Ana sayfa Middle Earth Filmler Elrond Peredhel

Elrond Peredhel

PAYLAŞ

Bir elf lordu kadar asil ve adil, bir savaşçı kadar güçlü, bir büyücü kadar bilge, bir cüce kralı kadar saygıdeğer, ve yaz kadar nazikti.

– J.R.R. Tolkien

Elrond, Rivendell’in lordu ve yüce elf yüzüğü Vilya’nın koruyucusuydu.

İsim Kökeni

Elrond isim olarak ‘’yıldız-kubbe’’ ve anlamına gelir. Menegroth’un ilk zamanlarının ihtişamını hatırlatır. İsminin anlamı ‘mağara elfi’ demek olabilir. .

Quenya’daki ismi büyük olasılıkla Elerondo’ydu, çünkü Arwen’e Elrond’un kızı manasında ‘’Elerondiel’’ denildi.

Görünümü ve Kişilik Özellikleri:

Elrond yaşlanmıyor gibi tarif edilir, ne yaşlı ne de gence benzer, ancak bununla birlikte herhangi biri, onun yüzünde binlerce yıllık anılarını ve tecrübelerini görebilirdi. Hem yaşlı bir kral gibi muhterem hem de bir büyücü gibi bilge; zamanının en iyilerinden tecrübeli bir savaşçı gibi görünüyordu.

Diğer Ñoldo Elfleri gibi ortak olarak; koyu renk saçlıydı ve gri gözleri yıldız ışığı gibi parlardı, ayrıca gümüş bir taç giyerdi. Babası Eärendil, annesi de Elwing idi. Dolayısıyla o bir yarı-elftir. Eärendil ölümlü bir insan olan Tuor ve bir elf olan Idril’in oğludur. Elwing ise Beren ve Lúthien’in torunudur. Bu yüzden Elrond üç Elf hanedanının, Maiar’ın ve üç İnsan hanedanının da kanını taşımaktadır.

Elrond Peredhel

HAYATI:

1. Çağ:

Elrond 1. çağın sonlarında (532), Sirion Limanlarında dünyaya gelmiştir. Babası Eärendil, annesi Elwing’ti ve Elros adında bir ikiz kardeşi vardı. O da daha sonradan Númenor’un ilk Kralı oldu. Fëanor oğulları Sirion Limanlarına saldırdıklarında Elwing, Ulmo tarafından kurtarıldı. İkizler kapalı bir yere taşındılar. (Bu bir mağaraydı) Fakat daha sonradan onların adıyla anılan şelalenin yakınında bulundular. Elrond bir mağarada bulundu ve Maglor tarafından esir alındı. Bunlar daha sonradan Elrond tarafından dile getirilmiştir.

Gazap Savaşı’nın ardından Valar, Elrond ve kardeşine yarı-elf olduklarından dolayı insan veya elf olma seçimini sundu. Elrond ilkdoğanlardan olmayı seçti; Elros ise ölümlü olmayı. Elrond sonradan Gil-Galad ile Lindon’da kaldı. Orada bir şifacı ve irfan ustası olarak tanındı.

 

2. Çağ:

Kendini Annatar (Hediyeler veren) adı ile adil ve Valar’ın elçisi olarak tanıtan Sauron, 2. çağda Lindon’a girmek için geldi. Elrond ve Gil-Galad onun göründüğü gibi biri olmadığını sezdi ve onu yalanladı. Daha sonradan Elfler ve Sauron arasındaki savaş onların yaptığı bu hareketin doğruluğunu kanıtladı.

Elrond’un komuta ettiği Lindonlu elfler Eregion’u savunmak için savaştı. Fakat geç kalmışlardı ve Eregion kurtarılamadı. Emrindeki askerler ve orada bulunan diğer elflerle birlikte Eregion’un yıkımından kuzeye doğru kaçtılar. Böylece 2. çağın 1697. yılında Imladris’i buldu ve kurdu.

Sauron savaş sırasında Eriador’u yağmaladı ve Elrond çok sayıda mülteciye (Bu saldırılar sonucunda evsiz yurtsuz kalmış elfler) ev sahipliği yaptı. 1700 yılında Sauron yalnızca Imladris dışında neredeyse bütün Eriador’u kontrolü altına aldı. Daha sonra da Gil-Galad ve Tar-Minastir’in güçleri tarafından kurtarıldı. Sauron’un yenilgisinden sonra bir meclis toplandı. Elrond ve diğerleri Imladris’in Eriador’da bir elf kalesi olarak kalmasına karar verdi; ve Elrond Gil-Galad’ın yardımcısı/naibi olarak, hem de buranın kurucusu olarak Imladris’in Lordu olmuştur.

Elrond.

 

Elrond; Gil-Galad ve Elendil ile beraber Son İttifak Savaşına katıldı ve Gil-Galad’a yardımcı olmaya devam etti. Gil-Galad ve Elendil’in ölümüne tanıklık etti. Savaş’ın bitiminde Isildur yüzüğü Sauron’un parmağından kesip aldı. Elrond ve Cirdan ona yüzüğü yok etmelerini söylediler fakat Isildur bunu reddetti. Elrond daha sonra Gil-Galad’dan ona geçen hava yüzüğü Vilya ile Imladris’e döndü. Orayı güzelleştirdi ve büyüttü; zengin bir yer haline geldi. Gil-Galad’ın ölümünün ardından, onun Ñoldor’un Yüce Kralı olması konusunda talepler olmuştur fakat o bu konuda hak iddia etmemiştir. Çünkü 2. çağ sona erdikten sonra Orta Dünya’da çok az sayıda Ñoldo elfi kalmıştı.

3. Çağ:

Isildur’un ölümünün ardından; silahtarı Ohtar Narsil’in kırık parçalarını alıp Imladris’e getirdi; Elrond Narsil’i aldı ve yıllarca korudu. Son İttifak Savaşı sırasında Rivendell’de bırakılan, Isildur’un oğlu Valandil’in yetiştirilmesine yardımcı oldu. 3. Çağın 109. yılında Elrond, Galadriel ve Celeborn’un kızı Celebrian ile evlendi. Onların ilk çocukları olan ikizler Elladan ve Elrohir 130 yılında doğdular; kızları Arwen de 241 yılında doğdu.

IV. Arveleg’in saltanat yıllarında Rivendell Angmar tarafından kuşatıldı. 1409 yılında Angmar Eriador’a saldırdıktan sonra, Rivendell savaşçıları Cadı-Kral’ın gücünü bastırmak için Lindon ordusu ile birleşti. Yüzyıllar sonra Kuzey Krallığı düştüğünde, Elrond Arnor’un diğer yadigarlarını korumak için aldı.( Annuminas’ın asası, Barahir’in yüzüğü) Sonunda Arnor tahtını geri almanın mümkün olduğunu düşündüğü için onları korumaya almıştır.

Elrond diğer bilgelerle birlikte, Batı’dan Valar tarafından gönderilen büyücü Gandalf‘a katıldı ve bilgeler Dol-Guldur’u işgal etme kararı aldı. Necromancer (Ölüm büyücüsü) çekildi ve tetikte bir barış süreci başladı. 2463 yılında Ak Konsey kuruldu ve Ak Saruman konseyin başkanı oldu.

2509 yılında Imladris’ten Lothlórien’e; annesi Galadriel’in yanına giden Celebrian orklar tarafından kaçırıldı. Oğulları Elladan ve Elrohir onu buldular ve Elrond onu iyileştirmeye çalıştı. Ne kadar iyileşse de tam olarak eskisi gibi olamadğından 2510 yılında Batı’ya gitmek için Orta Dünya’dan ayrıldı.

2851 yılında Gandalf Ak Konsey’in toplanmasını ve Dol-Guldur’a keşif düzenlenmesi gerektiğini söyledi fakat Saruman diğerlerini bunu yapmaktan vazgeçirdi.

2933 yılında Elrond Aragorn’u yetiştirmek için evlatlık olarak aldı ve Arwen büyükannesi Galadriel ile yaşamak için Lothlórien’e vardı. Elrond onun adını Estel (umut) koydu ve zamanı gelinceye kadar mirasını ondan gizledi. Aragorn yetişkin hale geldiğinde Elrond, onun Gondor ve Arnor tahtına oturabilecek güçte olduğunu öngörüp, Barahir’in yüzüğünü ve Narsil’in parçalarını ona vermiştir. Aragorn Arwen’e aşık olduğunda, Elrond Arwen’e bir seçim yapması gerektiğini söyledi. Sonsuza kadar acı çekmesini istemiyordu; ölümlü biri olacaktı ve Aragorn; Arnor-Gondor tahtına geçinceye kadar evlenmelerine müsade etmeyeceğini şu sözleriyle bildirdi:

“Dúnedain Efendisi, Arathorn oğlu Aragorn, beni dinleyiniz! Nasibiniz çok yüce; ya Elendil zamanından beri gelip geçmiş atalarınızın çok üzerine yükseleceksiniz ya da soyunuzdan kalanlarla karanlıklar içine düşeceksiniz. Önünüzde yıllar sürecek olan bir sınav var. Zamanınız gelinceye kadar ve buna layık olduğunuz anlaşılıncaya kadar ne evleneceksiniz, ne de bir kadını söz ile kendinize bağlayacaksınız.”

Elrond.Elrond 2941 yılında Ayrıkvadi’de, denizin doğusundaki Son Sıcak Yuva’da Thorin Meşekalkan ve kafilesini karşıladı. Yaz ortası arefesinde –Cüceler, Bilbo ve Gandalf doğuya doğru yolculuğa devam ederken – Elrond onların troll ininde bulduğu kılıçları inceledi. Kılıçların üzerindeki rünleri okudu ve Orcrist için ‘’Goblin Doğrayan’’; Glamdring için de ‘’Hasım Tokmağı’’ dedi ve kılıçların uzun zaman önce yıkılmış olan kadim Gondolin şehrinde dövülmüş olduğunu söyledi. Daha sonra Thror’un haritasına baktı ve Ay rünlerini okudu. Yaz ortası arefesinde güneşin son ışıklarının, kapının ( 5 metre yüksekliğinde ve 3 kişinin yan yana geçebileceği büyüklükte) anahtar deliğinin üzerinde parlayacağını ve gri taşın yanında durmalarını söyledi.

Bu bilgiler cüceler ve Bilbo’nun dağa giriş yapması için çok önemliydi. Aynı yıl Ak Konsey Kuyutorman’ı kurtarmak ve Necromancer’ı mağlup etmek için Dol Guldur’a saldırdı. Gri Büyücü Gandalf ve Bilbo’nun Ayrıkvadi’ye dönmesinden sonra Gandalf ve Elrond; Yalnız Dağ olaylarını konuştular. Her ikisi de Necromancer’in Orta Dünya’dan tamamen sürülmesinin daha iyi olacağı konusunda hemfikir oldu. Ak Konsey son kez 2953 yılında bir araya geldi ve Gandalf, Bilbo’nun Goblin Kasabasında Tek Yüzüğü bulmuş olmasına dair endişelerini ifade etti.

Yüzük Savaşları Dönemi:

Tek Yüzük Shire’de Frodo’nun eline ilk geçtiğinde amacı en baştan itibaren yüzüğü Ayrıkvadi’deki Elrond’a götürüp ondan tavsiyeler almaktı. Gandalf Bree’deki Sıçrayan Midilli Hanı’nda Froda’ya bıraktığı mektupta aynı şeyi tavsiye etmişti. Sonra Elrond, Fırtınabaşında yaralanan Frodo’nun yaralarını iyileştirdi; Frodo iyileştikten sonra da Elrond büyük bir şölen tertip etti. Elrond’un Divanı’na toplandı ve Divan’a bizzat kendisi başkanlık etti. Toplantıda, Isildur ve yüzüğün hikayelerini bildiğini söyledi. Aragorn’u Isildur’un varisi olarak tanıttı ve Frodo’nun yüzüğü taşımasını onayladı. Frodo ve Sam dışındaki kardeşlik üyeleri seçildi. Merry ve Pippin’in katılmasını isteksiz de olsa kabul etti.

Daha sonra Elrond’un oğulları Elladan ve Elrohir Aragorn’a katılmak için Dunedain kolcularına katıldı ve Rohan’a gitti. Elrohir, Aragorn’a Elrond’un Ölülerin Yoluna gitmesi konusundaki tavsiyesini bildirdi.

“Günler kısaldı. Eğer acelen var ise, Ölülerin Yolunu hatırla.”

Elrohir son tartışmada, bunun babasının tavsiyesi olduğunu söyleyerek, Aragorn’un Frodo’ya zaman kazandırmak adına Kara Kapılar’a saldırma fikrini destekledi. Yüzük savaşının ardından Elrond Arwen ile beraber Minas Tirith’e gitti ve düğüne katıldı. Sonra da çok üzgün bir şekilde Arwen’den ayrıldı. 3. çağın sonunda Elrond, Gandalf, Frodo, Bilbo ve Galadriel Valinor’a giden beyaz bir gemi ile Orta Dünya’dan ayrıldılar.

İlham Kaynağı:

İlk başta Hobbit kitabı için oluşturulmuş bir karakterdi. Sonradan; Silmarillion, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nde geçen tek karakter olmuştur. Hobbitlerin kısa yaşamları bölümünde Elrond’dan bir elf dostu olarak bahsedilir. Tarihin daha başlangıcında onlar (hobbitler) ilginç hikayelerle kuzeybatıdan; goblinler, elfler ve kuzeydeki ilk insanlar arasında yapılan savaş döneminde gelmişlerdir.O günlerde bizim hikayemizde hala bazıları vardı. Bu kişiler ki Kuzey’in kahramanlarının atalarıdırlar ve Elrond onların efendisi oldu.

Kaynaklar:

Hobbit

Yüzüklerin Efendisi

Silmarillion

Bitmemiş Öyküler

The Peoples of Middle-Earth (Orta Dünya Halkları)

The Lost Road and Other Writings (Kayıp Yol ve Diğer Yazılar)

Yorumlar