Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Eärendil / Azrubêl / Ardamírë

Eärendil / Azrubêl / Ardamírë

PAYLAŞ

Ebeveynleri : Hador Hanedanından Tuor, Noldor Hanedanından Idril.
Çocukları : Elrond ve Elros.
Doğum : İlk Çağ 503.
İkamet ettiği şehirler : Gondolin, Sirion Limanları.
Irk : Peredhil.

Eärendil, Gondolin’de Turgon kızı Idril ve Gondolin Lordu Tuor’un aşkının meyvesidir.

Henüz daha yedi yaşındayken Gondolin’in Morgoth’un orduları tarafından bulunması üzere şehirden kaçmak zorunda kalmışlardır. ( İlk Çağ 510 ) Halk ile dağ geçitlerinden kaçarken karşılarına çıkan Balrog onların belkide sonları olabilirdi ama Altın Çiçek Hanedanının Reisi Glorfindel halkı için büyük bir fedakarlık yaparak Balrog ve kendinisini uçurumdan aşağı bırakmıştır.

Böylece kurtulanlar 511 yılında Sirion Vadisine yerleşmişlerdir.

Burada gemi yapımcısı ve Balar Adasının Lordu Cirdan ile tanışmış ve gemi yapımı ile ilgili bütün hünerleri ondan öğrenmiştir ve böylece denize olan aşkı bilgisi ile harmanlanıp ortaya harika bir gemi çıkarmıştır. Vingilótë yani Köpükçiçeği yapılmıştır.

Bu geminin kürekleri altından, gövdesi bembeyaz, yelkenleri ise ay gibi parlaktı.

İlk Çağın 525 yılında Dior kızı Elwing ile evlenmiş, aynı yıl anne ve babası Idril ve Tuor Batı’ya yelken açmıştı. Annesi tarafından Elessar’ı alınca Sirion Lordu olmuştu. Eärendil’in denizde iken 532 yılında Elrond ve Elros adında ikizleri olmuştu. İki yıl sonra tekrardan annesi ve babasını görmek için batıya yelken açmıştı ama sert esen rüzgarlar onu kıyıya yeniden yollamıştı. Feanor Oğulları Silmarillerden birinin Sirion’un Leydisi Elwing’te olduğunu öğrenince orada bir katliam yapmış ve Elrond, Elros kardeşler esir düşmüştü. (538)

Katliam yaşanırken Elwing Silmaril ile denize atlamış ama Suların Efendisi Ulmo onu yaşaması için bir ak kuş formuna bürümüştü.

Ak Kuş Eärendil’in gemisi Vingilótë’ye konmuş ve yeniden elf formuna bürümüştü.

Ve böylece Silmaril Eärendil’e geçmişti.

Katliam ve oğullarının akıbeti üzerine oldukça kederlenmişlerdi ama aslında en azından oğulları için endişelenmelerine gerek yoktu çünkü Maedhros ve Maglor onlara merhametlerini sunmuş ve onları büyütmeye başlamıştı.

Eärendil nihayetinde Orta Dünya’dan ayrılıp Ölümsüz Topraklar’ı aramak için yelken açmıştı.

Silmaril sayesinde Teleri gemilerinin çok azının gidebildiği sulardan geçmiş ve silmaril onlara hep bir yol gösterici olmuştu.Tol Erressea’yı geçip Eldamar Koyuna zincirlediler Vingilótë’yi.

Burada üç denizci ile karşılaştılar, isimleri;

Falathar, Erellont ve Aërandir’di.

Eärendil halkı için Valar’ın yanına kendi gidecekti ve burada Elwing ile yolları ayrılacaktı.

Eärendil oraya vardığında Taniquentil’de bir kutlama vardı.

Yol sırası Tirion’a geldiğinde boş sokaklarında hüzünlü bir şekilde ilerlemişti çünkü çağrılarına cevap veren olmamıştı.Tam denize karşı ilerlemeye başlamışken ona Eonwe seslendi ve Valimar’a gitti.

Valar konseyini toplamaya başlamıştı. Denizin derinliklerinden Ulmo dahi gelmişti.

Eärendil Noldor ve İnsanlar adına af diledi ve merhametlerini onlara göstermelerini istedi ve kabul edildi.
Eärendil, Elwing ile yeniden bulunabilmek için Mandos’tan izin istedi. Ardından Manwe konuştu,” Elwing’e ve oğullarına özgürce hangi soyun kaderlerine katılacakları, hangisinin altında yargılanacaklarını seçme hakkı verilecektir.”

Eärendil ve Elwing Alqualonde’de İnsan mı yoksa Elf mi olacakları tercihlerini vereceklerdi.

Elwing Elf olmayı seçti ve bunun üzerine Eärendil her ne kadar insanlara daha yakın olsada Elwing ile sonsuza dek bir olmak için Elf olmayı seçti. Vingilótë ise Valar tarafından kutsanıp göklere çıkarıldı.

Valar’ın ordusu Öfke Savaşında Beleriand Topraklarında kırk iki yıl boyunca savaştılar.

Savaşın sonlarına doğru Morgoth’un bizzat beslediği ve bütün Ejderhaların en büyüğü olan Kara Ancalagon’u ve Ejderha ordusunu ortaya çıkardı.Thorondor ve Kartalları Ejderhalar ile büyük bir harbe girdiler ve bir gün boyunca Ancalagon ile savaştılar. Eärendil sonunda gemisi Vingilótë’yi Ancalagon’un tepesine çıkardı ve onu öldürdü. Ölüsü Thargorodrim Kulelerini yıktı. Savaş sonunda Morgoth en derinlere kaçmasına rağmen yakalandı ve onda kalan son Silmaril alındı.

Eärendil’in Işığı Elros’un Kral olduğu Numenor Halkına verildi.

Eärendil Morgoth’un Gardiyanlığını yaptığı söylenir ve buna rağmen kaçmayı başaran Morgoth ile savaşların savaşı Dagor Dagorath’ta boy göstermiştir haşmetli gemisi Vingilótë ile…

Yorumlar