Ana sayfa Middle Earth Filmler Elrond'un İkizi: Elros Tar-Minyatur!

Elrond'un İkizi: Elros Tar-Minyatur!

PAYLAŞ

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serisinden tanıdığımız Elrond’u hepimiz biliyoruz.Peki ikizi olan Numeron’ların ilk kralı Elros Tar-Minyatur ?

Elros Tar-Minyatur Kimdir?

Birinci Çağ’ın muhteşem kahramanı Earendil ve eşi Elwing’in ikiz çocuklarından birisidir. Numenor’un ilk kralı olan Elros, Elrond’un ikiz kardeşidir. İkiz kardeşi Elrond gibi Elros da yarı Elf’tir. Birinci Çağ’ın sonundan 58 yıl önce doğmuşlardır. Birinci Çağ hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte 532 yılında doğdukları düşünülmektedir. Elros Elf dilinde “yıldız köpüğü” anlamına gelir ve tüm insanlar arasında en uzun yaşayan Elros’tur.

Maglor ve Maedhros ikizleri buluyor.

İki kardeş Earendil ve Elwing’in çocuklarıydı. Earendil yarı-elfti. Elwing’in annesi elf Nimloth, babası Dior-Beren’in ve Luthien’in oğludur. Elrond ve Elros’tan itibaren soyu hem elf hem de insanlardan gelenler yarı-elf sayıldı ve bunlara Peredhil ismi verildi. Elros ile Elrond, Edain’in üç hanedanı soyundan geliyordu ama Eldar ve Maiar kanlarına da sahiptiler; çünkü Gondolin’li Idril ve Melian kızı Luthien onların ataları arasındaydı.

Elrond ve Elros, Birinci Çağ’ın son günlerinde, Melkor’un Beleriand’ın çoğunu ele geçirdiği kötü günlerde, Sirion Limanları’nda dünyaya geldiler. İkizler henüz 6 yaşındayken, yeminleri yüzünden gözleri kararmış Feanor’un çocukları Limanlar’a saldırmışlardır. Earendil’in sahip olduğu Silmariller’e ulaşma arzusuyla üçüncü akraba katliamını yapmışlardır. Earendil o sırada Limanlar’da değil, denizde bulunuyordu. Eşi Elwing ise Silmariller’i alarak oradan zorlukla uzaklaşmıştır. Maedhros ve Maglor onları bir süre aramış, bu aramalar sırasında ormanın içerisinde bir şelalenin yanında, Yıldızışığı’nda oynayan ikizleri bulmuşlardır. Elros’a orada ‘’ Yıldız Köpüğü’’ anlamına gelen ismini vermişler ve ikizleri Birinci Çağ’ın sonuna kadar koruyarak büyütmüşlerdir.

Elrond ve Elros

Öfke Savaşı’nın ve Beleriand’ın yok oluşunun ardından Valar, ikizlere Yarı-Elf ünvanını vererek onlara ırklarını ve kaderlerini seçme şansı tanımıştır. Elros insan olmayı seçerek, Edain’in Lord’u ünvanıyla halkını, Earendil’in Işığı’nın yardımıyla, Büyük Deniz’den geçirerek Valar’ın Morgoth’a karşı savaşlardaki çabalarından dolayı kendilerine ödül olarak hazırladıkları diyara getirmiştir. İkinci Çağ’ın başlarına doğru geldikleri, denizin batısındaki bu geniş adanın adı Elenna’dır. Elenna, ölümlü insanların Valinor’a en yakın toprağıdır ve daha uzaklara gidilemezdi.

Elros ve Numenor

Elros, İkinci Çağ’ın 32.yılında Numenor diyarının ilk kralı oldu ve ilk yönetici anlamına gelen Quenya dilinde “Tar-Minyatur” adını aldı. Armenelos’da krala ait bir kale inşa ettirerek krallığı boyunca Tol Eressea’lı Elf’lerden hediyeler almış, bahçeleri Yavanna’nın çiçekleriyle dolup taşmış ve Celeborn’la dostluk kurmuştur. Bu dostluk Numenor’un kaderini belirleyecek kardeşliğin başlangıcı olmuştur. Elros ayrıca Barahir’in yüzüğü, Tuor’un baltası ve Thingol’un kılıcı Aranruth gibi önemli eşyaları aile yadigârı olarak Elenna’ya getirmiştir.

Elros ve Eşi

Elros’un 4 çocuğu vardı. Vardamir Nolimon, Manwendil, Atanalcar ve tek kızı olan Tindomiel. 500 yıllık ömrün ve 410 yıllık Numoner krallığının ardından Elros, İkinci Çağ’ın 442. Yılında öldü. Oğlu Vardamir Nolimon “Tar Vardamir” ünvanını alarak onun yerine geçmiştir. Ancak Elros çok uzun süre yaşadığı için Tar-Vardamir zaten yaşlı bir insandı ve bu krallığı sadece formaliteden ibaret olacaktı. Tar-Vardamir bunu bildiği için kısa sürede tahtı genç oğlu Tar-Amandil’e bıraktı. Elros’un kardeşinin soyları Üçüncü Çağ’da Aragorn II ve Arwen-Undomiel’in evlilikleriyle tekrar birleşti.

Kaynaklar:

Tolkien Gateway

Silmarillion

Yorumlar