Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Eski Bir Strateji Oyunu Battle for Wesnoth – Rehber

Eski Bir Strateji Oyunu Battle for Wesnoth – Rehber

PAYLAŞ

The Battle for Wesnoth GNU (Genel Komu Lisansı) altında geliştirilen sıra bazlı, derin bir strateji oyunudur. Oyun 2003 yılında piyasaya sürüldü ve günümüzde Steam gibi oyun platformlarından hala erişilebilmekte. Ayrıca ücretsiz!

Unutulmaya yüz tutmuş bu oynu hortlatmak amacıyla yazdım.

Krallıklar ve Irklar

1- Asiler: Elfleri simgeleyen krallıktır.  Ormanlarda iyi dövüşürler, pusu kurabilirler, rakiplerini yavaşlatabilirler ve kendi birimlerini iyileştirebilirler. Tarafsız birimlerdir yani gecenin karanlığında güç kaybetmezler ancak gün ışığında da güç bonusu alamazlar. Bu ırk okçu ve ağaç birimleriyle öne çıkar. Yakın dövüşlerde güçsüzdürler.

2- Kanalga İttifakı: Cüceleri simgeleyen krallıktır. Ateşli silahları, yüksek zırh ve can değerleri, üstlerine bindikleri grifonlarıyla ve adeta Bilbo Baggins’e göz kırpan hırsız birimleriyle göze çarpıyor. Cüceler de elfler gibi tarafsız birimlerdir yani gece ve gündüzler saldırılarını etkilemez ve dağlarda ve mağaralarda iyi savaşırlar. Zayıf noktaları savaşları garanti değildir biraz şansa ihtiyacınız var.

3- Kralcılar:
Adil insanları simgeleyen bir krallıktır. Gündüzleri fazladan %25 saldırı gücü kazanır. Kargı, kılıç gibi yakın dövüş silahlarıyla öne çıkan bu ırk, Gandalf’a bir selam niteliğinde Ak Büyücü üretebiliyor. Tek atmak denildiğinde ise süvarileri ve tanka ihtiyaç varsa –tank dediysem tek atan tank- demir piyadeleri ile öne çıkıyor. Zayıf noktaları menzilli saldırılara karşı dayanıksız olmaları ve geceleri %25 saldırı gücü kaybetmeleri.

4- Ejderler: Ejderhalar ve sürüngenler üreten krallıklar. Birimlerin uzun mesafe hareket edebilmeleri, tekleme potansiyeline sahip çok fazla birime sahip olmaları, canlarının yüksek olması gibi birçok yönden güçlüler. Adil birim ürettikleri için gündüzleri %25 savaş bonusu alırlar ancak bu bonus yine geceleri yeniden -%25’e dönüşür. Yakın dövüşler için Drake Arbiter, alevli saldırılar için Cehennem ejderi ve büyülü saldırlar için sürüngen kahini kullanırlar. Sürüngen kahinin menzilli saldırısının ismi bedduadır.  Birimlerin pahalı olması, level atlamalarının uzun sürmesi ve büyülere karşı dirençsiz oluşları en büyük zayıflıklarıdır

5- Kuzeyliler: Orklar ve yağmacı insanlar krallığıdır. Kaypak birimler üretirler. Orkları, trolleri ve kurt binicileriyle Tolkien’e bir selam daha gönderilmiş gibi. Tek atma potansiyeli daha az olan bu ırk; zehir, ateşli ok, yavaşlatma gibi silahlarıyla daha uzun süreli savaşlarda daha güçlüdür. Birimlerin fiyatları ucuz ve geceleri %25 saldırı bonusu kazanırlar. (Gündüzleri bu gücün -%25’e düştüğünü söylememe gerek yok sanırım.)

6- Yarı Ölüler: Karanlık büyülerle uğraşan bir büyücünün krallığıdır. Ürettiği birimler Kuzeyliler gibi kaypaktır –yani geceleri saldırı bonusu kazanırlar.- Birim çeşitliliği sayesinde ırkın net bir zayıf yönünden bahsetmek mümkün değildir. O yüzden rakibinizin birimlerine göre birim üretmeniz gerekmektedir. Can sömüren birimlerden tek atan birimlere, zehirleyenlerden pusu kurabilenlere bir sürü savaş stratejisi oluşturulabilir. Hayalet, iskelet, zebani, kara büyücü, yarasa vb birçok birim üretebilen bu krallığı yenmek gerçekten de çok zor olabiliyor. Siz yine de yarı ölülere büyü ve ateş ile saldırmayı deneyin bir şansınız olabilir…

Bir sonraki yazıda oynanış hakkında konuşacağız. Gelir, kasaba (köy), tur, saldırı, savunma vs.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1