Ana sayfa Diğer Fantazya Elder Scrolls; Elf Irk ve Toplulukları Bölüm 1

Elder Scrolls; Elf Irk ve Toplulukları Bölüm 1

PAYLAŞ

Aldmer:
İlk Halk, İlk Olanlar, Ata Olanlar anlamına gelir. Direkt olarak Ehlnofey torunlarıdır. Şuanda bulunan elf ırklarının ataları olup tüm Summerset Isle’ı (Yaztutan Adası ve Alinor Ulusu olarak da bilinir.) ile Tamriel’in büyük kısmına yayılan ırk, Aldmer ırkıdır. Nirn gezegeninin teknolojik olarak gelişmiş ilk sakinleridir, Aldmer Kavimleri belli sebeplerden dolayı ayrılıp Tamriel’e yayılınca bulundukları yerin iklimine ve şartlarına göre evrim geçirmiştir ve böylece diğer elf ırkları oluşmuş, ayrılmayıp kalanlar ise evrimleşip Altmer ırkını oluşturmuştur.

Altmer:
Ulu Elf anlamına gelir, uzun boylu ve altın ten rengi olan bir elf ırkıdır. Altmerlar kendilerini en medeni kültüre sahip ırk olarak düşünürler. İmparatorluk’un çoğu sanatı, zanaati, kanunları ve bilimsel araştırmaları Altmer geleneklerinden elde edilmiştir. Altmer ırkı doğuştan çok büyük bir büyü yeteneği ile doğarlar ve hastalıklara karşı çok dirençlidirler. Ancak büyüye karşı yetenekli olmalarına rağmen biraz da savunmasızdırlar, bu da onları en güçlü noktalarına karşı zayıf yapıyor.
Auri-El, Trinimac, Magnus, Jephre, Xarxes, Mara ve Stendarr taptıkları tanrılardan bazılarıdır.

Altmer_Mannimarco_Concept
Ayleid:
Vahşi Elf veya Heartland Ulu Elfler’i olarak bilinirler. Tamriel de bir imparatorluk kuran ilk ırk Ayleid ırkıdır. Aldmer ırkının antik dili Aldmeris’e benzeyen bir dil olan Ayleidoon adlı bir dili kullanırlar. Ayleidler Imperial City’nin gerçek kurucularıdır, buraya ”Temple of the Ancestors” adı vermişlerdir. Her nasılsa imparatorlukları İlk Çağın başlarında yıkıldı, daha sonra arada sırada Ayleid görüldüğü söylensede 3. ve 4. Çağda hiç bundan bahsedilmemiştir. Nasıl Dwemerlar (Derin Elfler,Cüceler değil) yok olduklarında (ya da ortadan kaybolduklarında) Morrowind,Hammerfell ve Skyrim bölgesinde harabeler ve kalıntılar bıraktılar ise Ayleidler de Cyrodiil çevresinde harabeler ve kalıntılar bırakmışlardır ve bu harabelerden anlaşılacağı üzerine mistik sanatlar ve büyü hakkında sıkı bir araştırmalar yapmışlardı, haraberlerinde, sık sık görülen gökyüzünden topladıkları magicka esansı (büyü enerjisi) dolu kristalleri bulunur. Ayrıca Alteration (bir mistik sanat türü) adlı bir okul kurmuşlardır ve buradan anlaşılacağı üzere şekil değiştirmeye ve havaya yükselmeye yarayan bu tip büyülerde yeteneklilerdi. Hatta ve hatta çoğu elf ırkının bile unutmuş olduğu kayıp ve antik büyülere hakimlerdi. Görünüşlerinden bahsedecek olursak diğer elflere benzer bir şekilde uzun sivri kulaklara ve köşeli bir surata sahiplerdir ten rengi olarak Dunmer ırkından daha açık Altmerlar dan daha koyu bir ten rengine sahiplerdir.
ayleid_ruin_by_kirashik-d94y6y3
Bosmer:
Bosmer ırkı Valenwood’un orman halkıdır. Kendilerine Orman Elfi yerine Ağaç-özü halkı demeyi tercih ederler. Bosmerlar Aldmeri yüksek kültürünü, çok katı ve resmi geleneklerini kabul etmemişlerdir onun yerine daha romantik, basit bir düzen içerisindeki hayatı tercih etmişlerdir. Bosmerlar daha ”medeni” kuzenlerine göre daha çevik ve hızlıdır (Diğer elfler onlara ele avuca sığmaz ve toy bir ırk olarak bakarlar) bu özellikleri de onları casus ve hırsız olmak için potansiyel kişiler yapar. Green Pact anlaşmasına, yani Y’ffre adlı tanrı ile yaptıkları anlaşmaya göre Bosmerlar Valenwood sınırları içerisindeki bitki ve bitki örtüsünü koruyacaklar ve sadece et yiyeceklerdir. Ve düşmanların cesetleri yenecek terk edilmeyecek veya çürümeye bırakılmayacaktır. Bu sebepten dolayı evlerini inşa etmezler, büyütürler, yeni yaşayacak alan bulduklarında tohumları eker ve ”Greenspeakers” gurubu ile birlikte 3-5 güne yeni bir köy/şehir oluşmuş olur.tumblr_nnxx8lsZfH1uul7d1o1_1280

Chimer:
Değişmiş Halk anlamına gelir. Boethiah tarafından başlatılan büyük göç ile Peygamber Veloth ve önderliğindeki Chimer kavimleri Morrowind’e yerleşti. Burada kendilerine özgü bir yaşam stili,kültür ve inanç/din sahibi oldular. Görünüş olarak solgun bir altın rengi tenleri (Altmer ırkından daha koyu bir ton) diğer elflerden ayırt edici bir özellik olarak söylenebilir The Elder Scrolls III: Morrowind oyununda da gördüğümüz Almalexia Chimer ırkına örnek verilebilir. Dunmer(Dark Elf/Kara Elf) ırkının atalarıdırlar.

Yorumlar