Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Elf Yüzükleri

Elf Yüzükleri

PAYLAŞ

Giriş

İkinci çağın 1000. yılında Sauron, Annatar adı ( Hediyeler’in Efendisi) ve Valar’ın elçisi sıfatı ile Lindon’a girmeye çalıştı. Fakat Gil-Galad, Elrond ve Cirdan ona güvenmedi. Hediyelerini reddettiler ve Lindon’a girmesini yasakladılar. Ayrıca diğer şehirlere de ulaklar yolladılar onun kabul edilmemesi için ama bu haber umursanmadı. Daha sonra 1200 yılında Sauron Eregion’a gitti ve orada hoş karşılandı. Sauron eskiden Aulë’nin Maia’sı olduğu için demircilik konusunda engin bir bilgiye sahipti. Eregionlu Elflere bildiği ilmi ve irfanı aktardı. Burada Cüceler ve İnsanlar için yapılan güç yüzüklerinin dövülmesinde bulundu.

Bin beş yüz yılına kadar 16 tane büyük güç yüzüğü oluşturuldu. Bunlardan dokuzu insanlara, yedi tanesi de cücelere verilecek olan yüzüklerdi. Bu vakitten sonra Annatar Eregion’u terketti ve doğrudan Mordor’a gitti. Celebrimbor da ondan öğrendikleri ve kendi becerileri ile, Elflerin müthiş üç güç yüzüğünü yaptı. Vilya, Narya ve Nenya. Üçlerin yapımı bin beş yüz doksan yılında sona erdi. Daha sonra 1600 yılında Sauron, Mordor’da Hüküm Dağında Tek Yüzük’ü yaptı. Amacı diğer güç yüzüklerini bu Tek Yüzük’e bağlamaktı ve yüzüğü yaparken de ruhunun çok büyük bir kısmını yüzüğe aktardı. Sauron yüzüğü taktığı anda Elfler ihanete uğradıklarını anladılar ve yüzükleri çıkarıp kullanmadılar. Tabii Sauron da bu sırada Elflerin onu kandırdıklarını, ve üç güç yüzüğünü dövdüklerini anladı.

Bunun ardından Sauron Eregion’a saldırdı. Gil-Galad da bu haberi duyduktan sonra Ñoldor ordularının komutanı ve kendisinin naibi olan Elrond‘u yanındaki ordu ile beraber Eregion’a yardım için yolladı fakat Eregion kurtulamadı. Celebrimbor ise zeki davranıp, Elflerin üç yüzüğünü çoktan Eregion’dan çıkarmıştı. Nenya’yı Lothlórien’deki Galadriel’e, Vilya ve Narya’yı ise Lindon’daki Gil-Galad‘a yollamıştı. Cüceler ve İnsanlar için yapmış oldukları yüzükleri ise Sauron ele geçirdi ve Celebrimbor katledildi.

 

Vilya:

Hava Yüzüğü. Elf yüzükleri içinde en güçlüsü. Eregion’un yıkımında Celebrimbor tarafından Gil-Galad’a gönderilmiştir. Ne zaman olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, muhtemelen Son İttifak Savaşından önce Gil-Galad tarafından Imladris’in Efendisi Elrond’a verilmiştir. Bu vakitten sonra ise yüzük Elrond’un koruması altına girmiştir ve sadece o kullanmıştır. Imladris’in korunup güzelleştirilmesinde ve şifa amacıyla kullanılmıştır. Yüzük, Üçlerin en güçlüsü olduğu için sahibine de büyük güç bahşeder. Üzerinde safirden mavi bir taş vardır, kenarları altından yapılmıştır. Üçüncü Çağın sonunda Lord Elrond ile birlikte, Ölmeyen Diyara gitmiştir.

Narya:

Ateş Yüzüğüdür. ”Ateşli-kızıl” anlamına gelir. Eregion’un yıkımından önce Celebrimbor tarafından Ñoldor’un Yüce Kralı Gil-Galad‘a gönderilen iki yüzükten biridir. Daha sonra Gil-Galad bu yüzüğü Gri Limanlarda ikamet eden gemi yapımcısı Cirdan’a göndermiştir. Cirdan da yüzüğü, Orta Dünya’ya gönderilen beş Istariden biri olan Gandalf‘a hediye etmiştir. Çünkü onun aralarındaki en bilge kişi olduğunu ve en çok onun işine yarayacağını düşünmüştür. Gandalf‘ın daha sonradan yaptığı işleri düşünürsek bu düşüncesinde de tamemen haklı olduğunu anlayabiliriz. Üçüncü Çağın sonunda Gandalf ile beraber Ölmeyen Diyara gitmiştir.

Nenya:

Su Yüzüğü. Mithril’den yapılmıştır ve üzerine adamant taşı yerleştirilmiştir. Celebrimbor Sauron’un Tek Yüzük’ü dövdüğünü haber alınca, Elf yüzüklerini korumak istedi. Çünkü Sauron’un onları ele geçirmek isteyeceğini biliyordu. Bu düşüncelerinden hareketle de yüzüğü Galadriel’e gönderdi. Galadriel Lothlórien’in güzelleşmesinde ve korunmasında bu yüzüğü kullanmıştır. Yüzük aynı zamanda Galadriel’in içinde denize ve batıya dönme isteği uyandırmıştır. Nenya normalde Galadriel’in parmağında görünmezdi fakat 14 Şubat 3019’da Frodo onu görmüştür. Çünkü Yüzük Taşıyıcısı Frodo’dur ve Nenya da Tek olana bağlıdır. Ama Sam ise sadece, ”parmaklarınızda bir yıldız gördüm” demiştir. Üçüncü Çağın sonunda Galadriel ile birlikte Ölmeyen Diyara gitmiştir. Elf yüzükleri makalemiz burada sona eriyor. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Kaynaklar:

The Lost Road and Other Writings (Kayıp Yol ve Diğer Yazılar)

Yüzüklerin Efendisi serisi

Bitmemiş Öyküler

Silmarillion

Yorumlar