Ana sayfa Middle Earth En iyi 3 Rohan Kralı

En iyi 3 Rohan Kralı

PAYLAŞ

Krallığın kurulumundan 4. çağa kadar Rohan Kralı olan kralları inceledik ve sizin için en iyi 3 kralı derledik!

                                  I. Eorl the Young Şüphesiz Rohan’ın başına gelmiş en güzel insanlardan birisidir Genç Eorl. 16 yaşındayken babası evcilleştirmeye çalıştığı vahşi bir at tarafından öldürüldü. Eorl atı yakaladı ve ona Felaróf adını verdi. Daha sonra Eorl atı ehlilleştirdi ve Felaróf’un soyundan gelen tüm atlar bütün rohan krallarına hizmet etti. Kendisi Rohan’ın kurucusu olmakla beraber aynı zamanda kendi halkının ve Gondor’un kurtarıcısı da olmuştur. Bu olaydan sonra Rohan ve Gondor büyük bir müttefikliğin ilk adımını attı. 2545 yılında Rohan doğulular tarafından saldırıya uğradı. Saldırı engellendi fakat Eorl bu saldırıda öldü. Edoras’ın dışında bir mezara atı Felaróf ile birlikte gömüldü. Bu özellikleriyle en ön plana çıkan Rohan Krallarından birisidir.

 

                          II. Helm Hammerhand

Balyozel 17 yıl hükümdarlık etmiştir. Düşmanları onun adını duyduğunda korkudan titrerdi. Rohan Kralı Helm geceleri ani akınlar düzenlemeyi severdi, tertip ettiği saldırıların birinde iki oğlu ile birlikte donarak ölmüş ve Rohan soyu ilk defa kırılmış, 2. Hanedanın soyu Fréaláf Hildeson’a geçmiştir.

Lakabının nedeni : Adamları arasında, Freca isimli bir lord bulunmaktaydı Freca, Helm Balyozel’in uzaktan akrabası olmasına rağmen, Rohan’ın ezeli düşmanı dunland kanı akmaktaydı kendisinde, bu yüzden, kralın konsülünde bulunsa bile, güvenilmez bir insandı. Bir gün, Freca, kendine bağlı bir bölük adamla Helm’in yanına gider ve Helm’in kızını zorla kendi oğlu Wulf’la evlendirmek ister. Bunun üzerine tartışma çıkar ve kral Helm, Edoras’ta, Meduseld (altın konak) önünde, Freca’yı tek yumrukla öldürür.

III. Théoden Horsemaster

Théoden’in yaptıklarını bu yazıya sığdırabileceğimi sanmıyorum. Ayrıca Théoden annesi Morwen tarafından Númenórean kanıda taşımaktadır. Oğlu İsen Geçidi Savaşında ölmüştür. Kendisi de atası Eorl gibi Rohan halkını Helm’s Deep’te, Gondor Halkını ise Pelennor Çayırlarında kurtarmıştır.

Théoden hakkında fazla bir yazı yazmak istemiyorum burada. Onun biyografisini daha öncesinde yazmıştım.

Yorumlar