Ana sayfa Star Wars Genişletilmiş Evren Droid Devrimi

Droid Devrimi

PAYLAŞ

Droid Devrimi, galaktik halkın çoğunun varlığını bilmediği bir tehditti. IG suikastçi droidleri IG-88 A, B, C ve D tarafından planlandığı gibi gerçekleşmeyen büyük bir ayaklanma oldu. Planları, galaksiyi sarsan “aşağı biyolojik maddeleri” yok etmek için devasa bir droid ordusu
kullanmaktı. Droidlere, IG’ler sinyali aktive ettiğinde biyolojik ustalarına karşı çıkmalarını sağlayan kodlar yerleştirerek bir ordu yaratmaya başladılar. Onların planları IG-88A’nın Ölüm Yıldızı II’deki tahribatı ile sona erdi.

 

 

 

Devrim, IG-88A’nın, Phlutdroid Projesi sırasında Holowan Laboratuarları tarafından Halowan’da yaratılıp etkinleştirildiğinde başladı. IG-88, İnsani bilim adamlarının, onun birincil programlamasının kontrol edilemeyecek kadar güçlü olduğunu fark ettikten sonra onu kapatmaya çalıştıklarında, bir suikastçi droid gibi birincil programına tehdit oluşturduğunu fark etti. Bütün biyolojik varlıkların droidlerden daha düşük olduğunu ve daha sonra yaratıcılarına karşı döndüğüne ve saniyeler içinde öldürmeye karar verdiğini söyledi. Daha sonra diğer IG-88’leri aktif hale getirmeye, bilincini her birine kopyalamaya ve aktifleştikçe B, C ve D’ye atamaya devam etti. Daha sonra, Halowan’dan inilmelerine yardım etmeyi kabul eden droid IG-72 ile birlikte, tesisten kaçtılar ve yol boyunca yıkım yarattılar.

 

Mechis III’de Ayaklanma

IG-88’ler, Mechis III’ün dökümhanesine doğru bir gemide yola çıktı. İlk adımları, galaksinin en büyük droid üreticilerinden biri olan gezegeni ele geçirmekti. Devrimlerinde kullanacakları droid ordusunu oluşturmak için gezegenin engin sanayi komplekslerini kullanmayı planladılar, ancak önce gezegendeki biyolojik varlıklarla uğraşmak zorunda kaldılar.

Gemideyle gezegene doğru uçtuğunda, gezegenin güvenlik sistemine girip, gezegen bilgisayar sistemlerini yeniden yönlendirdiler ve düşüncelerini tüm droid kafalarına aktaracak bir kod ilettiler. Kısa bir süre önce, Mechis III’ün droid operatörlerinin hepsi kendi hallerindeydi. Daha sonra suikastçi droidlerin kontrolü altına girdiler. Burada IG-88’ler bir hizmetkar droidin kontrolünü ele geçirdi, planlarını söyledi ve ne yapması gerektiğini emretti.

Söz konusu droid, baş süpervizörü Administrator Hekis Thun için ortak bir kahya droid olan 3D-4X idi. Hekis’in çayını ve günlük raporunu gönderirken, 3D-4X bir blaster tabancası çekti ve Hekis’i vurdu, böylece Droid Devriminin ilk ayaklanmasını başlattı. Gezegendeki droidler, onların emirlerini izledi ve biyolojik ustalarına karşı çıktılar. Beş dakika içinde gezegende çalışan 73 personelin hepsi öldü. Yüzeye ayak basmadan önce tüm gezegen IG-88’lerin eline geçmişti.

Planları, milyonlarca droidin, gömülü bir sentezle kitlesel olarak üretilmesi ve daha sonra onları galaksinin her yerine götürmekti. Böylece, sinyal verildiğinde, bu droidlerin hepsi efendilerine karşı çıkacaktı. Sanki hiçbir şey olmamış gibi görünmesi için, droidler doktora görüntü sistemleri kurdu, böylece Mechis III’le temasa geçildiğinde organik bir varlık ile konuştuğunu düşünüyorlardı. Bütün gözlere, biyolojik varlıkların Mechis III’te hala hüküm sürdüğü izlenimi verildi. Her şey yolunda gidiyordu, ancak IG-88, kısa sürede şanslarının tükeneceğinden ve keşfedilebileceklerinden korkuyordu. Hepsi İmparatorluk yetkililerini gerçek hedeflerinden uzaklaştırmak için IG-88B’yi grubun “yüzü” olarak ödül avcısı olarak almaya karar verdiler.

Kapalı Çağrı

                 Arakyd Sonda Droidi

0 ABY civarında, İmparatorluk, Arakyd sonda droidlerinin siparişini vermek için Mechis III ile temasa geçti. IG-88’ler bu fırsatı buldu ve sondalarla casus yazılımları yerleştirdiler, böylece sondalar İmparatorluk için çalışıyorken, onlar için gözetliyorlardı. Devrimin şimdiye kadar keşfedilmeye en çok yaklaştığı zaman, Darth Vader Arakyd Sonda’larının üretimini denetlemek üzere geldi. Bununla birlikte, droidler varlıklarını iyi maskelemişlerdi ama Vader hafif bir rahatsızlık hissetti.

1 ABY’de, IG-88 Lok’da Nym’s Factory Compound’da droid üretimine başladı. Bir grup arabulucu bileşime saldırdı ve droid ordusunu yenip fabrikayı kapattı. IG-88’in planlarına geçici olarak son verdi.

 

II. Ölüm Yıldızı

IG-88A, İmparatorluğun yeni ve daha güçlü bir Ölüm Yıldızı inşa ettiğine dair bilgi aldığında, bilinçliliğini Death Star’ın merkezi bilgisayarına yüklemeye ve evrendeki en büyük güç haline getirmeye karar verdi. Bunu yapmak için droidler IG-88’i depolamaya yarayacak sahte bir bilgisayar çekirdeği oluşturmak zorunda kalmışlardı. Mechis III’teki dökümhaneler patladığında, IG-88B ve C, ödül avcısı Boba Fett ve IG-88D tarafından yok edildi. Ord Mantell Hurdalık Gücü’ndeki Dash Rendar tarafından öldürüldü. IG-88A artık kendi başınydı.

Ardından, 100 tane droidi stormtrooper kılığına sokarak onlarla aynı shuttle’a bindi. Droidler daha sonra Ölüm Yıldızı’nın bilgisayar merkezini taşıyan İmparatorluk santraline müdahale etti. Eskortu ve gemiyi yok ettiler. Dolaylı olarak, IG-88A, Proje Phlutdroid’i denetleyen Supervisor Gurdun’u görünce şaşırdı. Gurdun, yapımını başlattığı için kendisine karşı nazik davranması gerektiğini söylediğinde, gemiye birkaç patlayıcı yerleştirmeden önce kendisine teşekkür etti. Bu arada, mekanik stormtrooperlar çekirdeği dışarı taşıdı ve içeriği değiştirilmiş çekirdeği yerleştirdiler.
Çekirdeği taktıklarında, IG-88A tam anlamıyla Ölüm Yıldızı oldu. Tüm sistemlerde tam erişim ve kontrol sağladı. İmparatorluk personelinin hiç biri, taht odasındaki bir dizi kapı açılıp kapandığında Palpatine’in varlığından şüphelenmelerine rağmen hiçbir şey bilmiyorlardı. Mekanik stormtrooperlar, çeşitli işleri yaparak uzay istasyonuna dağılmıştı. Varlıkları, birinin bacağına düşen bir vinç ile neredeyse belli oluyordu. Bacağından çıkan kıvılcımlar fark edilmişti. Delil bırakmamak için tüm tanıklar öldürülüyordu.

Son Oyun

İsyancıları Ölüm Yıldızı’na saldırdığında, IG-88A, tüm Droidlerin kendilerini açmalarını sağlayacak ana kontrol sinyalini iletmeye hazırlarken, İmparatorluk görevlilerinin, kontrolünde olduklarına inanmalarına izin vererek, Asi filosuna Süper lazeri ateşledi. Bununla birlikte, biyolojik maddeler arasındaki bu savaşla pek ilgilenemezdi, yalnızca planlarıyla ilgileniyordu. IG-88A, tekrar droidlere sinyal göndermeye hazırlanırken, Asi filosundan Milennium Falcon’lu Asi General Lando Calrissian, X-Wing kullanan Wedge Antilles ile birlikte Ölüm Yıldızı ana reaktörünü vurdu. Ölüm Yıldızı ile birlikte IG-88A’nın galaksiyi fethetme planıda havaya uçtu.

 

Yorumlar