Ana sayfa Middle Earth Filmler Eski Adıyla Ay Kulesi: Minas Morgul

Eski Adıyla Ay Kulesi: Minas Morgul

PAYLAŞ

Minas Morgul ya da eski adıyla Minas Ithil, J. R. R. Tolkien’in yarattığı Orta Dünya evreninde bir kale-kenttir.

Minas Ithil (Ay Kulesi), Minas Anor’un (Güneş Kulesi’nin) karşısına Ithilien’in doğusunda İkinci çağ’da yapılmıştı. Angmarın Büyücü Kralı, Minas İthil’i ele geçirdikten sonra adı Minas Morgul olarak anıldı. Kent ele geçirildikten sonra Minas Anor’un ismi ise Minas Tirith olarak değişti.

Üçüncü Çağ’ın 2002. yılında iki yıl süren bir kuşatmadan sonra ele geçirilen kale, Sauron düşene dek Mordor’un kendi kötülüğünü yaymakta kullandığı en önemli karargahlarından biri olmuştur. Bu önemli kalede ikamet eden Büyücü Kral, planlarını bu kalede yapmış ve yıllarca bıkmadan Gondor’a saldırmıştır.

Üçüncü çağ’ın 2050 yılında Gondor’un son Kralı Earnur’u öldüren Cadı Kral (ya da Büyücü Kral), 2475 yılında komuta ettiği Uruk-Hai ordusu ile Osgiliath’ın önemli bir sevkiyat yolu olan taş köprüyü yıkmış ve bundan sonra Gondor’u yavaş yavaş acı bir şekilde yıpratmaya devam etmiştir.

Cadı Kral (ya da Angmarlı Cadı Kral), İkinci Çağ’da ve Üçüncü Çağ’da Sauron’un en şeytani ve en güçlü hizmetkarıdır. Yüzüktayflarının en güçlüsüdür (kendisine Yüzüktayflarının Beyi de denir). Angmarlı Cadı Kral, Nazgûl Beyi, Kara Kumandan olarak da bilinmekte. Sauron’un sağ koludur. Aynı zamanda Dokuz Süvarilerin (Kara Süvarilerin) lideridir.

Minas Morgul’un önemi Yüzük Savaşı’nda bir kez daha görülmüştü. Bu savaşta Sauron’un orduları Cadı Kral tarafından bu kaleden yola çıkmış ve Osgiliath’ ı istila etmişti. Pelennor Düzlükleri Savaşı’nda yok olan Cadı Kral ve arkasından yok edilen Sauron’dan sonra Minas Morgul tekrar Gondor tarafından geri alınmış ve adı tekrar Minas Ithil olmuştu.

Fakat yüzyıllar boyunca Cadı Kral’ın korkutucu hükümdarlığına boyun eğmiş bu kalede bir daha yaşayan olmamıştır. Ayrıca kalenin içinde 3 enerji elması bulunmakta. Frodo Baggins buradan geçerken kalede gördüğümüz parlayan yeşil ışığın kaynağı da bu elmaslardır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2