Ana sayfa Middle Earth Filmler Elflerin Sakalı Neden Çıkmıyor?

Elflerin Sakalı Neden Çıkmıyor?

PAYLAŞ

Giriş:

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Elflerin sakalsız olduğuna dair yanlış veya esik olan bilgileri düzelteceğim. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, Elflerin gayet de sakalları vardır. Yani “Elflerin sakalı yoktur, Círdan ve Mahtan istisnadır” lafı külli yanlıştır. Sadece insan ve diğer ırklara göre vücut gelişimleri çok yavaş ilerler. Yani başlıktaki sorumuzu anlayabilmek için önce Elflerin “Yaşam Döngüsü” adını verdiğimiz belirli fiziksel ve zihinsel gelişim aşamalarını anlamamız gerekmektedir. Yazının bilgi zenginliğini arttırmak için bu döngüler içerisinde Elflerin sosyal ve kültürel yapıları hakında da bilgiler vereceğim.

1.Kısım – Erken Yaşam: (0-100)

Elfler hamilelikten yaklaşık 1 sene sonra doğar. Doğum günleri yerine, hamilelik günlerini kutlarlar. Zekaları vücutlarına göre daha hızlı öğrenir; bu yüzden ilk yıllarından itibaren konuşabilir, yürüyebilir, hatta dans bile edebilirler. Vücutları geç geliştiğinden dolayı her zaman olduklarından çok ama çok daha genç gözükürler. 50-100 yaşları arasında ergenliğe girerler ve boy uzamaları durur, en geç 100 yaşından itibaren de tam bir yetişkin birey haline gelirler.

İnsanlarla kıyaslanırsa; 20 yaşında bir Elf 7 yaşındaki bir insan çocuğu gibi gözükür.

2.Kısım – Cinsellik, Evlenme, Ebeveynlik ve Günlük Yaşam:

Elfler, erken yaşamlarında evlenme ve aşık olmakta serbesttir.  Kati olarak tekeşlilik vardır ve ölen eşlerinin ardından evlenmezler. Noldor’un İlk Kralı Finwë bir istisnadır. (Neden derseniz; nedeni yoktur, ancak bu ikinci evlilik Arda’nın kaderini büyük ölçüde etkilemiştir.)

Eşler birbirlerini evlenmeden veya nişanlanmadan önce seçebilir. Nişanlanma evlilik yakın zamanda ise veli onayıyla yapılır, bunun amacı iki ailenin tanışması ve söz yüzüklerinin takılmasıdır. Çift, düğün için 1 yıldan az bir gün belirler ve nişan bozulmak istendiğinde yüzükler geri verilir.

Düğün, iki evin ortak şöleniyle kutlanır. Düğünlerde Iluvatar’ın adı anılarak ilahiler de söylenir.

Elflerin cinsel birleşimi hamileliğe ve çocuğun gelişine sebep olacağından çok özel ve samimidir. Evlilik öncesi sevişme ise kabul edilemez çünkü bireyler birbirlerine büyük bir saygı beslerler.

Elfler az çocuk sahibi olmayı ve aralarında fazla yaş bırakmayı tercih ederler. Yine bir istisna Fëanor ve Nerdanel’dir. Çocuk sahibi olmalarıyla birlikte cinsel isteklerinde azalma olur ve sanat, dövüş gibi ilgi alanları üzerine yoğunlaşırlar. Hayatlarının en mutlu ve rahat yılları, çocuk büyüttükleri yıllardır.

House of Feänor
Feänor Hanesi

Ancak Eöl ve Aredhel’in evliliği bahsedilen normal evlilikler gibi olmamıştır. Bu evlilik normal bir elf evliliğinden çok uzaktır.

Elflerin dişi ve erkekleri neredeyse her işi eşit beceride yapabilirler. Çoğu dişi elfler kendilerini erkekler kadar iyi korur ve dövüşebilirken; Elrond gibi çoğu erkekler de dişiler kadar iyi iyileştirme büyüleri yapabilirler.

Elflerin bu ikinci ve üçüncü yaşam döngüsü için, birincisi gibi belirli bir yaş aralığı vermek imkansızdır. Fiziksel özellikleri veya bilgelik, zeka ve genetik gibi özellikler; hatta yaşanılan yer, yaşam standartları gibi koşullar bile bu konuda etkili olabilir.

3.Kısım – Yaslanma:

Elflerin işte bu bahsedeceğimiz üçüncü yaşam döngüsüne kadar sakalları çıkmaz. Bilinen isim Círdan, bu üçüncü yaşam döngüsüne girmesiyle normal bir şekilde sakallarına sahip olmuşken, Mahtan bir istisna sayılır çünkü hayatının ikinci döngüsünün sonlarında sakalları çıkmıştır.

Bir Círdan Tasviri

Bu döngülerin ne olduğunu veya tam olarak kaç yaşında girildiğini kestirmek zordur. Mantıken birinci döngü çocukluk ve ergenlik; ikinci döngü gençlik ve olgunluk; üçüncü döngü ise yaşlılıkdır. Orta-Dünya’da bilinen en büyük yaşa ulaşmış elf ise Círdan’dır. Orta-Dünya üzerinde Círdan dışında sakalı çıktığı bilinen elf yoktur. Mahtan ise Noldor’un başkaldırısıyla Beleriand’a yola çıkanlardan olmadığından Orta-Dünya’da bulunmamıştır. Ancak muhtemelen Valinor’da Mahtan gibi pek çoğu bulunabilir.

Mahtan’ın sakallarının erken çıkması 3.Döngü’ye erken girdiğinin yani normale göre erken olgunlaşıp yaşlandığının da göstergesi olabilir. Nasıl ki insanlarda her 15 yaşındaki ergenin bıyığı çıkmıyor veya her 50 yaşındakinin saçı aynı derecede beyazlamıyor ise, bu da aynı şekildedir.

Ayrıyeten Elflerde sakallar, yaşlılığa eriştiğinin tek göstergesidir. Dişilerde ise sakal çıkmadığı bilinir ancak üçüncü döngüye girdiklerinin nasıl anlaşılacağı bilinmemektedir.

Büyük ihtimalle bir başka sakalı olduğu düşünülen elf de Tinfang Gelion’dur.

Ölüm:

Elfler bildiğiniz üzere ölümsüzlerdir. Zaman ve hastalık tesir etmez ve yaraları insanlara göre çok daha hızlı iyileşir. Sadece katil yoluyla öldürülebilirler.

Ölen Elfler ise Valinor’daki Mandos’un Salonları’nda ruh biçimlerinde tekrar can bulurlar ve yaşamlarına orada devam ederler. Mandos’un Salonları’nda sorguya çekilen elfler, günahları ağır bulunmazsa vücutlarına tekrar kavuşurlar ve kalan zamanlarını Valinor’da geçirirler. Bu konuda da Glorfindel bir istisnadır, vücudunu tekrar kazanmasına rağmen görevlendirilerek Orta-Dünya’ya geri gönderilmiştir. Bu sorguda günahları ağır basan elfler ise eski vücutlarına dönemezler ve (muhtemelen) bir süre bu şekilde cezalandırmaya tabi tutulurlar.

Kaynakça:

Yüzüklerin Efendisi – Yüzük Kardeşliği

Bitmemiş Öyküler

Peoples of Middle-Earth

Yorumlar