Ana sayfa Middle Earth Ent Hanımları Nereye Kayboldu?

Ent Hanımları Nereye Kayboldu?

PAYLAŞ

Ent Hanımları, Entlerin hayat arkadaşlarıydılar ve Valar Yavanna’ya bağlıydılar. Sonradan Kahverengi Topraklar (Brown Lands) olarak adlandırılan bölgede bahçeleri bulunurdu ve tarımsal bilgilerini İnsanlara, hatta Hobbitlere geçirmişlerdi.

Onlara Ne Oldu?

Birinci veya İkinci çağ sıralarında, Entlerden uzaklaşmaya başladılar çünkü Entler büyük ormanlar ve ağaçları kontrol altında tutup onlar ile ilgilenmek isterlerken onun aksine Ent Hanımları küçük sebzeler, çiçekler veya çalılar gibi daha küçük bitkilerle ilgilenmek istiyorlardı. Ent Hanımları Anduin’in doğusundan ilerleyerek Morgoth ele geçirdikten sonra Kaverengi Topraklar (Brown Lands) ismini alan bölgeye yerleştiler. Bahçeleri güzelleşti ve gittikçe büyüdü. Bu sıralarda da tarımsal bilgilerini ilkel insanlara öğreterek onları onurlandırdılar.

Sauron, Son İttifak’ın Anduin’in aşağısındaki ilerleyişini durdurmak için bu bölgeyi kavurduğunda, Dünyadan silindiler. Bazıları ele geçirip köleleştirilmiş, veya Orta Dünya’nın doğusuna doğru kaçmışlardı fakat Entler onların yok olduğuna inandılar.

Yüzük savaşından önce, Halfast Gamgee Kuzey Kırları’nda (North Moors) bir “Ağaç-adam” gördüğünü iddia etmişti ama bu bir ent hanımı mıydı, normal bir ent miydi veya sadece uydurmadan mı ibaretti maalesef bilemiyoruz.

Kaynaklar

  1. Tolkien Gateway
Yorumlar