Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Dünyanın Başkenti: Braavos

Dünyanın Başkenti: Braavos

PAYLAŞ

Braavos, diğer Özgür Şehirler arasındaki çirkin ördek yavrusu. Ama yine de diğerlerinden çok daha Valyrialı ve çok daha Andal.

-George R.R. Martin

 

Braavos, özgür şehirlerin en büyüğü, en güçlüsü ve en zengindir. Bilinen dünyamızda yaşayan pek çok kişiye göre eğer dünyanın bir başkenti seçilmesi gerekseydi, işte Braavos bu şehir olmaya en güçlü aday olurdu. Valyria’nın piçi, Gizli Şehir ve Yüz Adalı Braavos olarak da bilinir.308dc87df1f8a724c837cf6de376f853

Konum:

Braavos şehri esasında bir lagünün içindeki pek çok adadan ibarettir. Geniş kanalları ve büyük mağaraları ile Dünyamızın Venedik’i ile benzerlikler gösterir. Çünkü hem coğrafi açıdan hem siyasi ve ekonomik açıdan 16.- 17. Yüzyıllardaki şehir devleti Venedik’le çok ortak yanı vardır. Şehrin adaları iç kanalları ve adaları Derin Deniz’den ayırır. İçeriye sadece tek bir yerden giriş yapılır: Titan. Braavos’un Titanı’nın altından geçmeden hiçbir gemi Braavos’a giremez.braavos_lowres-1024x682 Şimdi, burada Titan’ın işlevi çok önem arz etmektedir. Titan sadece bir güç gösterisi veya görsel şov değildir. Titan’ın üstünde gelen gemilerin ne olduklarını, nereden geldiklerini sorgulayan pek çok asker bulunur. Hepsi her an saldırıya hazır bu kadar çok askerden geçmeniz, onların izni olmadan çok zordur. Onları geçseniz bile herhalde Titan’ın en büyük tuzağına yakalanırsınız. Titan’dan aşağıya tonlarca kızgın yağ üstünüze dökülecektir.

Kızgın yağı da geçseniz, ki çok da mümkün görülmüyor, kanallardan oluşan bir labirent ve dünyanın en güçlü donanmalarından biri ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu gibi nedenlerden ötürü, Braavos şimdiye kadar hiçbir zaman askeri yollarla ele geçirilememiştir. Güvenli bir şehir olması, Ekonomisinin büyümesini, askeriyesinin gelişmesini ve nüfusun artmasını sağlamıştır.


Kültür:

Braavos dünyanın en çok göç alan şehri olduğu için, en çeşitli kültürlerin de görüldüğü yerdir. Kültürünün temelini denizcilik oluşturur. Braavos şehri son derece denizci bir devlettir. Bunun sonucunda da gerçekten güçlü bir donanmaya sahip olmuşlardır. Braavos şehir devleti, diğer özgür şehirler arasında askeri olarak da en güçlü olanıdır. Kara ordusunu çok fazla göremesek de Braavos’un gerçekten güçlü bir ordusu olduğu anlatılmaktadır. Konumu sayesinde gelişmiş çok büyük bir başka kültür ise ticarettir. Bunu ekonomi kısmında daha ayrıntılı konuşacak olsak da kültürünün çok büyük bir kısmını ticaretin oluşturduğunu söylemeden geçmek olmaz.

Braavos’un en önemli özelliklerinden biri de dindir. Dünyanın en çeşitli dine sahip şehri hiç şüphesiz burasıdır. Denir ki, dünyada var olup da mabedinin Braavos’ta bulunmadığı bir tek din dahi yoktur. Hiçbir resmi tabii ki de olmamakla birlikte halkının aslında pek çoğu da ateisttir. Din mabetleri gerçekten dünyada eşi benzeri bulunmaz şekilde büyük ve ihtişamlı yapılır. Öyle ki her ne kadar objektif olarak bakıldığında Yediler inancının merkezi su götürmez bir şekilde Kral Toprakları olsa da buradaki inanılmaz büyük mabetler yüzünden Braavos’ta yaşayan pek çok kişi için bu inancın merkezi de bu inanılmaz büyük şehirdir.ironbank-e1423253639571

Son olarak kültürle alakalı en önemli şeylerden biri de Braavos’un muhteşem genel evleridir. Buradaki fahişe kültürü genel olarak Essos’un aşırılığından bile aşırıdır. Dünyanın en ünlü genel evleri ve fahişeleri buradadır. Hatta bir fahişe için Braavos’ta çalışmak bir onur ve gurur kaynağıdır. Bu kültür tabii ki Essos’un her yerinde hakimdir ama Braavos(ve tabii Pentos) bu işin üst noktalarıdır.


Ekonomi:

İşte tam burada söyleyecek çok şeyimiz var. Braavos dünyanın en zengin şehridir. Bunu hiç tereddütsüz belirtebiliyorum çünkü bu konuda onunla yarışabilecek bir şehir yok. Lannisport ya da Oldtown gibi şehirler de gerçekten zengin şehirlerdir ama Braavos inanılmaz ekonomisi ile kıyaslanamaz. Bu inanılmaz büyük ekonominin nedenlerini ve sonuçlarını inceleyelim.

Braavos, dünyanın en güçlü donanmalarından birine sahiptir. Bu ilk sebep. Ne kadar güçlü ve büyük bir donanman varsa diğer ticaret koloni ve noktalarında da o kadar etki ve prestijin olur. Aynı zamanda Braavos kendisi başlı başına inanılmaz büyük bir ticaret noktasıdır. Ticaretin çeşitliliği konusunda Volantis’i geçemese de yine dünyada bulunan ama orada ticareti yapılmayan pek az şey vardır. Bu kadar büyük bir ticaret ağına sahip olmasının yanı sıra yöneticilerinin zeki hamleleri ve kurnazlıkları sayesinde de yıllardır yüksek meblağlarda paralar elde etmektedirler.

Peki bu akıllıca hamleler nelerdir diye sorabilirsiniz.  Aslında pek çoğumuzun bildiği üzere bunun cevaplarının en başında Demir Banka gelir. Demir Banka( The Iron Bank of the Braavos of the Hundred Isles) Braavos’un ekonomisinin temelini oluşturur. Banka çok üst bir mali kaynaktır. Normal ve halktan bir kişiye destekte bulunmaz. Bunun için farklı bankalar vardır.  Demir Banka sadece üst düzey soylulara ve en önemlisi de krallara ve lordlara yardımda bulunur. Bu yardımını yaparken kullandığı çok kurnazca yöntemler vardır.

Lordlara ve krallara yaptığı yardımlar çok yüksek meblağlarla ölçülür. Ama Demir Banka’nın verdiği parayı geri alamaması gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer ki yardımda bulunduğu kral ona parasını ödemezse ya da ödeyemezse Demir Banka, onun çatıştığı gruba para yardımı yapar. Ve bu yardımı hem onun hem de düşmanının borcunu geri almak koşuluyla yapar. Bu yüzden Demir Banka kral indiren ve yükselten olarak görülür. İşleri arkadan yönettiği için kimse bu konuda bankayı suçlamaz.

Bu inanılmaz büyük ekonomisinin sonucunda Braavos çok büyük bir paralı asker ordusuna sahip olmuştur. Aynı zamanda kendi içinde de başkaları için de suikastçı veya paralı asker olarak çalışacak katiller yetiştirmeye başlamışlardır.  Bunun en güzel örneği “Siyah ve Beyazın Evi”dir. Bu mabed ölümü kutsal sayan bir grup tarafından yürütülür. Yüzsüz Adamlar denilen bu suikastçılar da yine Braavos’un ekonomisinde önemli yer tutar.images

Tarih:

Şehrin tarihi diğer tüm şehirlerden daha çok ilgi çekici gelmiştir bana. Şehrin bir diğer lakabı olan “Valyria’nın Piçi” ismi, şehrin kuruluş tarihi ile doğrudan ilgilidir. Özgür Şehirler, Braavos hariç, Valyria’nın inanılmaz büyük nüfusunu azaltmak amacıyla; iç işlerinde serbest, dış işlerinde Valyria’ya bağlı olacak şekilde kurulmuşlardır. Bu yüzden Özgür Şehirler’e “Valyria’nın Çocukları” denir.

Valyria’da çok yaygın bir başka kültür olan kölelik de zaten bu şehrin temelini oluşturur. Diğer tüm şehirlerin aksine Braavos, Valyria’ya köle taşıyan bir gemi filosunun ayaklanıp, sahipleri öldürmeleri ve bugün Braavos olarak adlandırdığımız yere yerleşmeleri ile kurulmuştur. Büyük lagün sayesinde çok kolayca gelen geçen gemilerden saklanmayı başarmışlardır. Valyria yıkılana kadar kendilerini göstermemişler, Kıyametten sonra da büyük bir şehir olarak baş göstermişlerdir. Tüm Dünya’ya kendini tanıttıktan sonra şehir çok hızlı büyümeye başlamıştır. Esnek yönetimi, güvenli konumu ve göçü teşvik eden politikaları sayesinde nüfusu, ekonomisi ve altyapısı çok hızlı büyümüştür.


Braavos, tüm bu özellikleri düşünüldüğünde Essos’un en muhtemel başkentidir diyebiliriz. Tüm diyarda görülmemiş harikaları, inanılmaz donanması, çeşitli kültürel yapısı ile düşünüldüğünde gerçekten gören herkesi hayrete düşürebilmiş bir şehirdir. Öyle ki bu şehir hakkında söylenmemiş söz kalmamıştır.

Yorumlar