisi (Türkçe’ye çevrilmedi)

27-Last Treshold

28-the Companions

Companions Codex (Türkçeye Çevrilmedi)

30-Night of the Hunter

31-Rise of the King

32-Vengeance of the Iron Dwarf

 

Yorumlar