Ana sayfa Edebiyat Dünyanın İlk Hükümdarı Kimdir?

Dünyanın İlk Hükümdarı Kimdir?

PAYLAŞ

İnsanlık tarihi birçok kral ve yöneticiden söz eder. Bütün bir devletin tüm gücüne sahip olan ve her konuda son sözü söyleme hakkına sahip olan bu insanlar her zaman önemli olmuştur. Peki ilk kral kimdi?

Tarih boyunca birçok büyük hükümdar ortaya çıktı. Bu üstün meziyetli kişiler, topluluklarının yönetiminde son ve mutlak söz hakkına sahipti. Ülkeleri adına hemen her anlamda sorumluluk üstlenmek zorundaydılar. Bazıları başarısız oldu, bazıları ise adını dünyaya duyurdu.

Avrupa’da Kral, Türklerde Hakan, Eski Mısır’da firavun gibi unvanlar alan hükümdarlardan bazıları Fatih Sultan Mehmet gibi tüm dünya tarafından tanınmaktadır, Kral Richard, Selahattin Eyyubi ve Cengiz Han. Bilmediğimiz isim ise ilk kralın adıdır.

İlk kral muhtemelen Mezopotamya veya Mısır’da yönetim sürdü. Sonuç olarak bu bölgeler ilk uygarlıkların ve ilk gelişmiş toplulukların ortaya çıktığı yerler olarak biliniyor. Penn Eyalet Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Mark Munn’a göre, ilk kralın kayıtları tutulmadı ve eğer öyleyse, zaten tarih oldu.

Krallar listesindeki ilk kaynağımız Sümer Kralları Listesi. Tarihçiler bu listedeki bilgilerin bir kısmının doğru olduğunu kabul ediyorlar, ancak bazı isimlerin hikayelerini mantıklı bulmuyorlar. Onlara göre, ilk kral Iry-Hor veya Namer. Ancak Sümer Kralları Listesi bu isimlerle başlamıyor. Liste, efsanevi tanrıların olduğu bir Silmarillon eseri gibi devam ediyor. Çünkü tam 28 bin yıl hüküm süren ilk kral, sonraki kralın hükümdarlığı 1200 yıl sürüyor. Liste, Nuh tufanına benzer bir olayın anlatısını içermektedir.

Dünya Üzerinde Hüküm Süren Hükümdarlar - Tarihteki En İyi 15 Hükümdar

Bir krallık kurmanın ve egemenlik kurmanın (iktidar otoritesi ve hanedanı) bilinen ilk örneği, Mısır’da Abydos’taki Uj’un mezarında yatan kişidir. Bu medeniyet genel olarak başlangıç ​​hanedanı olan Hanedan olarak kabul edilmekte ancak burada kimin yattığı bilinmemektedir. Birçok araştırmacıya göre Akrep Kral burada yatıyor. Akrep Kral aslında bir kişinin adı değil, hiyerogliflerden bir tür unvandır. Hiyerogliflerde yönetici, ilahi kaynaklardan gelen güç tarafından yönetilir. Firavunlarda görülen tanrı-kral anlayışının başlangıcı budur.

Dolayısıyla, ilk kralın ve hatta tanıdığımız kralların kim olduğu konusu tartışmalı ve muhtemelen asla çözülemeyecek.

Yorumlar