Ana sayfa Middle Earth Filmler Entler ve Kökenleri Hakkında

Entler ve Kökenleri Hakkında

PAYLAŞ

Bu ayki yazımda gelenek haline getirmiş olduğum gibi yine quora.com’da gördüğüm ve sizinle paylaşmak istediğim bir yazıyı sizlere sunuyorum. Her zamanki gibi orijinal yazının linkini en sona bırakacağım. Konumuz entler ve kökenleri. Afiyet olsun efendim.

Soru: Entler başlangıçta ağaçlar mıydı? Yoksa tamamen farklı bir varlık kökenleri mi var?

Cevap: Hayır, entler hiçbir zaman ağaç değillerdi. Entler, nam-ı diğer Onodrim (Ağaç Çobanları) Orta-Dünya’nın en eski ırklarındandır. Yavanna tarafından; Aulë’nin çocukları cüceleri gördüğünde, onların ağaçları ve doğayı kesip devireceklerini öngördüğünden Ilúvatar’dan doğayı cücelerden ve diğer bir çok tehlikeden koruyacak çobanlar dilediğinde yine Ilúvatar tarafından gönderilmişlerdir.

Ağaç gibi görünebilirler, ancak onlardan ziyadesiyle farklılardır. Onlar “ent”ler, çiftler olarak diğer Ilúvatar Çocukları gibi ürerler. Varlıklarının başlangıcında Kelvar ve Olvar’a dahil olan ruhlardırlar.

“….Eru konuştu ve dedi ki: ‘Valar’dan biri benim Şarkının tümünü duymadığımı, yahut en küçük sesten çıkan en küçük tınıyı dahi duymadığımı mı sanıyor? Bakın bakalım! Çocukların uyanışıyla birlikte Yavanna’nın fikri de uyanacak ve kudreti ile uzaklardaki ruhları çağıracak. Bu ruhlar kelvarların ve olvarların arasına karışacaklar ve bazısı oracıkta yerleşecek ve saygı görecekler ve korkulacak onların adaletli öfkesinden…”*

Eru, Yavanna’nın isteği üzerine Arda’ya birçok ruh bahşetti. Ama söylenir ki bu birçok ruh varlıklar sınıfına girerken, sadece birkaçı canlı sınıfında kabul edilmiştir. Yani bu da demek olur ki, ya Entler yavaş yavaş ağaç şekline bürünen ruhlardı, ya da direkt olarak ağaçları yuva edinmeleri için gönderilmişlerdi.

“Entlerin ne zaman geldiği ya da ilk nerede görüldüklerini kimse bilmez. Yüce Elfler Valar’ın onların ‘Müzik’de yer almadıklarını söyler. Ama Galadriel; Yavanna’nın, Eru’nun Aulë’nin çocuklarına gösterdiği merhameti duyduğunda ondan ‘taşa değil, canlı şeylerden oluşanlara can vermesini’ istediği ve Entlerin ya ağaçların arasına karışma maksatlı gönderilmiş ruhlar ya da ağaçlara duydukları yakınlıktan yavaşça onların suretine bürünen ruhlar olduğu kanaatindedir. Böylelikle Entler taş üstünde hakimiyet sahibi olmuşlardır. Bu ırkın erkek bireyleri Oromë’ye bağlıyken, dişileri ise Yavanna’ya bağlıdır.”**

Entlerin Değişimi

Ağaçsakal’a göre kendilerinin dilsizliklerini elfler iyileştirmiş ve onlara nasıl konuşulacağını öğretmişlerdir. Ama asıl kökenlerini, yani başlangıçta halihazırda ağaç suretinde mi olduklarını, yoksa sonradan mı bu şekli aldıklarını söylememektedir.

Bu “değişim” konusu kitaplarda daha iyi irdelenmektedir. Ağaçsakal’ın Entlerin dış dünyayla ilişkileri hususunda daha çok İnsanlara benzediklerini söylediği aşağıdaki paragraf bu konuya güzel bir örnektir.

“Çünkü Entler Elflere daha çok benzer: Kendi kendileriyle, insanlara nazaran daha az alakalıdırlar ve diğer şeylerin içine nüfuz etmede daha başarılıdırlar. Yine de entler insanlara daha çok benzer, elflere nazaran kolay değişebilirler, haricin rengine uymakta daha hızlıdırlar da diyebilirsiniz.”****

Yani bu demektir ki Entler başlangıçta birer ruhtular ve sonradan ağaçlara benzediler ve kesinlikle ağaç değildirler. Ama bunun yanında İki Kule’nin Ağaçsakal bölümünde bazı entlerin ağaçlaştığı ve bazı ağaçların da entleştiği geçmektedir:

“‘Ne demek istiyorsun?’ dedi Pippin. Ne aynı?
‘Ağaçlar ve entler,’ dedi Ağaçsakal. ‘Olup biteni şahsen ben bile idrak edemiyorum, o yüzden size açıklayamam. Kimimiz hala aynı entleriz, ve kendi usulümüzce hayattayız, lakin birçok ent uyuşuklaşıyor, ağaçlaşıyor diye de addedilebilir. Ağaçların çoğu sadece bir ağaçtır tabii ki; lakin birçoğu yarı ayıktır. Kimisi tamamen ayıktır ve az bir kısmı, eh, ah, entleşme yoluncadır. Bu her zaman devam edegelir.'”
***

(1) Silmarillion. Quenta Silmarillion. Aulë ve Yavanna’ya Dair
(2) Tolkien, Mektup 247.
(3) (4) Yüzüklerin Efendisi: İki Kule. Ağaçsakal.Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/


Orijinal yazı:
https://www.quora.com/Did-Ents-start-as-trees-or-were-they-never-trees-being-something-else-entirely

Yorumlar