Ana sayfa Diğer Fantazya Elder Scrolls; Akavir Irk ve Toplulukları

Elder Scrolls; Akavir Irk ve Toplulukları

PAYLAŞ

Merhaba arkadaşlar. Elder Scrolls yazılarımız devam ediyor. En son evrenin insan ırklarını yazmıştık. Şimdi ise garip yerlileri olan Akavir kıtasının ırklarını yayınlamaya karar verdim. Birkaç haftaya Mer (elf) ve hayvanımsı ırkların yazıları da geliyor.

Akavir, yani Ejderha Diyarı, doğuda bulunan büyük bir kıtadır. Bu kıta hakkında bilinen pek bilgi yoktur. Tamriel’i defalarca Akavir halkları işgal etmiştir. Buna rağmen Tamriel Imparatorluğu, Akavir üzerine yalnızca bir işgal gerçekleştirmiştir. Değişik ve hayvanımsı ırkları vardır. Ayrıca Ejderhalar, isminden de anlaşıldığı gibi bu kıtadan gelmektedirler. Bu yüzden buranın toplulukları ejderhalar hakkında derin bir bilgiye sahiptirler.

Ka Po’ Tun

Kaplanımsı bu ırk Akavir’in doğusunda yaşamaktadır. Tamriel’in Khajiit ırkıyla bir bağları var mı bilinmemektedir. Tsaesci ırkıyla azılı düşmanlardır. Kanlı bir geçmişleri vardır. Ayrıca kendilerine benzeyen maymunumsu ırk Tang Mo’lar ile ittifak halindelerdir.

Ka Po Tun

Efsanevi liderleri Tosh Raka adı verilen Ka Po’ Tun’dur. Bu efsanevi liderin kendi ırkının ilki olduğu düşünülür ve saygınlığı çok yüksektir. Söylenenlere göre görünüşü Ka Po’ Tun görünüşü olmasına rağmen bir ejderhanın özelliklerini taşımaktadır. Ka Po’ Tun’lar düşmanlarını ezdikten sonra Tamriel’e saldırma planları hazırlamışlardır.

Tang Mo

Maymunsu bu ırk Akavir’in batısında yaşamaktadır. Fazla cesur ve delidolu yapıları vardır. Sıradan ve kalabalık oldukları için diğer Akavir ırkları tarafından köleleştirilmeye çalışılmışlardır. Birleşerek kurdukları düzenli ordular sayesinde topraklarını savunmayı başarmışlardır. Ordu çok kalabalık olduğu için rahat bir şekilde yaşamaya devam etmişlerdir.

Tang Mo

Tsaesci ve Kamal ırklarına düşman, Ka Po’ Tun ırkıyla ittifak halindelerdir. Ayrıca Tang Mo ırkının anlamı yaşadıkları yerin kısaltmasıdır. Thousand Monkey Island.

Akaviri İnsanları

Akavir kıtasından olan mistik İnsansı bir ıktı ve muhtelen hâlâ öyle. Onlara Akaviri olarak bilinen dilde konuşuyorlardı. Akavir İnsanları hakkında bir sıra çelişkili ve tutarsız söylentiler var, onların uzun süre önce ölmeleri de dahil olmakla, şöyle ki onlar Tsaesci tarafından yenmişler, ya da kendileri Tsaesci’dirler.
Akaviri
 Akavir insanlarının nereden geldiği tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı kaynaklar onların Tamriel’deki Atmora halkıyla ortak bir ataya sahip olabileceği yönünde.
Ayrıca Akaviri insan ırkı Tamriel’in çoğu yerini işgal etmiştir. Skyrim oyununda görebileceğimiz Sema-Alem Tapınağı onların yapıtlarından biridir. Bu ırkın ejderhalar hakkında bilgi ve kehanetleri olağanüstüdür. Ejderdoğan’ın geri dönüşü ve Alduin ile savaşı hakkında kehanetleri vardır. İleride bu ırk hakkında daha geniş bilgiler paylaşacağız.
Kamal
Kuzey Akavir’de yaşayan buz devleridir. Tamamen buzdan yapılan bu vahşi yaratıklar donmuş bölgelerde yaşar. Sıcakta ve güneşin altında erirler. İsimlerinin kelime anlamı Kar Cehennemi‘dir. Ada’Soom Dir-Kamal efsanevi liderleridir. Bunun önderliğinde Tamriel’i işgal etmiş, hatta çok büyük topraklar almışlardır. Windhelm savaşından sonra düşüşleri başlamış ve Red Mountain’de liderleri öldürülmüştür.
Kamal
2. Çağ 572’de gerçekleşen istilayı Ebonhearth Pact karşılamış ve yok etmiştir. Bu Pact’da birbirlerine düşman olan Dunmer, Nord ve Argonian halkları birleşmiştir. Savaştan sonra Kamal ordusunun temelli yok olması için Vivec, Morrowind’i sular altına gömüp tüm Kamal ordusunu denize süpürmüştür.
Tsaesci
Akavir’in Güneydoğu bölgesinde yaşayan vampirimsi yılanlardır. Görünüş olarak belden aşağısı yılan, üstü ise insan şeklindedir. Sürüngen olan bu ırk Akavir’i işgal eden insanları yemişlerdir. Fakat “yeme” kavramının fiziksel olarak yok etme mi yoksa o toplumu asimile edip değişime uğrattıkları mı bilinmez.
Tsaesci Lakin bu ırkın vampir olduğunu da göz önüne alırsak fiziksel olarak yeme ihtimali daha yüksektir. Çevre yerleşkelerden goblinleri kaçırıp kan ihtiyaçlarını karşılarlar. Savaşlarda tek kullandıkları alet kılıçlardır. Zırh takmazlar.
Not: Akaviri ırkı insan olmasına rağmen bu yazıda değinmenin daha iyi olacağını düşündüm. Ayrıca ejderhalar hakkında ayrı bir yazı çıkartacağım. Tarihleri ve özellikleri özetlenemeyecek kadar çok.
Yorumlar