Ana sayfa Star Wars Animasyonlar Efsane Subay: Wilhuff Tarkin

Efsane Subay: Wilhuff Tarkin

PAYLAŞ

Bu yazımızda Star Wars’un efsanevi kötü adamlarından Wilhuff Tarkin’i ele alacağız. Karakter, Yeni Bir Umut’un baş kötüsüdür ve Star Wars’da büyük bir rolü vardır. Legends’da pek bu rolü gösterilmese de Canon bunu göstermeyi başarmıştır. Tarkin’in geçmişi 2014’te çıkan Luceno’nun Tarkin romanı ile anlatılmış, ayrıca Catalyst ve diğer romanlarda da yer almıştır.

 

Tarkin’in Yükselişi (YSÖ 64-22)

 

Wilhuff Tarkin, İmparatorluk’un yükselişinden 45 yıl önce Dış Halka’daki koloni gezegenlerinden Eriadu’da doğmuştu. Eriadu, kolonicilerin hükmünden önce vahşi ve ilkel bir gezegendi. Ayrıca uzun yıllar boyunca Tarkin Ailesi’ne aitti.

Çocukluğunda her Tarkin erkeğinin yapması gereken bir ritüel Carrion Platosu’nda hayatta kalmaktı. Carrion Platosu tamamen vahşi bir bölge olduğu için bu çok zor bir sınavdı. Bu sınav, Tarkin erkeklerine hayatta kalmayı öğretirdi. Wilhuff bu gezilerde yalnız değildi, büyük amcası Jova ve yardımcıları da onunlaydı. Carrion’daki son sınavı olan yırtıcı bir sürünün üstesinden gelmeyi başaran Wilhuff, Eriadu’yu korsanlardan korumak için uzay savaşları eğitimine başladı.

Cumhuriyet ve Jediların Eriadu’nun sektörü olan Büyük Seswenna’yı korumamaları korsanlara fırsat çıkardı. Eriadular, kendi kendilerini korumaları gerektiğini anladı ve Dış Bölgeler Güvenlik Gücü’nü kurdular. Wilhuff, 19 yaşına gelmeden önce en azılı korsan gruplarından Q’anah’ın Yağmacıları’nı çökertmeyi başarmıştı.

Ardından Cumhuriyet Yargı Güçleri’ne katılmak için Sullust Sektör Akademisi’ne giden Tarkin burada Sheev Palpatine ile karşılaştı. Wilhuff’un yeteneklerini duyan Palpatine, ona politikaya atılmasını tavsiye etti. Wilhuff, bu tavsiyeyi gelecekte düşünecekti.

 

Jedilar ile Yargı Güçleri’nin Halcyon’daki bir görevi sırasından Jedilar ile iletişim kesilmiş, Yargı Güçleri tehlikeli ormanda tek başlarına kalmışlardı. Bu Wilhuff’a kendini kanıtlaması için büyük bir fırsattı, Yargı Güçleri’ni kurtarmayı başlamıştı. Tarkin’in ünü yayılıyordu.

 

“Tarkin’in yönetiminde Eriadu çok istediği ününe kavuşmuştu. Yükselen bir yıldız haline gelmişti.”

İleriki yıllarda Tarkin, Palpatine’i dinleyerek politikaya atıldı. Palpatine’in yardımı ile Eriadu Valiliği’ne kadar yükseldi. Ayrıca Şansölye Valorum’un düşmesinde büyük bir rol oynadı. Ayrılıkçı Krizi’nin başlarında eski dostu Dooku, onu Eriadu’yu Konfederasyon’a sokması için manipüle etmeye çalışmış fakat başarısız olmuştu.

 

Klon Savaşları (YSÖ 22-19)

 

Savaş başlayınca Tarkin donanmaya geri döndü. İlk katıldığı savaşlardan biri Murkhana Savaşı idi. Bu savaştaki başarısı çok takdir edilmişti. Savaş ilerledikçe yüzbaşılığa yükseldi ve Jedi Üstadı Even Piell’in yanına atandı.

Nexus Rotası’nı ele geçirme görevlerinde Ayrılıkçılar tarafından son anda yakalanan Tarkin ve Piell, sorgu için volkanik gezegen Lola Sayu’ya gönderilir. Skywalker ve Kenobi onları kurtarmaya gelir ancak Piell başaramaz. Tarkin, bu olayın civarlarında amiralliğe terfi ettirilir.

 

“Jedi Kodu zafer için alması gerektikleri kararlardan onları engelliyor.”

Savaşın ilerleyen dönemlerinde Tarkin, Jediları eleştirmeye devam eder ve Palpatine’den yetkiyi onlardan almasını ister. Bunun nedeni düzgün taktik yapamadıklarını düşünmesi ve Jedilar’a karşı çocukluğundan beri beslediği kindir.

Jedi Tapınağı’nın Bombalanması sırasından Ahsoka Tano’nun suçlu olduğuna inanan Tarkin, onu yargıya çıkartır ve aleyhinde konuşur. Sonralarda ise Tano’nun suçsuz olduğu anlaşılır.

 

 

İmparatorluk’taki Yükselişi (YSÖ 19-14)

 

Yeni Düzen’in başlangıcından itibaren Tarkin, İmparator’un en değer verdiği kişilerden olmuştur ve Geonosis civarlarındaki gizli bir projenin inşasını denetlemek ile görevlendirilmiştir.

Bu dönemde Ayrılıkçı gezegenlerde kalan kalıntılar temizlenmeye başlar. İmparator, Tarkin’den Antar IV’ü temizlemesini ister. Tarkin, hiçbir Ayrılıkçı’nın kaçmadığından emin olmak için bir katliam yapar. Daha sonra bu olay Antar Vahşeti olarak anılır. İmparator, Tarkin’in statüsünü korumak için onu bu olaydan uzaklaştırır ve Batı Bölgeleri’nde barışı sağlama ile görevlendirir.

 

 

Carrion Olayı (YSÖ 14)

 

“Darth Sidious’un kendisini Galaktik İmparator ilan etmesinin üstünden 5 yıl geçti. Klon Savaşları’nın vahşeti artık sadece bir anı ve İmparator’un çırağı, Darth Vader ölümcül Emir 66’dan kurtulan birçok Jedi’ı avlamayı başardı. Coruscant’ta, hükmü geçmiş bir Senato İmparator’un her buyruğunu alkışlıyor ve Çekirdek Dünyalar’ın canlıları yeniden gelen bereketin tadını çıkarıyor. Dış Halka’da ise, eski Ayrılıkçı dünyaların sayısız nüfusu kendilerini İç Savaş zamanından daha iyi bir durumda bulamadı. Kaynak ve silahları ellerinden alınan bu kişiler kendilerine sırt çevirmiş bir İmparatorluk’ta kendilerini korumaya çalışıyor. Kin duygusu ayrılıkçı hareketleri hedef alınca İmparatorluk ceza dağıtmada hızlı davranması gerektiğini biliyor. İmparator, kendisinin ve Vader’ın karanlık güçlerine olan güveni kadar şu söze de güveniyor: ancak İmparator kadar zalim olmayı başarabilen bir kişi tarafından yönetilen nihai güçteki bir askeriye yüzlerce nesil sürecek bir İmparatorluk’u koruyabilir.”

Tarkin romanının önsözü.

 

Ölüm Yıldızı’nı denetleyen Sentinel Üssü’nün eski Ayrılıkçı gemilerini kullanan kişiler tarafından saldırıya uğramasının ardından İmparator, Vader ve Tarkin’i bu kişileri yakalamaları ile görevlendirir. Arkada kalan izler onları Murkhana’ya kadar yönlendirir. Vader ve Tarkin alanı incelerken Tarkin’in kişisel korveti, Carrion Mızrağı kimliği bilinmeyen kişiler tarafından çalınır. İkili Faazah adlı bir silah satıcısından el koydukları gemi ile korvetin peşine düşer. Kovalamaca sırasında Tarkin, hırsızların kimliğini öğrenir. Bunlar, Cumhuriyet Yüzbaşısı Berch Teller, iki basın çalışanı ve Antar’dan etkilenen uzaylılardır. Vahşetten sonra Teller, İmparatorluk’tan iltica etmiştir. Fakat bu olayın asıl mimarı o değil, Donanma İstihbarat Ajansı yöneticilerinden Koramiral Rancit’dir. Vader Koramiral’i uzaya fırlatır ve kendini ateş etmesini emreder. Tarkin ise Teller’ın isyancılarını infaz eder ve onu öldürmek için peşinden gelen Teller’ı Carrion Platosu’nda tek başına bırakır.

 

“Projenin başında sen olacaksın, Moff Tarkin. Yoksa Büyük Moff Tarkin mi demeliyim?”

-İmparator Palpatine

İmparator’un Tarkin’in yeteneğinden dolayı onu Büyük Moff yapar. Tarkin artık Büyük Mofflar’ın ilki ve Dış Halka’nın valisidir.

Bu olay Vader ve Tarkin’in birbirlerine olan saygısını arttırmıştır. Ayrıca Tarkin, Vader’ın Anakin Skywalker olduğunu düşünmeye başlamıştır.

 

Dış Halka’ya Diz Çöktürmek (YSÖ 14-2)

 

Dış Halka’nın sorunlarıyla ve Ölüm Yıldızı ile uğraşmak Tarkin’in performansını düşürmüş, Ölüm Yıldızı projesini zora sokmuştur. Tarkin, Direktör Orson Krennic’e daha kapsamlı yetkiler verir ve İmparatorluk’un Dış Halka’daki genişlemesi ile ilgilenmeye daha da önem gösterir.

 

“Ben Jedilar ile tanıştım. Çocuk masallarından ya da halk şarkılardan değil, bizzat. Peki onlara ne oldu biliyor musun? Öldüler, hem de her biri.” 

YSÖ 4’te Tarkin, Lothal’daki Asi hücresinin durdurulamamasına hiddetlenir ve bizzat konu ile ilgilenir. Hücre liderlerinden Jedi Kanan Jarrus’u Engizisyoncu ile yakalamayı başarır ve onu sorgu için Mustafar’a götürür. Ancak sorgu bitmeden Kanan Jarrus kurtarılır. Tarkin’in Yıldız Destroyeri, Sovereign ise yok edilir. Bu olay İmparatorluk’a bir lekedir. Asiler ile ilgilenmesi için Tarkin yerine Vader gönderilir.

İki yıl geçmesi ve isyanın halen durdurulamamasının ardından Tarkin, Büyük Amiral Thrawn’u onları yakalaması için gönderir. Atollon Savaşı’ndan buna çok yaklaşan Thrawn başarısız olur.

 

 

İsyanı Yok Etme Çabaları (YSÖ 0)

 

“Korku, yerel sistemleri düzende tutacak. Bu savaş istasyonuna olan korku.”

Tarkin, Ölüm Yıldızı’nın inşasının son aşamalarında istasyon ile daha çok ilgilenmeye başlamıştır. Jedha’daki testten sonra da gerçek kumandanın kendisi olduğunu iddia edip silahın kontrolünü Orson Krennic’ten almıştır. Krennic, her ne kadar kontrolü geri almaya çalışsa da başarısız olmuş, kendi silahı tarafından öldürülmüştür.

 

“Bu savaş istasyonunun tam gücünü göstermenin vakti geldi. Rotayı Alderaan’a ayarlayın.” 

Scarif Savaşı’nın sonrasında Asi İttifakı’nın elinde büyük bir koz vardı. Tarkin, Leia Organa’yı Asi üssünün yerini söylemesi için manipüle etmeye çalışmış fakat Alderaan’ı yok etse bile bunu başaramamıştır. Son taktik olarak Prenses’i kurtarmaya gelen Milenyum Şahini‘ne bir iz sürücü taktırmış ve Asiler’in Yavin IV’te olduğunu öğrenmiştir.

 

“Tahliye mi? Zafer anımızda mı? Bence şanslarının çok fazla olduğunu düşünüyorsun.”

Ölüm Yıldızı ile Yavin Sistemi’ne giren Tarkin, en kısa sürede Yavin IV’e ateş edecek menzile girmeye çalışmış fakat gaz devi Yavin bu konuda sorun çıkarmıştır. Tam ateş edilecek iken Luke Skywalker tarafından zayıf noktaya fırlatılan iki proton torpidosu istasyonu yok etmiştir. Tahliye etmeyecek kadar gururlu olan Tarkin ise istasyon ile birlikte yok olmuştur.

 

Yaşamından Sonrası 

 

Tarkin, sonraki yıllarda İmparatorluk ve destekleyenleri tarafından unutulmamış, büyük bir kahraman olarak görülmüştü. Ünlü konuşması Tarkin Doktrini hiç unutulmadı ve taktikleri İlk Düzen tarafından kullanıldı. Otuz yıl sonra, Tarkin’in çalınan korveti Carrion Mızrağı, İlk Düzen’e hizmet etmekteydi ve Binbaşı kol bandlarında Aurabesh alfabesinde “Tarkin” yazmakta idi.

 

Yorumlar