Ana sayfa Edebiyat Dünyaya En Yakın Olan Kara Delik Keşfedildi!

Dünyaya En Yakın Olan Kara Delik Keşfedildi!

PAYLAŞ

Gökbilimcilerin Dünya’ya en yakın karadelik arayışlarında yeni bir adayları var! Bu adayımız Constellation Telescopium’da yaklaşık 1000 ışıkyılı kadar uzaklıkta ya da yaklaşık 9.5 bin milyon km ilerde bulunuyor.

File:HR 6819 - eso2007c.jpg - Wikimedia Commons

Bu kulağa çok yakın gelmeyebilir, ancak Evrenin ölçeğinde, aslında dünyan’ın hemen yakınında olduğunu söyleyebiliriz. Bilim adamları, kara deliği, biri yıldızın yörüngesinde diğeri de bu iç çifti yörüngede tutan iki yıldızla etkileşime girme şeklinden keşfetti. Normalde, kara delikler, bir gaz ve toz biriktirme diskiyle şiddetli bir şekilde etkileştiklerinden bu yönleri ile keşfedilir. Maddeyi parçaladıkları için bol miktarda enerji yayarlar fakat Teleskopların tespit ettiği bu yüksek enerjili sinyal, karadeliğin tam anlamıyla kendisi değil. Bilim adamları, yıllar önce bir Be yıldızı olarak adlandırılan şeyi ararken HR 6819’u incelemeye başlamışlardı. Bu, çok ama çok hızlı dönen bir yıldızdır.

'Dünyaya en yakın kara delik keşfedildi'

Garching, Almanya’daki Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) organizasyonundan emeritus astronomu olan Dietrich Baade, “Bu, ‘kara kara delik’ diyebilirsiniz; bu anlamda gerçekten çok siyah ve karanlık,” dedi. Aynı zamanda BBC News’e verdiği bir ropörtajda, “Bunun bir kara deliğin bu şekilde bulunduğu ilk durum olabileceğini düşünüyoruz. Ve sadece bu değil – aynı zamanda toplanmalar da dahil olmak üzere tüm kara deliklerin arasında dünyaya en yakın olanıdır.” dedi.

Bu durumun büyüleyici yönlerinden biri ise, HR 6819’u(Kara delik) sadece çıplak gözle görebilmek mümkündür. Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde 2,2 metrelik teleskop kullanılarak yapılan çalışmalar, görünen iki yıldızın iç kısmının her 40 günde bir görünmeyen bir nesnenin etrafında döndüğünü ortaya koyuyor. Bir kara delik olduğu düşünülen bu nesnenin Güneşimizin sahip olduğundan en az dört kat daha büyük bir kütlesi var.

Dünya'ya En Yakın Kara Delik Bulundu - Uzay ve Astronomi Bilgi Kaynağı

Gökbilimciler, Samanyolu Gökadasında bugüne kadar neredeyse hepsi güçlü bir şekilde etkileşime girmiş birkaç düzine kara delik tespit ettiler. Ancak istatistikler bize çok, çok daha fazlası olması gerektiğini söylüyor.

Kaynak

https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2020/05/aa38020-20/aa38020-20.html

Yorumlar