Ana sayfa Edebiyat Dumlupınar Denizaltından Son Ses: “Vatan Sağ olsun!”

Dumlupınar Denizaltından Son Ses: “Vatan Sağ olsun!”

PAYLAŞ

Dumlupınar Denizaltı Kazası, hepimizin hatırlaması ve şehitlerimizi yad etmesi gerektiği, tarihimizin en önemli olaylarından biri.

Yıl 1950. Türk Deniz Kuvvetlerinin envanterine yeni bir denizaltı geçmişti. 1944 yılında inşa edilen USS Blower adlı denizaltıyı 6 yıl kullanıp sonrasında envanterinden çıkartan ABD denizaltıyı bize satmıştı. O denizaltının adı artık “TCG Dumlupınar’dı”

Dumlupınar Denizaltı Kazası

1953 yılının Mart ayında NATO’nun yaptığı tatbikata Dumlupınar da katıldı. Başarılı bir tatbikat sonrasında 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece Gölcük’teki evine dönen Dumlupınar, Çanakkale boğazına girmişti. Gece 2 sularında yüzeyde seyreden Dumlupınar gecenin karanlığıyla boğuşurken aynı sırada çok yoğun bir sis de boğaza inmişti. İşte tam o sıralarda, Dumlupınar’ın burnu bir bomba gibi patladı. Dumlupınar, İsveç bandıralı Naboland adlı bir şileple çarpışmıştı. Denizaltının üzerinde nöbet tutan askerler suya savruldu. Suya savrulan denizcilerimizden birisi Naboland’ın pervanesine sürüklenip şehit oldu. Birisi de akıntıya kapılarak şehit oldu. 5 denizcimiz hayattaydı.

Dumlupınar batarken 22 askerimiz denizaltının arka torpido bölümüne sığınmayı başarmıştı. Dumlupınar Çanakkale’nin derin sularına gömülmüştü artık.

Dumlupınar Denizaltı Kazası Öncesi Askerlerimiz

Dumlupınar’ın attığı yardım şamandırası, kurtarma çalışanlarına, denizaltının yerini tespit edebilmek konusunda yardım ediyordu. Ancak ne kadar denizaltıyı bulsalar da 90 metre derinde yatan Dumlupınar’a hiçbir dalgıç erişemiyordu.

Şamandıraya bağlı telefon kablosundan anonslar veriliyordu. Sigara içmeyin, lambaları kullanmayın. Morallerinizi de bozmayın…

– Alo… Dumlu?

– Evet… Dumlu.

– Efendim hava biraz fenalaştı.

– Morallerinizi bozmayın. O hava size daha 2 gün yeter. Sen çocukları yatır. Sigara içmeyin.

– Yok efendim, hepsi yatıyor. Sigara da içmiyoruz. Işık da yok. Karanlıktayız.

– İhtiyaç lambalarını kullanmayın, ileride lazım olacak.

– Kullanmıyoruz zaten. Birinin ışığı çok zayıfladı.

Dumlupınar’da bulunan 22 askere artık umudun kalmadığını anlatmalı, en azından şu sayılı saatlerinde rahat etmelerini söylemeliydi. Askerler arandı. Artık sigara içebilirsiniz. Işıklarınızı da yakabilirsiniz. Birbirinizle sohbet de edebilirsiniz… O gün hepsi bir ağızdan Ah Bir Ataş ver türküsünü söyledi. Birbirleriyle dertleşti…

7 Nisan 1953, Dumlupınar’la irtibat tamamen kesilmişti. 72 saatlik mücadelenin ardından kurtarma çalışmalarına son verildi. Şehit denizcilerimiz için Başaran gemisinde tören verildi. Dumlupınar Denizaltı Kazası da yüreklerimize hep tutulacak bir yas olarak yerleşti….

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar