Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics Enchantress Kimdir?

Enchantress Kimdir?

PAYLAŞ

 

 

enchantress_1

Hazır karakterimiz Suicide Squad filminde de gözükmüşken bilmeyenler için Enchantress kimdir bir tanıtımını yazayım dedim.

 

İlk kez 1966 yılının Nisan ayında Strange Comics #187’de gördüğümüz Enchantress karakteri özünde güçlü bir büyücüdür, June Moone olarak da tanınan karakter hem kahraman hem de kötü kahraman olarak adlandırabilir, zaman zaman bu kavramlar arasında gidip gelir. , şahsen ben onu adlandırmak istesem anti kahraman olarak adlandırırdım.  Gittiği bir partide güçlü bir varlık olan Dzamor ile karşılaşınca June’un başına gelenler gelir ve artık “Enchantress” kelimesini söyleyerek güçlü bir varlığa dönüşebilmektedir. Dzamor bu gücü June’a kötülükle savaşması için versede June her dönüşümünde kontrolü biraz daha kaybeder ve kötü Enchantress kontrolü ele geçirir. Karakter bugüne kadar 201 adet çizgi roman sayısında görünmüştür, karakterin yaratıcıları Bob Haney ve Howard Purcell’dir. Doğum tarihi bilinmemekle birlikte bugüne kadar da hiç ölmemiştir, karakterin çizgi romanlarda 3 önemli kıyafet değişikliği bulunmaktadır. Bugüne kadar Suicide Squad, Sentinels of Magic, Shadowpact, Secret Seven gibi hem kahramanları hem kötü adamları barındıran önemli takımların içinde bulunmuştur.

192096-119134-enchantress

Enchantress 1980 yılında “süper kötü kız” portresi çizmek amacı ile Supergirl’ün karşısına çıkarılır, daha fazla güçlenmek ve dünyayı daha iyi korumak isteyen Enchantress bunu Supergirl’ün yaşadığı şehri tehlikeye atmakla elde edeceğini düşünür fakat Supergirl onu durdurur ve ayın yerini değiştirir, daha sonra Enchantress ondan intikam alacağına yemin ederek ayı tekrar yerine getirir ve gücünü kazanır. Bu sırada Supergirl Enchantress’in kimliğini öğrenir fakat Enchantress büyü gücünü kullanarak bunu onun aklından  siler.

 

Suicide Squad

Amanda Waller onu şeytan kişiliğini kontrol etmesine yardım edeceğini söyleyerek ikna ettiğinde June, Suicide Squad ile kalmaya karar verir. Burada ona şizofreni teşhisi koyulan June görevlere çıkmaya başlar ve görevlerde şeytani yönleri ortaya çıkmaya başlar, bir görev sırasında yaptığı kötü bir şeyden sonra Bronze Tiger onu Madame Xanadu ile görüştürür. Xanadu ona onun büyü yapmak için eğitilmediğini, yapmasının büyük sonuçlara yol açacağını ve içindeki büyücünün giderek şeytanlaşacağını söyler ve bunu kontrol etmesi için ona bir yüzük ve kolye verir, fakat eğer Enchantress bir şekilde çıkarsa bu sefer eskisinden daha da güçlü olacağını ekler.

New52

            Flashpoint’ten sonra gerçekleşen New52 evreninde Enchantress’in içinden bir şekilde çıkmayı başaran June sokaklarda gezmeye başladı fakat bu onun kopyalarının yaratılmasına ve kötülük yapmalarına sebep olmuştu o sırada dünyayı bir kaos haline sokan Enchantress sayesinde her yerde karmaşa ve kavga vardı, Justice League, Enchantress’i durdurmaya çalışmıştı fakat hepsi onun tarafından etkisiz hale getirilerek mağlup edilmişti, sonunda Madame Xanadu bunu durdurmak için bir takım toplamaya karar verir.

Bunun için Deadman, Shade, Zatanna ve John Constantine’i seçen Xanadu, Enchantress’in iyi hali içinden kaçtıktan sonra ortaya çıkan kötülüğü ortadan kaldırmak ve onu yok etmek istiyordu.

June sonunda ona yardım etmek isteyen Deadman ile karşılaştığında bir gaz istasyonunda onu geri getirmek isteyen kötü kopyaları ile karşı karşıya kaldılar, taa ki Shade bir geçit açıp yanlarına gelene kadar. Deadman geçitten geçti fakat June’un geçemeyeceğini bilmiyordu çünkü geçit tam olarak Deadman için tasarlanmıştı. Daha sonra June, John Constantine ile karşılaştı ve John onun Enchantress’ten ayrılması için yapılan büyünün aynısını tekrarlayarak onu Enchantress’in içine zorlu bir şekilde geri soktu ve dünyadaki karmaşa sona erdi.

ecn

Güçleri ve yetenekleri

June Moone, Billy Batson’un “Shazam!” kelimesini kullanarak kahraman Shazam’a dönüşebilmesi gibi “Enchantress” diyerek güçlü bir büyücüye dönüşebilen bir karakterdir. Fakat bu haline dönüştüğünde kişiliği kelimenin tam anlamı ile farklı birine dönüşmektedir.

            Enchantress çok güçlü bir büyücüdür, büyü gücünün Zatanna’nın büyü gücünden bile yüksek olduğu karakter (New52) DC’nin mistik tarihinde önemli bir güce sahiptir. Spectre’yi bile hapsedebilmiştir, ve diğer büyü gücü olan insanlarla da iletişim kurarak onların büyülerini yönlendirebilir.

 • Enerji yapıları oluşturmak
 • Enerji kalkanı
 • Uçmak (Uzun mesafeleri uçarak geçebilir)
 • İyileşmek (Kırık kemikleri dakikalar içinde iyileşebilir)
 • İlüzyon
 • Telepati
 • Hızlı refleksler
 • Nesnelerin içinden geçmek
 • Işınlanmak
 • Diğer büyülü karakterlerin büyülerine yön vermek
 • Elementleri kontrol etmek
 • Şekil değiştirmek
 • Kendini kopyalama
 • Silahsız dövüş
 • Ölüm dokunuşu
 • Ayrıca June Moone çok iyi bir ressamdır.

Televizyon ve Sinema

 

Enchantress 2016’da vizyona giren ve David Ayer tarafından yönetilen Suicide Squad filminde Care Delevingne tarafından oynanmıştır. Karakter filmde  Suicide Squad’ı komuta eden Rick Flag ile sevgilidir. Çizgi romanlarda böyle bir olay yoktur, June birini sevemeyecek kadar korkak ve güvensiz biridir.

4884067-enchantress-featured-empire-cover-320x320

Televizyon ekranlarında ise daha Enchantress’i görmedik ve göreceğimizi de düşünmüyorum şahsen, DC tarafından pek önemsenen bir karakter değil filminin çıkması bile şaşırtıcı bana göre.

Yorumlar