Ana sayfa Star Wars Genişletilmiş Evren Eski Cumhuriyet Şövalyeleri; REVAN

Eski Cumhuriyet Şövalyeleri; REVAN

PAYLAŞ

Luke Skywalker’ın kahramanlaştığı Yavin Savaşı’ndan yaklaşık 4000 yıl önce Exar Kun isimli eski bir Jedi’ın, karanlık tarafa düşerek başlattığı Büyük Sith Savaşı galaksiyi ciddi bir kaosa sürüklemişti. Milyarlarca hayata mal olan bu savaş; Jedi ve Cumhuriyet tarafından kazanılmış olsa da, galakside açtığı yaralar hala kapanmamıştı. Öyle ki aradan geçen onlarca yıl bile savaşın getirdiği yıkımı, tam olarak atlatmalarına yetmemişti. Jedi oluşan bu kaos sonucu, karanlık taraftan korumak için daha sıkı önlemler ile bütün Jedi’ları sınırlamak durumunda kaldı. Cumhuriyet ise başta gezegenlerdeki mülteci sorunları olmak üzere, her anlamda kendini toparlama sürecine girmişti. Galaksinin etkin gücü bu durumda iken, bunu fırsat bilen Mandalore Sistemi, Jedi’ın ve Cumhuriyetin bu zor durumundan faydalanarak bütün klanlarını tek bir bayrak altında toplamaya başlamıştı. Bu doğrultuda Mandalorian liderinin etrafında toplanan klanlar, dış halkalardaki gezegenleri bir bir işgal etmeye başladılar.

Mandalorianlıların başlattığı bu savaş, dış halka gezegenlerini ele geçirmekle kalmayıp Cumhuriyet’inde adım adım etrafını sarmaktaydı. Savaş böyle devam ederse Galaktik Cumhuriyet, Mandalore işgaline karşı tamamen savunmasız kalabilirdi. Özellikle de Mandalore halkının savaşçı bir kültürden geldiği düşünüldüğünde. Savaşın kaçınılmaz olduğunu düşünen birçok Jedi, olaylar daha fazla büyümeden askeri olarak Mandalorianlılara müdahale edilmesi taraftarıydılar. Fakat Büyük Sith Savaşı sonucu çok keskin kurallar ve denetim ile kendini sınırlandırmış olan Jedi konseyi, genç Jedi’ların aksine savaş yerine Mandalorianlılar ile barışçıl yollardan görüşmelerin devam edilmesinden yanaydı. Jedi içinde doğan bu ikilem, Mandalore gücüne karşı daha fazla direnemeyerek düşen her sistem ile ciddi boyutlarda hissedilmeye başlanmıştı. Artan şiddet ve savaşta bahsedilen katliam söylentileriyle birlikte Jedi içinde ki bu muhalif hareket, pek çok taraftar toplamıştı. Jedi içinde doğan bu hareketin önde gelen ismi ise, Revan adında yetenekli, karizmatik ve genç bir Jedi şövalyesiydi. Revan dönemin en iyi ustaları tarafından eğitilmiş, müthiş potansiyeli olan genç bir Jedi’dı. Savaşa karşı olan tutumuyla halkın ve pek çok politikacının gözdesi olmuştu.

Genç Jedi savaşa müdahil olma konusunda konseyin ileri gelen ustalarıyla defalarca görüştü. Fakat ne kadar uğraşırsa uğraşsın konseyi bir türlü ikna etmeyi başaramamıştı. Bunun üzerine pek çok Jedi’ın ve politikacının desteğini alarak bağımsız bir harekete girişme karar verdi. Bu doğrultuda, kendisine destek çıkan Jedi’lar ile birlikte Revanchist(Revancılar) hareketini başlatmış oldu. Revanchistler tamamen Jedi gönüllülerinden oluşan bir harekattı ve konseyden bağımsız hareket etmekteydi. Revanchist’ler ilk olarak savaşın haklı nedenlerine karşı kanıt toplamak amacıyla, Mandalore’un yıllar önce ilk saldırını düzenlediği Cathar gezegenine doğru yola koyuldular. Mandalore işgalinde olan bu gezegene gizlice giren Jedi’lar, burada karşılaştıkları manzara karşısında adeta donup kalmışlardı. Mandalorianlılar gezegen nüfusunun %90’ının General Cassus Fett’in emriyle katletmişler ve geri kalan nüfusu köleleştirmişlerdi. Yaşanan bu soykırıma karşı Revan, Mandalorianlıları yenerek galaksiye barış getireceğine dair ant içti. Cathar katliamına karşı duran ve komutaya karşı gelmekten idam edilen, Mandalorianlı bir kadın savaşçıdan geriye kalan maskeyi eline alan Revan, bu maskeyi galaksinin kurtuluşu için bir sembol olarak savaşın sonuna kadar taşımaya karar verdi. Yaşanan bu soykırım üzerine Jedi Konseyi, Revanchist hareketine katılan Jedi’ları tanıma kararı aldı.

Revan ilk önce küçük bir Jedi askeri gurubunun komutasında yer aldı. Kazandığı arka arkaya başarılar ile bizzat şansölye tarafından ordunun 3’te 1’ini yönetmesi amacıyla terfi ettirildi. Akabinde ise  Cumhuriyet ordularının büyük kumandanı ünvanını elde etti.  Savaşta açık ara üstün görünen Mandalorianlılar, Revan önderliğinde başlayan Jedi hareketinin savaşa katılmasıyla birlikte duraklamak zorunda kaldılar. Mandalore orduları bazı cephelerde yer yer başarılar kazansalar, hatta birçok Jedi’ı esir etseler bile Jedi askeri taktikleri sonucu savaşı kaybetmeye çoktan başlamışlardı bile. Özellikle Revan’ın generallerinden olan iki Jedi, Meetra Surik ve Alek’in stratejileri savaşın gidişatının Cumhuriyet’in lehine dönmesinde en büyük etkenlerin başında gelmekteydi. Galaktik Cumhuriyet medyası da Revan’ın karizması altında bir parça daha pasif durumda görünseler de Meetra Surik ve Alek hakkında övgü dolu sözler söylemeyi ihmal etmiyordu. Savaşta gelen arka arkaya zafer haberleri, Galaktik Cumhuriyet’te büyük neşe ile karşılanıyor, umutsuzluk artık yerini umuda bırakıyordu. Askeri başarılar Cumhuriyet’in gündeminde yankılana dursun, Mandalorianlılar’ın pes etmeye hiç niyeti yoktu.

Savaş şiddetlendikçe Revan, tıpkı Mandalorianlılar gibi yer yer acımasız yöntemlere başvurmaktaydı. Bu şekilde Mandalorianlıları bezdirmeyi düşünerek savaşa bir an önce nihai son vermeyi hedefliyordu. Bu agresif yaklaşımı karanlık tarafın etkisine girmesine sebep oluyordu. Fakat Revan savaşı bitirmeyi kafasına koymuştu. Mandalor’un teslim olması için yepyeni bir strateji arayışında olan Revan, Dantooine gezegeninde eski bir uygarlığa ait antik kalıntılara rastladı. Bu antik kalıntıları incelediğinde, bunların Rakata isimli eski ve güçlü bir uygarlığa ait bir silahı işaret eden bir nevi Yıldız Haritası olduğunu farketti. Çeşitli gezegenlere saklanmış olan bu haritalar birleştiğinde, galaksinin bilinmeyen bölgelerinde saklı olan bu antik ve güçlü silahı bulmalarını sağlayacaktı.

Savaşın gidişatı o kadar sertleşmiş durumdaydı ki, yorulmuş olan Cumhuriyet filosunun olumsuz etkilemesinden korkan Revan generalleriyle birlikte bir plan hazırladı. Bu plana göre Mandalorianlılar için adeta bir tabu gezegeni olan Malachor V’e bir saldırı düzenlenecek ve bütün Mandalorian filosunu buraya çekerek savaşa tamamen son verecekti. Bunun için bir zabrak mühendis Bao-Dur tarafından tasarlanan bir Kütle İmha Silahı hazırlandı. Filolar gezegene çekildiğinde bu silah aktive edilecek ve savaşa nihai son vermiş olacaklardı. Saldırının ileri aşamasında Meetra Surik’in emriyle Kitla İmha Silahı aktive edildi. Silah olduğundan daha güçlü bir enerjiyle gezegenin üzerinde bir kara delik oluşturarak, çekirdeğinin çatlamasına sebep verdi. Çıkan karmaşada milyonlarca Jedi, Cumhuriyet askeri, Mandalorian savaşçısı hayatını kaybetmişti. Bu sırada Mandalorian büyük filosuna çıkarak Mandalore liderine meydan okuyan Revan, giriştikleri ikili düelloyu kazanarak klanları birleştirme alameti olan Mandalore liderinin maskesini ele geçirdi.

Savaş kazanılmasına kazanılmıştı ama ortaya çıkan yıkım büyüktü. Son nefesini vermek üzere olan Mandalore liderine yaklaşan Revan, liderin “bizi kandırdılar, kazanacağımızı söyledir” sözleri üzerine büyük bir şüpheye düştü. Mandalore liderinin kastettiği desteğin kim olabileceğini düşünürken, savaş sırasında Jedi konseyinin hissettiği gizemli karanlık enerji aklına geldi. Ne olduğunu öğrenmek için, filoyla birlikte dış halkaya gitmek isteyen Revan ordunun ve Jedi’ların içinde kendisiyle gelmek istemeyen bir kesim olduğunu gördü. Başta generali Meetra Surik olmak üzere, pek çok kişi savaşta yaptıklarıyla yüzleşmek amacıyla Coruscant’a dönme taraftarıydılar. Savaşta uygulanan sert tutum ve Malachor V savaşından sonra Revan, Alek ve Meetra Surik için yargılama kararı çıkmıştı. Bu üçlüden sadece Meetra Surik yargılanmak üzere Coruscant’a dönme kararı aldı. Revan ve Alek ise savaşın ardında ki gizemi araştırmak için, kendilerine sadık adamlarla birlikte galaksinin bilinmeyen bölgelerine yöneldiler. Yola çıkmadan önce ise Mandalor Liderini öldürerek ele geçirdiği, Mandalorianlılar için kutsal sayılan lider maskesini saklayarak, klanların tekrar birleşmesinin önüne geçti.

İki genç Jedi’dan da, peşlerinden giden Cumhuriyet askerleri ve komuta kademesinden de uzun süre haber alınmayacaktı. Taa ki birer Sith Lordu olarak yepyeni bir donanmayla Cumhuriyete saldırana kadar.

Bilinmeyen bölgelere giden iki genç Jedi, bir yılı aşkın bir süre sonra döndüklerinde kendilerine sadık Cumhuriyet askerleriyle birlikte bambaşka bir kimliğe ve amaca bürünmüşlerdi. Foerost Sistemine yapılan ani baskın ile birlikte, Galaktik Cumhuriyet neye uğradığını şaşırdı. Revan’ın neden böyle bir yola girdiği ve bir yılda neler yaşadığı bilinmiyordu. Mandalorian Savaşında kendisine sadık Cumhuriyet filosuyla birlikte Exar Kun’un kurduğu Sith İmparatorluğu’nun pek çok kalıntısını da yanına katarak adım adım Galaktik Cumhuriyeti yok ediyordu. Arka arkaya düşen sistemler akabinde Darth Revan ismini almış olan eski Jedi’ın tek bir mesajı vardı; Ya teslim olursunuz, ya da yok olursunuz. Çırağı Darth Malak ve eski Cumhuriyet Amirali Saul Karath ile birlikte geliştirdikler stratejiler neredeyse bütün cephelerde başarıyla ilerliyordu. Özellikle Telos’ta yapılan katliam ve Sith İmparatorluğu’nun güç gösterisi milyonlarca hayatın sönmesine sebep olmuştu. Savaşın her iki tarafında yer alanlar birbirini tanımaktaydılar. Sadece bir yıl önce Mandalorian Savaşlarında kardeşleriyle omuz omuza çarpışmış Jedi’lar, şimdi Sith’e bağlı karanlık bir yolda yetiştirilirken uğruna yemin ettikleri Jedi’a ve Galaktik Cumhuriyete karşı savaşmaktaydılar. Keza Cumhuriyet filosunun eski askerleri de öyle. Galaksi bu savaşa Jedi İç Savaşı diyecekti.

Revan çırak olarak yanına eski generallerinden Jedi Şövalyesi Alek’i almıştı. Alek artık Darth Malak ismiyle, Darth Revan’ın Sith Çırağı ve İmparatorluğun en güçlü ikinci adamı olarak sistemleri acımasızca ele geçirmesine yardımcı oluyordu. Fakat karanlık tarafın doğurduğu en güçlü olma arzusu Malak ve Revan’ın arasını açacaktı. Bir savaş sonrası Malak, ustası Revan’dan daha güçlü olduğunu düşünerek ona meydan okudu. İkili arasında gerçekleşen düello neticesinde Darth Revan, çırağının çenesini kesmişti. Darth Malak artık bir protez ile kesik olan çenesini utanç ve büyük bir nefret ile saklamak zorunda kalacaktı. Düelloyu kaybetmesi ve Revan’ın yüzünde bıraktığı tahrifat, nefretini iki katına çıkarmıştı. Bu düellodan kazandığı tek bir şey vardı; sabırla uygun zamanı beklemek.

Sith İmparatorluğu‘nun arka arkaya kazandığı zaferler, Mandalorian Savaşı’nda tecrübeli olan komutanların ve Jedi’ların başarılı hamleleriyle savuşturulmaya başlanmıştı. Alınan ilk zaferin ardından Jedi ve Cumhuriyet, kısa zamanda Galaksinin bir kısmını kurtarmayı başarmıştı. Özellikle Bastila Shan isimli bir Jedi Şövalyesinin keşfettiği antik bir Jedi öğretisi olan savaş meditasyonu ile, düşman askerlerin gücün yardımıyla moralleri bozuluyor ve bu psikolojik baskı ile bir kısmı savaştan kaçarken, diğer bir kısmı da Galaktik Cumhuriyet Ordusu’na teslim oluyorlardı. Savaş Jedi’ın lehine dönmek üzereyken Bastila bir plan yaptı. Bir aldatmaca taktiği uygulayarak ansızın Darth Revan’ın Sernpidal sistemindeki ana gemisine çıkartma yaptılar. Jedi’lar tarafından etrafı sarılan Darth Revan direnmek için ışın kılıcını çekmesine rağmen, diğer filoda bulunan çırağı Darth Malak’ın ihanetine uğrayarak gemisinin bombalanmasıyla birlikte yaralandı. Malak intikamını almıştı ve Revan’ın ölümü akabinde yeni Sith Lordu artık kendisiydi.

Ağır yaralanan Darth Revan, Jedi’lar tarafından ele geçirilerek tapınağa götürüldü. Burada bir zamanlar kendi ustaları olan konsey üyeleri tarafından iyileştirildi ve hafızası tamamen silindi. Basit bir Cumhuriyet filosu askeriymiş gibi, bir savaş gemisine yerleştirildi. Konseyin bunu yapmasındaki amaç hem Sith İmparatorluğu’nun planlarını öğrenmek, hem de Revan’ın bir yıl içinde nasıl Sith’e dönüştüğünü anlamaktı. Revan ismini ve kimliğini bilmeden Cumhuriyet ordusunda savaşmaya devam etti. Bastila’yı kaçakçıların elinden kurtardı, yeniden Jedi olarak Bastila tarafından eğitildi. Rüyalarında sürekli geçmiş hayatıyla ilgili görüler görmekteydi. Özellikle Star Forge hakkında görüler. Uzun bir süre ölü bildiği Revan’ın anılarını gördüğünü sandı. Taa ki Darth Malak ile karşılaşana kadar. Bu karşılaşmada Malak ona Revan olduğunu söyledi ve düello esnasında Bastila’yı yakaladı.

Revan kimliğini öğrendikten sonra, korkulduğu gibi karanlık tarafa geçmeyerek bir Jedi olarak görevlerine devam etti. Görülerini kullanarak bütün yıldız haritalarını ekibiyle birlikte bulan Revan, daha sonra Star Force’a ulaşmayı başarmıştı. Burada onu bir sürpriz bekliyordu. Darth Malak tarafından işkencelere tabi tutularak karanlık tarafa düşen Bastila ile yaptığı düello sonunda, onu aydınlık tarafa çekmeyi başarmıştı. Eski dostu, kader yoldaşı ve çocukluk arkadaşı Darth Malak ile düellosu ise tam manasıyla dramatikti. Revan eski dostunu yendikten sonra onu karanlığa sürüklediği için Malak’tan özür diledi. Malak ise Revan’ın ona bir baskı yapmadığını ve tamamen kendi isteğiyle karanlık tarafa geçtiğini söylemişti. Malak son nefesini verirken Revan bir anda geçmişte yaşadıklarını hatırlamaya başlamıştı. Galaksinin bilinmeyen bölgelerine yaptığı araştırma sırasında, karşılaştığı çok güçlü biri onu ve Malak’ı karanlık tarafa geçmeleri için akıl oyunlarıyla manipüle etmişti. Revan, Star Forge’tan ayrılırken bu tehlikeli silahı havaya uçurarak galaksinin karanlıklarına gömdü. Hemen arkasından ise başkente giderek olan biteni yetkililere ve Jedi konseyine anlattı. Revan artık Cumhuriyet kahramanıydı. Sevdiği kadın Bastila ile evlenmiş, bir de çocukları olmuştu. Fakat her gece aralıksız olarak rüyalarında, dış halkada ki o kişiyi görüyordu. Onu ve Malak’ı karanlığa çeken o kişiyi. Hissediyordu, ciddi bir tehlike yaklaşmaktaydı. Ve Revan her şeyi geride bırakarak, bu tehditi yok etmek için yeniden dış halkaya yola çıktı. Bu sefer maniple edilemeyecek kadar güçlü olduğunu biliyordu. Eğer Sith lordunu durduramazsa galaksi ve Cumhuriyet çok büyük bir yıkıma uğrayacaktı. Tek korkusu, Sith’in işini bitirmeden önce öldürülmekti…

(Yazımız ikinci bölümüyle devam edecek…)

Yorumlar