Ana sayfa Diğer Fantazya Elder Scrolls; İnsan Irk ve Toplulukları

Elder Scrolls; İnsan Irk ve Toplulukları

PAYLAŞ

Yaratılış yazı serisinin ardından ırk konularını verip öyle geçmeyi planlıyordum. İlk olarak insan ırklarını özet halinde vermenin iyi olacağını düşündüm. Bundan sonra Mer (Elf) ırklarını, hayvanımsı ırkları ve Akavir ırklarını verip Nirn coğrafyasına geçeceğim. Her neyse, iyi okumalar.

 

BRETON IRKI

 Breton ırkı melez bir ırktır. Tamriel’e göç etmiş olan Altmer ırkıyla etkileşime giren insan Nede ırkının kırmasıdır. Büyüye en yatkın insan ırkıdır. Öyle ki, en zayıf Breton bile büyü yapabilir. Bretonlar Nirn’in en eski yapısı olan, High Rock bölgesinde bulunan Direnni Kulesi’nin (Adamantine Kulesi) yerlileridir. Bretonlar sürekli mücadele eden feodal krallıklarda köylü, asker ve seçkin büyücü tabakalarını oluşturur.

Breton

Fiziksel olarak Redguard ve Nord ırklarına benzemezler. Hafif yapılı ve daha az kaslıdırlar. Imperial ırkı ile benzetildikleri yerler vardır. Ayrıca Elflerle uzaktan akrabalıkları kaş, kulak ve yüksek elmacık kemiklerine yakından bakıldığında anlaşılabilir. Politik olarak ayrılmış bir toplumda yaşadıklarından görünüşlerinde de büyük farklılıklar vardır, her ne kadar giysi, aksan, gelenek ve isimleri benzer olsa da.

IMPERİAL IRKI

Nibenese bölgesindeki Nede ve Cyrodiilde yaşayan Nord ırkının karışmasıyla ortaya çıkmıştır. İlk başlarda Ayleidlerin kölesi olarak yaşayan bu halk, Alessia önderliğinde isyan etmiş ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Sonrasında ise üç büyük imparatorluk kurmuşlardır.

ImperialMEn

Cyrodiilli olarak bilinen Imperial ırkı iyi eğitimli ve ağzı laf yapan, çok uluslu Cyrodiil bölgesinin yerli halkıdır. Diğer ırklara göre fiziksel olarak daha az heybetli olmasına rağmen, İmparatorluk kurnaz diplomatlar ve tüccarlar olduğu kanıtlanmıştır ve bu özelliklerin, onların olağanüstü beceri ve hafif piyade olarak eğitim ile birlikte, tüm diğer milletleri ve ırkları bastırarak Yüce İmparatorluğu kurarak kıtada barış ve refahı sağlamıştır.

KOTHRİNGİ IRKI

Bu ırk, bir zamanlar Tamriel’in tek insan ırkı idi. Black Marsh bölgesinde yaşayan gümüş rengi derileri olan Kothringi ırkı kabileler halinde yaşarlardı. Dört büyük kabileden biri olan Kothringi kabilesi, Black Marsh bölgesinde Knahaten Gribi hastalığı oluştuğunda gemilerle Hammerfall bölgesine yola koyulmuşlardır. Yolculuk sırasında durdukları Valenwood bölgesine de bu virüsü yaymışlardır.

Kothringi

İkinci Çağ’ın 560. yılında Knahaten Gribi iyice yayıldığında Black Marsh’taki Argonian’lar hastalıklara karşı dirençli olduğundan bu bulaşıcı hastalıktan etkilenmediler fakat Kothringi nüfusu yok olmanın eşiğine geldi. Nitekim son Knahaten hastaları da virüs yüzünden öldürülüp yakılmıştır. Geri kalanlar  ise gemiye bindirilip denize salınmıştır. Crimson Ship Black Marsh sahilinden bölgenin kalan Kothringi insanlarıyla ayrılır. Gemideki insanlar hastalıktan kaçmaya çalışır fakat herkes vebaya yakalanmıştır. Çok sayıda limana uğrarlar. Hiçbir şehir gemiyi kabul etmez. Bir yıl kadar denizlerde yol aldıktan sonra en son Hammerfell’e gelirler. Burası da geminin limana girmesine müsaade etmez ve bundan sonra gemiden bir daha haber alınamaz. Bu olayın sonucunda Nirn üzerinde Kothringi ırkı da yok olmuş olur.

ATMORA İNSANLARI (ATMORAN)

Nordların ataları olan Atmoranlar kuzeydeki buzul topraklar olan Atmora ‘da dağınık halde yaşayan klanlarda oluşmaktaydı. Sürekli iç savaş halinde olan kıtada huzur olmamasından dolayı bir grup Atmoran Tamriel’in kuzeyine göç ettiler. Tüm Atmoranlar, Tamriel’e göç ettikten sonra bu Kıt’aya giden denizciler Atmora’nın tamamen buz ve ölüm soğuğuna bürünmüş olduğunu rapor ettiler. Hiçbir canlının Atmora’da yaşayamayacağını rivayet ettiler.

Nordic kahraman Ysgramor’un liderliğinde kıt’aya gelen bu antik toplum Aldmeri ilkelerine dayanan bir Nordic dil geliştirip insanlara ait olan ilk tarihi kayıtları oluşturdular. Ysgramor’un filosu Skyrim’in en kuzey ucundaki Broken Cape de  bulunuyordu. Atmoranlar efsanevi şehirleri Saarthal’ı bu dönemde inşa ettiler. Atmoranic toplumun hızlı çoğalması ve gelişmesi bölgenin asıl sakinleri olan Snow Elfleri tedirgin etmeye başladı. İlk başlarda barış içinde yaşayan topluluklar Snow Elflerin saldırılarına uğramaya başladı.

Ysgramor

Elflerin Gözyaşı Gecesi olarak bilinen olayları (Night of Tears diye de geçer) bu dönemde patlak verdi. Ysgramor ve yanındaki bir grup haricinde bütün Atmoranlar katledildi. Ysgramor efsanevi 500 Yoldaş’la geri döndüğünde Elfleri mağlup etti, kalan Elfler Morrowind, High Rock ve diğer çevrelere kaçtı. Bir dizi olaydan sonra Snow Elflerin liderinin de öldürülmesiyle birlikte Snow Elfler tamamen Skyrimden kayboldular.

NORD IRKI

Atmora’dan Skyrim bölgesine göç eden Nede’ler Nord ismini almışlardır. Neredeyse tüm Mer (elf) ırkları ile sorun yaşamışlardır. Gözyaşı Gecesi olayından sonra Ysgramor, iki oğlunu (Yngol ve Ylgar) alıp Atmora’ya döndü. Orada nüfuslarını artırdıktan sonra geri dönüp büyük savaşlar sonucunda Falmer (Snow Elf) ırkını büyük yenilgilere uğrattılar.

Nord

Ama Nord ırkının hikayesi asla böylece bitmeyecekti. Ejder Savaşı, Tamriel Fetihleri, Skyrim İç Savaşları, Tiber Septim İmparatorluğu ve Stormcloak İsyanı gibi büyük olayların kahramanlarıdırlar. Fakat bu kadar uzun olayları bu yazımda toplamam mümkün değil. Belki sonra hepsini tek tek yazma fırsatı bulurum.

Bu olayların dışında, Nord Irkının inancının en büyük tanrısı Shor’dur. Shor’u, elflerin büyük düşmanı ve tanrıların kralı olarak görürler. Nordların en sevdiği iki şey müzik ve içki olarak bilinir. Öldüklerinde, eğer ölümleri onurlu ve cesurca ise Sovngarde’ye gideceklerini düşünürler. Sovngarde inancına göre “Nordların nasıl yaşadığı değil nasıl öldüğü,” asıl meseledir.

Nord sosyolojisinde Dragonborn (Ejderdoğan) derin bir saygı ile anılır. Ejderdoğan sadece thu’um’unu kullanmakla kalmaz, ayrıca diğer ejderhaların ruhlarını emerek, thu’um’una güç katar ve shout bilgisini güçlendirir.

REDGUARD IRKI

Tamriel’in en doğal yetenekli savaşçıları, Hammerfell’in koyu tenli, sırım saçlı Redguardları savaş için doğmuş gibidir. Kendi kültürlerine özgü zırh ve silahları olmakla beraber, zehir dirençleri ve hızlı ayaklarıyla kutsanmışlardır. Redguardlar diğer insan ırklarıyla aynı kanı paylaşmaz ve kuzey vatanlar ile hiçbir bağları yoktur.

redguard

Redguardlar (Yokudan denirdi), eski zamanlarda denize gömülen Yokuda’nın batı kıyısında yaşarlardı. Yokuda’nın batmasında görülen en büyük nedenlerden biri doğal faktörler (deprem, tsunami ya da volkanik patlamalar), diğeri ise mağlup edilmiş Ansei’nin (Hiradirge) intikamıydı. 1. çağın 792 yılında vatanlarının batması üzerine, Yokudan filosu doğuya yelken açtı. Ra Gada’nın (Savaşçı Dalga) kurulmasıyla mülteciler bir süreliğine Herne’de kaldı; daha sonra yola devam ederek 1Ç 808’de Hammerfell’e yerleştiler.

REACHMEN

Reachmen’lar, High Rock’un doğusunda Western Reach ile komşu olan, Skyrim’in güneybatısındaki Reach bölgesinde yaşayan Breton kökenli bir topluluktur. Soylarında sadece Breton yoktur, Tamriel’in bir çok ırkı bu toplulukta bulunmaktadır. Geneli, ilkel malzeme ve büyü kullanmakla birlikte, ilkel de bir görünümleri ve doğaları vardır. Genellikle Reach bölgesinin eski savaş alanlarındaki mağara ve harabelere geçici kaleler yapıp orada yaşarlar.

Reachmen

Aslen İlkel Daedra Prensi Hircine’e ibadet ederler ama bazı klanları Molag Bal, Malacath, Mehrunes Dagon ve Namira’ya da ibadet ettiğinden bahsedilir. Doğa büyüsü başedilen, şamanları Hagraven “matron”lara saygı duyarlar. Markarth hadisesine baktığımız zaman, Reachmen asileri, Forsworn olarak tanınmıştır. Hagraven’ler liderliğinde Reach genelinde birçok harabe ve mağaraya dağılmışlardır.

Yorumlar