Ana sayfa Harry Potter Filmler Dumbledore’un Kullandığı Alev Büyüleri

Dumbledore’un Kullandığı Alev Büyüleri

PAYLAŞ

“Fakat sonra karanlığın içinden, ateş püskürdü: kızıl ve altın, bir ateş halkası kayanın etrafını sardı ve Harry’i sert bir şekilde tutan inferi tökezleyerek devrildi… Dumbledore tekrar ayağının üzerindeydi, etrafını saran inferiler kadar solgun, fakat aynı zamanda onlardan çok daha uzun… Asası bir meşale gibi dönerken ucundan engin bir kementi andıran alevler fışkırıyordu”

dumbledore with flames gif ile ilgili görsel sonucu

Dumbledore‘un kullandığı alev büyüleri arasında, ilkinin sözlerini ne yazık ki bilmiyoruz. Bu yüzden ismini Alev Fırtınası olarak nitelendireceğim. Bu alev büyüsü kullanıcının etrafında alevden bir halka şeklinde gözükür ve alev, kullanıcının asasının hareketlerine göre yön alır.

Aynı zamanda bu halkanın içerisindeki alevlerden düşmanlarınıza yönlendirebileceğiniz alev topları da fırlatılabilir. Dumbledore’un filmde bunu yaptığını da görmüştük.

Bilinen Kullanımları

1997 yılının Haziran ayında, Profesör Dumbledore ve öğrencisi Harry Potter, bir mağarada Voldemort’un hortkuluklarından birini ararken, Dumbledore tarafından kullanılmıştır.

Partis Temporus Büyüsü

Partis Temporus, gösterilen hedefi geçici bir süre bölmek, ayırmak için kullanılır. Kullanıcısına güvenli bir geçiş sağlar ve Alev Fırtınası üzerinde kullanılırken oldukça etkilidir.

Dumbledore’un kullandığı alev büyüleri çok üst düzey olup, çoğu büyücü tarafından kullanılması mümkün değildir.

Etimolojisi

“Partis” kelimesi daha çok latincedeki “bölmek, ayırmak” anlamına gelen “partio” kelimesinden gelir. “Temporus” ise gene latincedeki “geçici” anlamına gelen “temporarius” kelimesinden gelmektedir.

Kaynaklar

  1. Harry Potter Kitapları
  2. Harry Potter Wiki
Yorumlar