Ana sayfa Middle Earth Filmler Elf Yüzükleri ve Özellikleri

Elf Yüzükleri ve Özellikleri

PAYLAŞ

16 tane büyük güç yüzüğü oluşturuldu. Bunlardan dokuzu insanlara, yedi tanesi de cücelere verildi. Annatar Eregion’u terketti sonrasında Mordor’a gitti. Celebrimbor da kendi becerileri ile, Elflerin üç güç yüzüğünü yaptı. Bunlar ise Vilya, Narya ve Nenya.

Vilya

Hava Yüzüğüdür. Elf yüzükleri içinde en güçlüsü sayılan ve Eregion’un yıkımında Celebrimbor tarafından Gil-Galad’a gönderilmiştir daha sonra ise yüzük Elrond’un koruması altına girmiş ve o kullanmıştır. Imladris’in korunması ve şifa amacıyla kullanılmıştır. Yüzük, Üçlerin en güçlüsü olduğu için sahibine büyük güç bahşeder. Üçüncü Çağın sonunda Lord Elrond ile birlikte, Ölmeyen Diyara gitmiştir.

Narya

Ateş Yüzüğüdür. Eregion’un yıkımından önce Celebrimbor tarafından Ñoldor’un Yüce Kralı Gil-Galad‘a gönderilen yüzüklerden biridir. Daha sonra Gil-Galad bu yüzüğü Gri Limanlarda ikamet eden gemi yapımcısı Cirdan’a göndermiştir. Cirdan yüzüğü, beş Istariden biri olan Gandalf‘a hediye etmiştir. Çünkü onun beş Istariden en bilge kişi olduğunu düşünmüştür.

Nenya

Su Yüzüğü. Mithril’den yapılmıştır. Celebrimbor Sauron’un Tek Yüzük’ü dövdüğünü duyunca, Elf yüzüklerini korumak istedi. Çünkü Sauron’un onları ele geçirmek isteyeceğini görebiliyordu. Yüzüğü Galadriel’e gönderdi. Galadriel Lothlórien’in güzelleşmesinde ve korunmasında bu yüzüğü kullanmıştır. Yüzük aynı zamanda Galadriel’in içinde denize ve batıya dönme isteği uyandırmıştır. Nenya normalde Galadriel’in parmağında görünmezdir fakat Frodo onu parmağında görmüştür. Çünkü o sıra da tek Yüzük Taşıyıcısı Frodo’dur ve Nenya da Tek yüzüğe bağlıdır. Üçüncü Çağın sonunda Galadriel ile birlikte Ölmeyen Diyara gitmiştir.

Yorumlar