Ana sayfa Dizi / Film Dünya Kupası Öncesi:En İyi Futbol Film Tavsiyeleri

Dünya Kupası Öncesi:En İyi Futbol Film Tavsiyeleri

PAYLAŞ

Dört yılda bir düzenlenen müthiş bir spor şenliği olan Dünya Kupası futbol severler tarafından büyük bir heyecan ile beklenirken, fantazya ailesi olarak size turnuvayla birlikte izleyebileceğiniz harika futbol filmlerinden bir liste hazırladık. Bir yandan turnuvayı takip ederken, bir yandan da bu harika yapımlarla futbol zevkinin doruklarına ulaşacaksınız.

1-Zafere Kaçış-Escape to Victory

İkinci Dünya Savaşı’nda geçen filmde Nazi esir kampında bulunan müttefik askerleri, eski bir futbolcu ve futbol aşığı olan Alman kuvvetleri Binbaşısı Karl Von Steiner’in isteği üzerine Nazi Almanya’sına karşı bir maç teklifi alırlar. Bu maç müttefik kuvvetlerinin futbolcu kökeni karma kadrosu ile Almanya Milli Takımı arasında yapılacaktır. Nazilerin bunu propaganda amacıyla kullanacağını tahmin eden müttefik kuvvetleri Yüzbaşısı John Colby en başta teklife sıcak yanaşmasa da, müttefik kuvvetlerinin diğer üst rütbeli subaylarının isteği doğrultusunda teklifi kabul etmek zorunda kalır.

Müttefik kuvvetlerinin amacı maçın oynanacağı Paris’te, Fransız direnişçileriyle iletişime geçerek maçın devre arası tüm subay kadrosunu esaretten kurtarmaktır. Fakat bu maç futbolcular için bir kaçış planından daha öte bir anlam taşıyacaktır. Bu maç umudun ve zaferin anahtarı olacaktır.
1981 yılında gösterime giren filmde Slyvester Stallone, Michael Caine ve Max von Sydow gibi ünlü oyuncuların yanı sıra Pele, Ardiles ve Bobby Moore ünlü futbolcularda yer almaktadır. Final sahnesi ile unutulmazlar arasında yer alan bu film, sıkılmadan keyifle izleyeceğiniz ve futbola doyacağınız kesinlikle kaçırmamanız gereken bir yapıt.

2- Goal Serisi – Goal 1:The Dream Begings, Goal 2:Living the Dreamİki serilik filmden oluşan(aslında 3 film ama siz 3.filmi izlemeseniz daha iyi) Goal serisi, Meksika kökenli fakir bir fubolcu olan Satiago Munez’in hikayesi etrafında şekillenmektedir.
İlk filmi özetlersek; Santiago Munez ailesiyle birlikte ABD’de kaçak olarak yaşayan ve babasıyla birkaç işte birden çalışarak hayatını sürdürmeye çalışan genç bir futbolcudur. Çalışma temposunun yanında Meksika göçmenlerinden oluşan amatör bir takımda futbol oynamaktadır. En büyük hayali futbolcu olmak olan Munez, bir gün Newcastle United’ın eski futbolcusu ve yetenek avcısı Glen Floy’un ABD seyahati sırasında dikkatini çeker. Uzun süredir yetenek avcılığı yapmayan Glen, Munez’in yeteneklerinden çok etkilenir ve ona Newcastle United’ın seçmelerine katılmasını teklif eder. Çocukluk hayalini gerçekleştirme fırsatı yakalayan Munez’in önünde iki engel vardır; babası ve bir daha ABD dışına çıkarsa dönemeyecek olması.

İkinci filme geçmeden önce, ilk filmle ilgili spoiler uyarısı verirsek iyi olur. İkinci filmin konusunu okurken ilk filmle ilgili spoiler yiyebilirsiniz. Newcastle’da yıldızlaşan Munez, gösterdiği performans ile büyük kulüplerin dikkatini üzerine çekmektedir. Bunlardan biri de Real Madrid’tir. Real Madrid’e devasa bir ücrete transfer olan Munez, bu yeni kulübe ayak uydurmaya çalışırken eskiden olduğu mütevazi kimliğinden çok farklı bir kişiye bürünmeye başlar. Zenginliğin ve şöhretin ağırlığını kaldıramayan genç Munez, çevresindeki herkesi bir bir kaybederken kariyeri de hayatıyla aynı doğrultuda gerileme devrine girer. Munez ya buna bir son verecek, yada tarihteki birçok futbolcu gibi şöhretin ağırlığı altında yok olacaktır.
Gol serisi 2005 yılında başlamış, futbolseverler tarafından büyük takdir toplamış güzel ve eğlenceli bir film serisidir. Serinin üçüncü bir filmi daha bulunmakla beraber, üçüncü film çok başarısız olup ilk iki filmin hayranların tarafından beğenilmemiştir. Tavsiyemiz üçüncü filmi hiç izlememeniz doğrultusunda olsa da, izlemek isteyenler için üçüncü filmin adı; Taking on the World’tür.

3- Lanet Takım- The Damned United
Futbolun gitgide endüstrileşmeye başladığı 60’ların sonunda, genç bir teknik adam olan Brian Clough mütevazi bir takım olan Derby Country’de gösterdiği arka arkaya başarılar ile dünyada konuşulan bir isim haline gelir. Yeteneklerinin yanında sivri diliyle de gündem olan Clough, o dönem İngiltere’nin en güçlü takımı olan Leeds United’ın başına getirilir. Büyük bir hevesle teklifi kabul ederek takımın başına geçen Clough, takımda beklenmedik bir şeyle karşılaşır. İngiltere Milli Takımı’nın başına geçen Leeds United’ın daha önceki teknik direktörü Don Revie ile olan düşmanlığı ve rekabeti sebebiyle Leeds United futbolcuları açıkça kendisini sabote etmektedir.
Film Britanya futbol tarihinin en büyük teknik direktörleri ve efsanelerinden biri olan Brian Clough’un, Leeds United’ta geçirdiği 44 günlük teknik direktörlük serüveninde yaşadıklarını anlatmaktadır. Gerçek bir hikayeden uyarlanan 2009 yapımı bir İngiliz filmi olan The Damned United(Lanet Takım) filminde, ünlü oyuncular Michael Sheen ve Jim Broadbent başrolleri paylaşmaktadır.
Futbolcuya dayalı düzenin genç bir teknik adamı nasıl sabote edip, çaresizliğe sürükleyerek kariyerini bitirme noktasına getirdiğini çok güzel bir şekilde yansıtan bu filmi kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Birçok sinema otoritesine göre yüzyılın futbol filmi olarak anılan The Damned United, 60 ve 70’li yılların futbol atmosferini doyasıya yaşatan harika bir film.

4- Babam İçin – Will11 yaşındaki Will Brennan, İngiltere’de yatılı bir dini okulda yaşayan fanatik Liverpool taraftarı bir çocuktur. Annesini çok küçükken kaybetmiş olan Will, İngiltere dışında çalışan babasını resimler dışında neredeyse hiç görmemiştir. Babasıyla arada sırada mektuplaşan Will, bir gün hiç beklemediği bir sırada babasının kendisini almaya geldiğini görür. Liverpool ve Milan arasında, İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finaline iki adet bilet almış olan babası her şeyi geride bırakarak bundan sonra onunla birlikte yaşamasını istemektedir. Teklifi sevinçle kabul eden küçük Will’in sevinci, babasının bir kaza sonucu hayatını kaybetmesiyle son bulur. Babasının son isteğini tek başına gerçekleştirmeye karar veren Will, bütün zorluklara ve engellere rağmen yatılı okulundan kaçarak Şampiyonlar Ligi finalini izlemek için İstanbul’a doğru yola çıkar.
2005 yılında İstanbul’da oynanan Liverpool-Milan maçı üzerine kurgulanmış olan bu güzel filmde, küçük bir çocuğun futbola olan aşkı ve tek başına verdiği yolculuk mücadelesi harika bir şekilde aktarılmış. Hikayenin geçtiği 2005 yılında gösterime giren film, İngiltere’de büyük beğeni toplayan filmler arasında yerini aldı. Futbolu ve yolculuk temalı filmleri seviyorsanız, kesinlikle kaçırmamanız gereken filmler arasında.

5- UnitedMatt Busby önderliğinde 1958 yılında Avrupa’da oynadığı futbol ile harikalar yaratan Manchester United takımı, Yugoslav temsilcisi Kızılyıldız ile oynadıkları çeyrek final maçını kazanarak adını yarı finale yazdırmayı başarır. 22 yaş ortalamasıyla harikalar yaratan Busby’nin bebekleri lakaplı bu takım, Belgrad’tan Manchester’a, Münih aktarmalı olarak dönerken feci bir uçak kazası geçirir. Kazanın ardından as takımın neredeyse tamamı hayatını kaybeder. Film hayatta kalan birkaç futbolcu ile birlikte, Manchester United’ın küllerinden doğma hikayesini konu almaktadır.
Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan bu filmde, United’ın efsane futbolcusu Bobby Charlton’un gözünden olaylar anlatılmakla birlikte dram filmi sevenler için ideal bir yapıt.

6- Yeşil Sokak Holiganları – Green Street HooligansHarvard’ta gazetecilik eğitimi görmekte olan Matt, sessiz, yumuşak başlı ve haksızlıklara boyun eğen yapıda birisidir. Zengin oda arkadaşına ait uyuşturucu kendi yatağında bulunduğu için okuldan atılır. Kendini savunmayı beceremeyen Matt, arkadaşının olayı halledeceği vaadine inanarak bir süre kafasını dinlemek için İngiltere’de evli olan ablasını ziyarete gider. Burada eniştesinin West Ham United fanatiği kardeşi Pete Dunham ile tanışır. Futbol konusunda en ufak fikri dahi olmayan Matt, bir anda kendini West Ham United taraftar gurubu holiganları arasında bulacaktır. Kibar ve yumuşak başlı biri olan Matt, Pete sayesinde yıllarca içinde biriktirdiği şiddeti ve öfkeyi dışarıya vurarak kendini bir savaşın içinde bulacaktır.
İngiltere’deki holiganlık kültürüne derin bir eleştiri getiren bu film, aynı zamanda İngiltere’de ki ezeli rekabetlerden biri olan West Ham United-Milwall arasındaki düşmanlığı da konu etmekte. Yüzüklerin Efendisi serisinden tanıdığımız Elijah Wood ile birlikte, Son of Anarchy ve King Arthur filmlerinin yıldızı Charlie Hunnam’ın başrolünü üstlendiği film tribün kültürüyle aşina herkesin büyük bir heyecan ile izleyeceği filmler arasında. Futboldan anlamasanız dahi sadece Charlie Hunnam’ın performansı için dahi izlenilecek bir film.

7- Tanrı Seni Korusun – Montevideo, Bog te videoSiyasi çatışmaların sürdüğü 1930’lu yılların devrim öncesi Yugoslavya Krallığı’nda geçen film, Uruguay’da düzenlenecek olan 1930 Dünya Kupasına katılmak isteyen Yugoslav gençlerinin gerçek yaşam öyküsünden kurgulanmış harika bir yapıt.
Maddi yokluklar içinde boğuşan Yugoslavya Milli Futbol Takımı, Uruguay’da düzenlenecek olan Dünya Kupasına katılmaya hak kazanır. Devletin bu tür harcamaları israf olarak görmesi sebebiyle, takımın genç oyuncuları Dünya Kupası’na katılmak için yoğun çaba gösterirler. 14 günlük bir gemi seyahati ile Uruguay’a varan takım, burada sadece futbol mücadelesi vermeyecek aynı zamanda doğu ülkelerine üçüncü dünya ülkesi gözüyle bakan lobiyle de mücadele etmek zorunda kalacaklardır. Balkan coğrafyasındaki futbol kültürünü harika bir şekilde ele alan bu film, anadili İngilizce olan filmlerden sıkıldıysanız sizin için çok güzel bir alternatif olacaktır. Bir dönemler dünyada fırtınalar estiren Yugoslav futbolunun temellerinin atılmasını adım adım işleyen film, futbolseverler için farklı tercihler arasında.

BONUS: Dar Alanda Kısa PaslaşmalarBunca yabancı filme değinmişken ve futbol demişken, Serdar Akar’ın başarılı yapıtı Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’ını atlarsak olmaz tabi.
Bursa’nın tarihi semtlerinden biri olan İvazpaşa’da mahalle sakinlerinin destekleriyle kurulan Esnafspor, mahallenin gençlerinin top koşturduğu sıradan bir takımdır. 5 yıldır takımın teknik direktörlüğünü üstlenen Hacı’nın en büyük amacı, takımı Bursa Amatör Kulüpler Ligi’nde şampiyon yapmaktır. Fakat bu kadar emeğe rağmen sürekli mağlup olan Esnafspor’da, semtin lisesine beden eğitimi öğretmeni olarak yeni atanan Çetin’in, Hacı’nın yardımcılığına getirilmesiyle her şey değişmeye başlayacaktır.
Erkan Can, Savaş Dinçel, Müjde Ar ve Uğur Polat ile birlikte, birçok eski oyuncunun da yer aldığı bu film 1980’li yılların Türkiye’sinde geçmektedir. Türkiye’deki mahalle futbol kültürünü çok iyi yansıtan film, keyifle izleyeceğiniz ve birçok uluslar arası ödül kazanmış yapıtlar arasında yerini almaktadır.

Yorumlar