Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Elf Atalar ve İlk Kurulan Hanedanlar

Elf Atalar ve İlk Kurulan Hanedanlar

PAYLAŞ

Elf Ataları Cuiviénen’de uyanan ilk üç elftir ve üç klanın da kurucularıdır. Imin, Tata ve Enel, tercümesi sırasıyla “Bir”, “İki” ve “Üç”tür. Takipçileri ise Minyar (İlkler), Tatyar (ikinciler), Nelyar (üçüncüler) olarak anıldı.

Imin:  Cuiviénen’de ilk uyanan elftir ve Elf-Atalarından birisidir. Eşi ise Iminyë’ dir.

Imin diğer iki Atalar olan Tata ve Enel ile dolaşıyordu uyuyan 12 elflik birinci grubu bulup onları kendine katana kadar. Onun klanına Minyar (ilkler) dendi.

Cuivienyarna’da (Quendi’nin Uyanışı Efsanesi) Imin kibirli olarak tasvir edilmiş, ona ilk uyanan elf olmak lütfedilmişti. Bu süreçte kendi klanı için daha çok elf üyesi arayan olarak görünse de en sonunda çok azı ile bırakıldı.

Diğer Elf-Atalar tarafından ele geçirilen gruplardan daha büyük gruplar bulmayı umut ediyordu ama daha sonra bulduğu diğer elfleri almayı reddetti. Nihayetinde, beklentileri karşılık bulamadı ve klanı sadece 14 kişiden ibaret olarak kaldı.

e90a792bed129e2439297dc278007ec3

Tata: Cuiviénen’de Imin’den sonra uyanmış olup Elf-Atalarının ikincisidir. Eşi ise Tatië’dir. 3 Elf-Ataları dolaşırken, Tata ikinci uyanan olarak, 18 elflik ikinci grubu kendine kattı. Imin daha büyük bir grup bekliyordu bu yüzden 36 elflik dördüncü grubu reddetti. Tata ise dördüncü grubu da kendine alarak 56 elf katmış oldu. Tata klanın başkanı olduğundan bundan sonra Tatyar(ikinciler) olarak anıldı.

awakening_of_elves_2_by_b_jackdaw-d7xwlnr

Enel:  Cuiviénen’de üçüncü uyanan elftir ve elf-atalarından birisidir. Eşi ise Enelyë’ dir. Diğer elf ataları, Imin ve Tata ile yürürken 24 kisilik 3. Elf grubunu kendine kattı. Diğer grupları buldukları halde Imin'in kabul etmeyişinden dolayı Enel ayni zamanda 48 elflik 5. Grubu da yanına aldı. Sonunda Nelyar klanı 74 kişi olarak kaldı

 

Cuivienen’de uyuyan 144 elf vardı. Böylece klanlar belirlenmiş, Minyar olarak anılan klan 14/144, Tatyar olarak anılan klan 56/144, Nelyar klanı ise 74/144 olarak oluşmuştu.

tumblr_inline_nb1f3aVu8A1rnrk68

Minyar: Büyük Göç sırasında 14/144 nüfusun hepsi Ingwe’yi takip edip yolculuğa katılmıştır. Geride kimse kalmamıştır. Bu klan daha sonra Vanyar olarak anılacaktır.

Ölümsüz Topraklar’da Yüce Elflerin de yücesi olarak kabul edilir. Onların tüm elfler içerisinde en iyi şiir söyleme yeteneğine sahip olduğu söylenir bu yüzden de Manwë ve Varda tarafından çok sevilirler. Ten renkleri soluk, saçları sarıdır. Ayrıca En zarif elfler oldukları da bir gerçektir.

cc55ee72e0ab741f8a7471f3658d67b3

Tatyar: Büyük göç sırasında 56/144 nüfusun yarısı Finwe’yi takip ederek Noldor adını almışlardır. Diğer yarısı ise Morwë ve Nurwë ile kalmış Avari(gönülsüzler) olarak anılmaya başlanmıştır.

Tatyar olarak bilinen bazı Avari sonunda Beleriand’a ulaşmış ve Noldor ile akraba kabul edilmiştir fakat düşmanca olup yüce akrabalarını kıskanmışlar ve onları kibirli görmüşlerdir.

Zanaat’la uğraşmışlardır. Maden ve mücevhere karşı üstün bir becerileri vardır. Derin irfana sahiptirler ve Orta-Dünya’da ki en büyük savaşçılar olarak bilinirler. Ten renkleri beyaz, saçları koyu  bazen ise kızıldır(Miriel gümüş renkli saça sahiptir istisna olarak).

 

elf

Nelyar: En büyük klan olarak bilinen Nelyar’ın 46/74’ü Batıya göç eden Elwë’yi takip edip Teleri olarak anılmıştır. Geri kalan 28/74 ise Morwë ve Nurwë ile kalmış Avari(gönülsüzler) olarak anılmaya başlanmıştır.

Zamanla Nelyar olarak bilinen bazı Avari, Beleriand’a ulaşmıştır. Tatyar’ın aksine bu Avari Eldar’a dostça davranmıştır. Öğrenmeye hevesli olmuşlardır ve akraba duygusuna sahiptirler. Daha sonra Anduin kıyılarındaki Nelyar olarak bilinen Avari, Orta- Dünya’da ki diğer Eldar ile birleşmiştir.

Lindar(şarkıcılar) olarak da anılmışlardır çünkü güzel seslere sahiptiler. Denize ve ormanlara hayranlık duymuşlardır. Ok ve yay kullanmayı severler. Koyu ve gümüş saç rengine, beyaz ten rengine sahiptirler.

elf

Yorumlar