Ana sayfa Middle Earth En iyi 3 Orta Dünya Oyunu!

En iyi 3 Orta Dünya Oyunu!

PAYLAŞ

Yüzüklerin Efendisi hayranlarının film ve kitap dışında en önemli ilgi alanları olan oyun kategorisinde bugün sizlere 3 güzel Orta Dünya konulu oyununu tanıtacağız!

  1. Middle-earth: Shadow of Mordor

Monolith Productions tarafından geliştirilen, Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından ise yayımcılığı yapılmış video oyunudur.

Oyun Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi arasındaki boşluğu dolduracak şekilde ayarlanmıştır. Oyunun ana karakteri Talion, Kara Kapılar’da konuşlandırılmış olan Gondor garnizonunun kolcu kaptanıdır.

Talion’ın garizonu, üç Kara Númenórean’ın liderliğindeki Mordor Urukları tarafından saldırıya uğruyor. Bu üç Kara Númenórean’ın isimleri ise Sauron’un Çekici, Sauron’un Kulesi ve hepsinin lideri olan Sauron’un Eli.

Talion, eşi Ioreth ve oğlu Dirhael bu üç Kara Númenórean tarafından ele geçiriliyor ve Kara El tarafından bir ayin ile infaz ediliyorlar.

Bu infazın amacı ise Celebrimbor’u geri getirip onu kötü amaçları için kullanmak. Ayin esnasında Talion’ın eşi Ioreth ve oğlu ilk öldürülenler olmuştur. Celebrimbor ise daha sonradan boğazı kesilen Talion ile birleşiyor ve onu ölümden kurtarıyor. Ancak bir ruh(tayf) olarak geri dönmüş olan Celebrimbor’un hafızası kayboluyor. Daha sonradan Celebrimbor ile birleşmiş olan Talion, ailesinin intikamını almaya ve Celebrimbor’un kim olduğunu bulmak için maceraya atılıyorlar.

Oyuna erişim sağlanabilecek platformlar; Microsoft Windows, PlayStation 3, PlatStation 4, Xbox 360, Xbox One.

2. The Battle for Middle Earth 2

 Electronic Arts tarafından geliştirilen ve yayımlanan gerçek zamanlı strateji türündeki video oyunu. Konu ve içerik bakımından Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerinin film uyarlamasına dayanmaktadır. 2004 yılında Electronic Arts tarafından çıkarılan The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth ‘ün devamı niteliğinde olan oyunun Windows versiyonu 2 Mart 2006 tarihinde, Xbox 360 versiyonu ise 5 Temmuz 2006 tarihinde tüm dünyada eş zamanlı olarak piyasaya sürülmüştür. Normal sürümle birlikte, ekstra içerikler ve oyunun geliştirilmesi ile ilgili bir belgesel içeren koleksiyon sürümü de satışa sunuldu. Oyunun satışı EA tarafından durdurulmuştur. Buna karşın olarak oyuncular bu oyuna farklı kaynaklardan korsan şekilde ulaşabilmektedirler. Bir başka yazımızda sizlere indirme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Oyunun en önemli özelliği ise harika bir modlama sistemine elverişli olmasıdır. Birçok resmi ve fan yapımı mod bu alanda mevcuttur. Electronic Arts tarafından piyasaya sürülen mod Rise of the Witch King modudur. Bazı diğer modlar ise; Edain, Age of the Ring, Ashes of War, The History of Ages modlarıdır. Sanal ortamda onlarca mod daha vardır lakin en bilinen ve en çok sevilen modlar Edain, Age of the Ring ve ROTWK yani Rise of the Witch King modlarıdır.

Oyanış şekli oyuncunun bir ırkı yönettiği ve diğer ırklara karşı stratejik hamleler yapabildiği bir haritada gerçekleşir. Bazı modlamalarda ırklar yerine krallıklar mevcuttur. Örneğin; Erebor, Gondor, Mordor, Rohan vs.
Orjinal oyun olan Bfme 2 de ise sadece ırk olarak taraf seçilmektedir.
Oyun hem singleplayer hem de multiplayer olarak oynanmaktadır. Single Player bölümünde 2 kısım vardır. Evil Campaign & Good Campaign. Yani hem kötülerin tarafından bir hikaye akışı oynuyoruz hem de iyilerin tarafından. Multiplayer kısmı ise belli yardımcı programlar ile (Hamachi, Gameranger vs.) birlikte oynanılacak diğer bilgisayarlara bağlanarak oynanmaktadır. Açıkçası Orta Dünya hayranları için bu oyun gelmiş geçmiş en iyi Orta Dünya oyunudur.

Bir başka yazımızda sizlere Battle for Middle Earth 2 oyunu ve modlamaları ile ilgili daha fazla bilgiler vereceğiz.

3. Mount & Blade Warband: TLD Overhaul (The Last Days)

Üçüncü sırada Warband oyununun bir modlaması olan The Last Days of Third Age Middle Earth modunun geliştirilmiş versiyonu olan Overhaul modu bulunmaktadır. TLD modundan farkı ise serideki karakterlerin eklenmesi ve serideki birçok zırh silah ve mekanların daha fazla benzetilmesidir.

Birçok oyuncu TLD modunu yetersizlikten ve saçma buglardan ötürü beğenmez lakin birçoğu Overhaul modunu daha keşfetmediği için bu modlama sistemine önyargılı yaklaşmaktadır. Bu modda serideki birçok karakter bulunur. Ayrıca yer ve mekanlar seriye benzetilerek modu oynayan oyunculara adeta Orta Dünya’nın içindeymiş hissi verir. Bu moda ait bazı görseller.

Modun ana haritası tıpkı Warband’daki gibi hareket ettirilmekte ve yakınlaştırılmaktadır.

GÖLKENT
GÖLKENT DIŞARIDAN
EREBOR KAPILARI
DALE ŞEHRİ KAPILARI
ISENGARD
MİNAS TİRİTH
EDORAS
LOTHLORİEN
OSGİLİATH

Modun erişimi Steam’den kaldırılmış ve sadece Mod sitelerinde bulunmaktadır.

Yorumlar