Ana sayfa Dizi / Film Dune Serisi Beyazperdeye Uyarlanıyor

Dune Serisi Beyazperdeye Uyarlanıyor

PAYLAŞ

Frank Herbert’in 1965 yılında kaleme aldığı, başta Star Wars olmak üzere pek çok yapıma ilham kaynağı olan “Dune” serisinin geçtiğimiz aylarda sinemaya uyarlanacağı yazarın oğlu Brain Herbert tarafından duyurulmuştu. Film için atılan ilk ciddi adım ise; son yıllarda gişede büyük başarı elde eden ve eleştirmenlerden tam not alan, “Sicario”, “Arrival”, “Blade Runner 2049” filmleriyle dikkat çeken Denis Villeneuve’nin yönetmenlik koltuğuna getirilmesiyle oldu.

Daha önce 1984 yılında David Lynch’in beyazperdeye uyarlanan Dune evreni, pek çok eleştiri almış ve serinin hayranları tarafından beğenilmemişti. Evrenin beyazperdeye çok karanlık bir biçimde, senaryonun da çok karmaşık yansıtıldığı seri uzun süre boyunca sadece kitap raflarında yerini alabilmişti. Son dönemlerde fantastik ve bilim kurgu filmlerine artan ilgi, pek çok yapım gibi Dune serisinin de beyazperdeye uyarlanması için, serinin hayranları tarafından yoğun talep almaktaydı. Bu duruma kayıtsız kalmak istemeyen yapım şirketleri, serinin haklarını elinde bulunduran Brain Herbert’e çeşitli proje teklifleriyle geldiler.

İlk olarak Alejandro Jodorowsky’in 2013 yılında beyazperdeye uyarlamak istediği seri, başarısız bir girişimin ardından rafa kalkmıştı. Bunun üzerine pek çok yapım şirketiyle görüşen Herbert, Batman: The Dark Knight serisi, Inception ve Interstaller gibi harika işlere imza atmış olan Legendary Entertainment ile el sıkışma kararı aldı. Böylece seriyi tam 34 yıl sonra tekrar beyazperdeye uyarlanma konusunda anlaşma sağlandı. Seri için çok büyük bir bütçe ayıran yapım şirketi, ilk iş olarak yönetmenlik koltuğuna Denis Villeneuve’i getirme kararı aldı. 34 yıl önce çekilen filmin aldığı eleştirileri dikkate aldıklarını söyleyen Villenueve, filmin seri hayranlarına sadık olarak senaryolaştırılacağını ve kitabı daha önce okumamış olan kitle için de daha sade bir anlatım izleyecekleri mesajını verdi. Serinin ilk filminin 2019’un sonlarında beyazperdeye uyarlanması bekleniyor.

PEKİ DUNE SERİSİNİN KONUSU NEDİR?
Seri çok uzak bir gelecekte, bir çöl gezegeni olan Arrakis’te geçmektedir. İnsanoğlu geçmişte makineleşme yolunda kontrolü kaybederek makinelerin kölesi haline gelmiş, fakat yapılan savaşlar neticesinde tekrar özgürlüğünü almıştır. Fakat bu savaş ile evren tam bir kaosa sürükleniş, tekrar köle olmamak için makineleşme bütün galakside tamamen yasaklamıştır. Hikaye galaksiyi yöneten imparatorun, hanedanların, ticari örgütlerin, dini gurupların ve farklı ırkların arasında yaşanan mücadeleye endekslenmiştir. Yozlaşan ve alt tabakanın ezildiği bir galakside yeni bir peygamberin adım adım doğuşu ile başlayan mücadele, seride çeşitli fantastik öğelerle birlikte anlatılmaktadır.
Hikayede uzak gelecek olarak anlatılan olayların; günümüzde yaşanan yozlaşmalara, ayrımcılıklara da ışık tutması ve zengin-fakir uçurumunun gitgide artması, günümüze de ciddi göndermeler içermektedir.

Yorumlar