Ana sayfa Diğer Fantazya Elder Scrolls; Cüceler I. Bölüm

Elder Scrolls; Cüceler I. Bölüm

PAYLAŞ

Peki kim bu cüceler? Öncelikle şunları belirteyim. Dwemer’ler, asla cüce değildiler. Herkesin bildiği tabir olduğu için başlığımda bunu kullandım. Yoksa kafa karışıklığı oluşacaktı. Bu yazım ve bundan sonra gelecek iki yazımın kaynağı, direk olarak Calcelmo’nun kitapları. Çünkü Dwemer araştırmaları konusunda daha iyi bir kaynak elde etmiş değilim.

Bu bölümde Dwemer kültürel yapıları, mimari eserleri ve kullandıkları materyaller yazmaktadır. Diğer iki bölümde savaş taktikleri ve tarihleri yayınlanacak.

“Yaygın olan yanlış kanıyı düzelterek başlamak istiyorum. Tamriel’in antik kayıp ırkından bahsederken kullanılması gereken uygun terim ‘Dwemer’ dir. Bu kabaca tercüme edilirse ortak dilde “Derinlerin İnsanı” anlamına gelen ve sonraları daha genel bir tabir olan “cüceler” olarak kullanılan bir terimdir. Okuyucularımın benim 200 yıllık bir araştırmadan elde ettiğim bilgilere sahip olmadıklarını çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Bu yüzden bu kitaplarda daha doğru bir terim olan “Dwemer” yerine “cüceler” terimini kullanacağım.

Dwemer

Cüce uygarlığının tartışmaya açık yönlerine karşın, bu insanların geride bıraktıkları kalıntılardan alınan örnekler incelendiğinde cüce şehirlerinin ve yapılarının çok sağlam inşa edildiği anlaşılıyor. Benim memleketim olan Markarth’de aslında bu kalıntılardan birisidir ve ben buradaki kendi tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki tüm cüce tasarımları gerçek eserleri sahtelerinden ayırmamızı kolaylaştıran ve ustanın kullandığı yöntemleri ve desenleri tanımlamamızı sağlayan bir takım ortak ilkeyi paylaşıyor.

Her şeyden önce şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki inşa ettikleri binaları göz önüne alırsak cüce zanaatkarları genellikle taşı tercih etmişler. Cüce yerleşim yerleri birkaç istisna dışında yer altında ya da dağların içine oyulmuş halde bulunmaktadır. Sadece bir teori olarak kalsa da cücelerin ulus olarak önce taş işçiliğinde ustalaştıkları, sonraları ise daha karışık aletlerde ustalaştıkça taş yapıtlarının yanına metal işçiliğinin örneklerini de ekledikleri düşünülmektedir.Yine de bilinen bütün cüce harabelerinin temelinde taş işçiliği bulunmaktadır ve cüce taş işçiliğinin keskin, köşeleri açılı ve son derece orantılı doğal bir yapısı vardır.

DwemerCity

Kabaca bir sayım yaparsak tam bir kare şeklinde yüzlerce hatta belki de binlerce cüce binası bulunmaktadır. Bundan çok daha az sayıda bulunan farklı şekillerdeki oval ve kıvrımlı taş işçiliği örnekleri, ilk cücelerin çok iyi, riskli, kesin olmayan hesaplamalara dayalı olan oval ve eğri şekiller yerine açıları çok iyi hesaplanmış köşeli tasarımları tercih ettiğini gösteriyor. Bir nevi basit bir taş kesim geleneği olan bu yöntem sayesinde günümüzün en yetenekli taş ustalarının eserlerini bile yanında çocuk oyuncağı gibi bırakan cüce binaları binlerce yıldır dimdik ayakta durmaktadır.

Bildiğimiz kadarıyla metal işçiliği neredeyse tüm cüce aletlerinin yapımında kullanılan temel yöntemdir. Yine de temel cüce işçiliğinin yanında daha dayanıksız olan kil, kağıt ve cam gibi malzemeleri de yok sayamayız. Ama cüce tasarımlarında daha çok dayanıklı malzemelerin tercih edildiğini göz önüne alırsak, çok rahat bir şekilde metal kullanımının en azından öncelikli olduğunu ve metalin hemen hemen tüm yapılarda kullanılması tamamen cüce kültürüne özgün olduğunu söyleyebiliriz.

DwemerMetali

Cüceler, cüce metalini oluşturmak için gerekli olan işlemlerin bir benzeri başka hiçbir ulusta bulunmamaktadır.cüce metali Kolayca bronzla karıştırılabilir ve pek çok sahtekar da bronzu taklit eserler yapmak için kullanmaktadır. Ama elbette bu metal aslında diğerlerinden tamamen farklı ve eşsiz bir türdür. Ben bizzat kendim bazı maden uzmanlarının bir takım farklı metal türlerini ve çeşitli madenleri bir araya getirerek kendine özgü özellikleri olan cüce metalinin benzerini yapmaya çalıştıklarını gördüm ama bu metalin özelliklerini elde etmek için mevcut cüce metali parçalarını eritip baştan şekil vermekten başka hiçbir yolu yoktur.”

-Markarth Dwemer Araştırmacısı Calcelmo

Yorumlar