Ana sayfa Middle Earth Filmler Durin’in Felaketi (Balrog)

Durin’in Felaketi (Balrog)

PAYLAŞ

 

Durin’in Felaketi, Tolkien’ın kitaplarında ismi belirtilmemiş bir Balrog’u ifade eder. Öfke Savaşı’ndan sağ çıkmayı başarabilmiş olan bu Balrog kesin olmamakla birlikte; bu büyük savaştan sağ çıkabilen, türünün yaşayan ve bilinen tek örneğidir. Çok uzun süren uykusunun ardından Cüceler tarafından Moria’da uyandırılmış ve ilk olarak Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği kitabında karşımıza çıkmış bir karakterdir.

Öncelikle, Durin’in Felaketi bir Maia olarak yaratıldı ve yaratılışının ardından diğer Balroglar gibi Kara Efendi Melkor tarafından kendi tarafına çekildi ve onu takip etti. Büyük ihtimalle 1. Çağ bitmeden önceki bütün büyük savaşlara katıldı. Valar’ın Güçleri Melkor’un ordularını dağıttıktan sonra Angband’ın kalıntıları arasından Doğu’ya kaçmayı başardı ve kendisini Sisli Dağlar’da Khazad-dûm’un altına gizledi.

Durin’in Felaketi beş bin yıl kadar Khazad-dûm’da dağların köklerinde, en derin yerlerinde saklandığı uykusuna devam etti. 2. Çağ’da ve 3. Çağ’ın büyük bir kısmında rahatsız edilmeden orada kaldı. Ta ki 3. Çağ’ın 1980 yılında Cüce Kralı VI. Durin’in Mithril madencileri onu uyandırana kadar. Balrog, Cüce Kralı Durin’i orada katletti ve bu olaydan sonra kendisine birkaç isminden biri olan ve çoğunlukla kullanılan Durin’in Felaketi ismi verildi.

 

Khazad-Dûm Köprüsü'nde Gandalf ve Durin'in Felaketi'nin karşılaşmasını konu alan illüstrasyon. İllüstratör: Çağlayan Kaya Göksoy.

Khazad-Dûm Köprüsü’nde Gandalf ve Durin’in Felaketi’nin karşılaşmasını konu alan illüstrasyon. İllüstratör: Çağlayan Kaya Göksoy.

Cüceler Balrog’a saldırmaya çalıştılar ama onun gücü muazzamdı ve çok çaba göstermelerine rağmen Balrog’a karşı Khazad-dum’u tutamadılar. Kral Nain ve birçok cüce katledildi, sağ kalan cüceler kaçmaya zorlandı ve Moria beş yüz yıl boyunca Balrog’un himayesinde kaldı.

3. Çağ’ın 2480 yılında Sauron savaş için hazırladığı planlarını harekete geçirmeye başladı ve bu planın bir parçası olarak Dumanlı Dağlar ve civarına ork ve troller gönderdi. Bu yaratıkların bazıları Moria’ya geldi. Sauron’un Moria’da bulunan Balrog’u kontrol edip etmediği veya Balrog’la bir işbirliğinde olup olmadıkları bilinmemektedir ama birbirlerinden haberdar olmaları ve ortak düşmanlarına karşı birleşmiş olmaları muhtemeldir.

2799 yılında Moria önünde yapılan Azanulbizar Savaşı en önemli Cüce-Ork savaşlarından biridir ve Cüce ırkının galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Dain Demirayak babası Nain’i katleden Azog’u öldürmüş ve savaş sona ermiştir. Savaştan sonra Thrain Moria’ya girmek istemiş fakat Dain Demirayak onu durdurmuş ve şu sözleri söylemiştir:

 

‘’Sen bizim soyumuzun babasısın, senin için kanımızı döktük ve eğer istersen yine dökeriz. Fakat Khazad-dûm’a girmeyeceğiz. Sen de oraya girmeyeceksin. Sadece kapının ardına bakıp gölgeyi gördüm. Gölgenin ardında Durin’in Felaketi seni bekliyor. Dünya değişmeli ve biz Moria’da yürümeden önce daha yüce bir güç oradan geçmeli…”

Dain’in son cümlesi akıllarımıza hemen Gandalf’ı getiriyor. Ardından 2989 yılında Balin Moria’yı tekrar ele geçirmeye çalışmıştır ama başarısız olmuş ve kafilesiyle beraber katledilmiştir. Durin’in Felaketi Cücelerin kadim krallığında yaşamaya ve varlığını sürdürmeye devam etti, bir daha kimse Moria’ya girmeye cesaret edemedi ve bu Balrog Cücelerin kadim krallığı için bir tehdit olarak kalmaya devam etti. Ta ki Yüzük Kardeşliği Saruman’ın müdahalesinden sonra Moria’ya girmeye mecbur kalana kadar…

Kardeşlik, 3019 yılının Ocak ayında Hüküm Dağı’na doğru uzanan yolculuğu esnasında Saruman’ın Caradhras’taki müdahaleleri sebebiyle Moria’ya girmeye mecbur kaldı. Khazad-dûm köprüsünde Durin’in Felaketi ile karşılaştılar. Legolas daha önce hiç görmediği halde Balrog’u tanımıştı ve Gandalf çok güçlü bir şeyin yaklaştığından zaten haberdardı ve bu yaklaşan şeyin Kardeşlik’teki bireylerin gücünü aştığını ve çok üstün olduğunu söyledi.

Ona meydan okudu…

‘’Geçemezsin, ben Gizli Ateş’in hizmetkârıyım, Anor Alevini kullananım. Geçemezsin!’’

– Yüzük Kardeşliği: Khazad-dûm Köprüsü

Gandalf köprünün üzerinde durdu ve Balrog’u kendisine doğru adım atmaya zorladı, nihayet Balrog adımını attığında Gandalf köprüyü kırdı ve Durin’in Felaketi Khazad-dûm köprüsünden aşağı düştü, bunu gören Kardeşlik üyeleri bir an rahatladı ama o henüz son kozunu oynamamıştı. Köprüden düşerken son bir hamle yaparak kırbacıyla Gandalf’ı ayaklarından sarıp aşağı çekti ve Gandalf düşmeden hemen önce hepimizin akıllarına kazınan repliğini söyledi: ‘’Kaçın ahmaklar!’’ Bunun ardından Balrogla birlikte o da düştü.

Gandalf ve Durin'in Felaketi'nin Zirakzigil'deki son çarpışması.
Gandalf ve Durin’in Felaketi’nin Zirakzigil’deki son çarpışması.

Uzun bir düşüşün ardından Moria’nın çok aşağılarındaki yeraltı gölüne düştüler. Gandalf sekiz gün boyunca Balrog’u en derindeki mağaralardan, en yüksekteki zirveye kadar takip etti ve sonunda her ikisi de Zirakzigil’e tırmandı. Hemen ardından son dövüşleri başlamış oldu. İki gün ve iki gece süren bir çarpışmanın nihayetinde Gandalf, Durin’in Felaketi’ni alt edip Zirakzigil’den aşağı attı ve birçok cüceyi katleden Durin’in Felaketi bu şekilde ölmüş oldu.

Durin’in Felaketi ölmeseydi ne olurdu?

Bu soru Orta Dünya hayranlarının sık sık üzerinde durduğu ve tartıştığı bir konu. Durin’in Felaketi eğer ölmemiş olsaydı, muhtemelen Sauron ile birlikte hareket edecekti ve Yüzük Savaşlarının kaderini değiştirebilecek bir güçteydi. Dolaylı veya doğrudan, Yüzük görevinin başarısız sonuçlanmasına yol açabilirdi. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Rohan sadece Isengard ile uğraşmaz, karşısında bir de Durin’in Felaketi olurdu ve muhtemelen bu savaştan Rohan’ın galip ayrılması çok daha zor olurdu. Bunun üzerine Rohan da Pelennor Çayırları Savaşı’nda Gondor’a yardıma gidemezdi ve Gondor düşebilirdi. Ardından Mordor topraklarının boşalmasını ve Sauron’un dikkatinin dağılmasını sağlayan Kara Kapılar Savaşı da gerçekleşemeyeceği için Yüzük görevi başarısız sonuçlanabilirdi. Yani son olarak diyeceğimiz o ki, Durin’in Felaketi’nin ölümü belki de Yüzük Savaşlarının dönüm noktalarından biriydi..

Yorumlar