Ana sayfa Edebiyat Duygu Asena – Paramparça | Kitap Yorumu

Duygu Asena – Paramparça | Kitap Yorumu

PAYLAŞ

Kitap Adı: Paramparça

Yazar Adı: Duygu Asena

Yayın Evi: Doğan Kitap

Sayfa Sayısı: 159

Basım Tarihi: 17. Baskı Nisan 2016

Yazar Hakkında:

Duygu Asena...

1946 doğumlu olan Asena, kitapları dolayısıyla insanlar ve edebi çevre tarafından “Feminist Yazar” yakıştırmasıyla tanınıyor. İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gördü. 1972’de Hürriyet gazetesinde ilk yazısı yayımlanan Asena, bundan sonra da gazete ve televizyon üzerinden çalışmaya devam etti.

İlk kitabı olan “Kadının Adı Yok” yayımlanışından 11 sene sonra müstehcen bulunarak yasaklandı. Dava sonucunda tekrar yayımlanmasına izin verilen kitap daha sonra filme dönüştürüldü. 30 Temmuz 2006’da beyin tümörü yüzünden hayatını kaybetti.

Tanıtım Bülteni:

“Bir erkek…

Herkes gibi kimi zaman mutlu kimi zaman acılar içinde.

Ama onun bir farkı var…

O paramparça…

Ruhuyla, cinselliğiyle iki ayrı insan…

Çünkü o evli bir erkek, ama başka bir erkeği seviyor.

Acımasız, anlayışsız yaşam içinde yapayalnız ve parçalanmış.

Toparlanamıyor, çaresiz, çözümsüz…

Duygu Asena bu kez farklı bir erkek dünyasına parmak basıyor. Bu dünyanın içinde kadınlar da acı çekiyor. Kimilerinin hiç bilmediği ya da bilmek istemediği, kimilerinin yok saydığı, ayıpladığı ve yargıladığı gerçek bir dünya bu.
Onlarca erkek gizlilik içinde, suçluluk duygusuna boğulmuş bu parçalanmışlığı yaşıyor.

Duygu Asena bir kere daha önemli bir gerçeği tartışmaya açıyor. Ne pahasına olursa olsun!”

Paramparça kitap kapağı...

Kitap Hakkında:

Eşcinsellik; gündemimizde olan ve hâlâ üzerine tartıştığımız mühim bir konu. Doğal bir şey mi yoksa değil mi, din bunun için ne diyor, tarzı sorular kafamızı kurcalayıp duruyor. Ülkelerin de bu mesele için farklı düşünceleri var. Kimisi buna iyi bakıyor hatta eşcinsel evliliği bile yasal hale getiriyor kimisi de bunu büyük bir ahlaksızlık olarak görüyor ve homoseksüeller toplum içerisinde ezilirken sesini çıkartmıyor. Sizlerin bu konuyla alakalı düşüncesi nedir bilemeyiz ancak hepimizin farkında olduğu bir gerçek var ki bu kişilerin ruhen ve duygusal olarak bizden farkı yok. Duygu Asena da bunu bilerek Türkiye’de eşcinselliğe bakışın bugünden bile daha kötü olduğu bir dönemde röportaj tekniğiyle yazdığı “Paramparça” kitabıyla sizleri bu insanlarla bir fincan kahve içmeye davet ediyor.

Gündelik bir sohbet havasında geçen kitap, okuyucunun aklına “Acaba bu röportaj gerçek mi?” düşüncesiyle sızıyor. Beklenilenin aksine muhteşem bir aşk hikâyesiyle karşılaşmıyoruz. Asena, tam olarak o günün ve bugünün şartları nasılsa o şekilde yansıtıyor bizlere. Eşcinsellerin gizlenmek zorunda kalması, birbirleriyle tanışmalarının yalnızca internet üzerinden mümkün olması ve hatta bunu uzak mesafeye dökmeleri…

Daha derin konulara da dalıyor, sevgili Asena. Toplumumuzun “Erkeklik” adı altında genç çocukları geneleve gönderme terbiyesizliğini hatırlatıyor bizlere. Tabii arkadaşlarından, ailesinden, herkesten gizlenen bir eşcinselin ağzından çıkıyor bütün bunlar. Kendini oldukça güzel bulan yaşlı bir fahişeyle, bir odada baş başa kaldıktan sonra muhteşem bir performans gerçekleştirdiğini söyleyerek çıkmasının zorunluluğunu, iğrençliğini, çaresizliğini anlatıyor.

Bir insanı paramparça hale getirdiğinizde maalesef ki yalnızca onu parçalamış olmuyorsunuz. Attığımız tokat birden fazla kişinin suratında patlıyor. Duygu Asena, toplum baskısı yüzünden evlenen eşcinsellerin, bütün bunlara çok yabancı olan eşlerinin, her şeyden habersiz çocuklarının yaşadığı acıları görmenizi sağladığında bunu çok daha iyi anlıyorsunuz.

Duygu Asena’nın bizlere veda kitabı olan “Paramparça” bilimselliğin ötesinde, kalbinize dokunarak bu insanları tanımanızı sağlıyor. Bugün yaşayan ve ileride yaşayacak her insanın sosyal gelişimi için okuması gereken kitabını bitirdiğinizde sevgili Asena ile tanışmak isteyeceksiniz. Kitabın kapağında da söylendiği gibi:

“Onu çok özlüyoruz…”

Yorumlar