Ana sayfa Fantaquiz Game Of Thrones Quiz Essos’un Kitabı

Essos’un Kitabı

PAYLAŞ

ÖZGÜR ŞEHİRLER


Westeros’un en yakın komşuları olan , Valyria sömürgecilerinin kurmuş olduğu şehirlerdir. Doğu Gözcüsü’nden Kalaslı Kasaba’sına kadar her limanla ticaret yapmaktadırlar. Aralarından sadece Braavos Valyria efendilerinden kaçan kölelerden kurulmuştur. Özgür Şehirler Valyria’dan gönderilen adamlar ve kadınlar tarafından yönetilmiştir. Hepsi birer Valyria’nın kız çocuğu olup savaş, isyan vb. şeylere kalkışmayıp uslu kız çocuğu olarak kaldılar. Ta ki onlara kendilerini yönetme gücünü verecek olan Tanrıların cezası Valyria Kıyametine kadar…


Uğursuz Kız Kardeşler;


Yaramaz Kız Lorath;

Essos’un kuzeyinde takım adalarından oluşan en küçük kızdır. Lorath Koyundaki sularda egemenlik iddia edip Braavos’un balina avcılarının meskeni haline gelmiş güçsüz şehirdir. Eskiden hükmü uzak doğuya uzanırdı yüzyıllar geçtikçe gücünü kaybetti. Şimdilerde Koy’un güney ve doğu sahiline sahiptir batı sahili özgür erkek olan Braavos’un hakimiyeti altındadır. Koyları sazan sürüleri, balinalar ve gri deniz canavarlarıyla dolu olduğu söylenir. Deniz kısımlarında deniz aygırı, fok balığı vardır. Şehirin başlıca geliri balık ve balık ürünleri ticaretidir. Annesine en uzak yavru olarak kalmıştır. Bu adalar uzun zaman önce yok olan kemik, taş bloklar, yontma taştan yapılmış olan labirentten oluşuyordu. Halk sahilde balıkçılık yapıp labirentlerden uzak durmuştur.

Bu labirentlerin hangi amaçla yapıldığı, ne olduğu, geride iz kalmadığı için bilinmeyen bir sır olarak kalmıştır.

Belki anneleri böyle söylemiş veya anneleriyle oyun oynamak için yapmışlardır.
Efsaneye göre denizden gelen bir düşman tarafından yok edildiği söyleniyor. Belkide annelerini kızdırtmıştırlar.
Demir kılıçlı, zincir zırhlı Andallar tarafından Yedi adına işgal edilip esir alınmışlardır. Pek zaman olmadan her adanın kralı oldu ve savaşa başladılar. 
Büyük Qarlon diye bir savaşçı her adayı toplayıp Lorassyon adasında labirentin ortasına düşman kafalarının asılı olduğu bir kale yaptırdı.

Büyük Qarlon sınırları genişletti bunun sonucu olarak kendisine yeni düşmanlar edinmiş oldu. Annenin yavrusu olan Norvos’u kuşatmaya aldı hemen çığlıklar atmaya başlayan Norvos’a annesi el uzattı. Yüzü aşkın ejderha Büyük Qarlon’u ve ordusun kül etti. Çocuğunu ağlatan Lorath’a geçen Valyria ateş ve kan verip tüm Lorath’ı yok etmiştir. Labirentler karardı, tüm herkes kaynaklar ile kül olup gitti.
Lorath’a uzun bir süre sessizlik hakim oldu. Özgür Şehir’den bir grup Lorath’ta tapınak kurmak için gitti. Kör Rahipler…

Kör Tanrı Boash’a inanan bu kimseler ey yemez, şarap içmezler, yalın ayak yürür, rahipleri gözsüz kapşon giyerlerdi.

Herkesin eşit olduğunu düşündükleri için her yerden göç aldılar dini saçma bulanlar labirentlerden çıkıp kasabalar kurdular ve zenginleştiler. Kasabalar taştan yapılmaya başlanıp şehir halini aldılar. Boash’a isyan edip rahipleri katlettiler. Lorassyon’da avuç içine sığacak Kör Rahip kaldı. Kör Rahiplerden sonra üç prens tarafından yönetildiler.

Üç Prens;

1)Hasat Prensi : Toprak sahipleri tarafından seçildi.
2)Balıkçı Prens : Gemi sahipleri tarafından seçildi.
3)Sokakların Prensi : Sokaklardaki özgür halk tarafından seçildi. Özgür Şehirler’in en fakiri konumuna düşen Lorath az askere ve az savaş gemisine sahiptir. Braavos, Norvos ve Ib’le ticaret yapar.

Çanlı Kız Norvos;

Noyne nehrinin doğu kıyısında olan bu özgür şehir taştan surlardan, yüksek uçurumların üstüne yapılmıştır. Valyria’nın bir kızıdır. İki kısımdan oluşan bu şehirde soylu ve rahipleri üst şehirde yaşar. Şehire adını veren Büyük Norvos’tur. Yabani hayvanlara ev sahipliği yapan karanlık bir ormandır.

Balta üzerinde egemenlik idda etmeleri Ib’ler ile savaşmalarına neden olmuştur.

Rhoyne’un kaynağına hükmeden Norvoslular anlaşıldığı gibi Rhoynarların soyundan gelmemişlerdir. Kimilerine göre Ib’lerin kuzeni, kimilerine göre labirentçilerin akrabalarından geliyorlar çoğunluk onların Andallar olduğuna inanıyorlar.


Efsaneye göre kıllı insanların saldırıları sonucu Noyne’den sürülmüştürler. Kıllı insanlarda Prens Gri Garris tarafından kovulmuştur fakat Rhoynarlar burayı tercih etmemiştir.
Lorath gibi Valyria’dan gelen din muhalifleri tarafından kurulmuştur. Diğer tanrılar gibi Norvos’un tanrısı katı bir tanrı olup adını herkese söylemezdi. Seçilen sakallı rahipler traş olamıyor,  kırbaçlanma ayinleri düzenliyordu. Sadece rahiplerin sakal bırakmasına izin verilir. Erkekler taranmamış bıyık , köleler ve kadınlar tamamen traş edilirdi. Asil kadınlar peruk takarak erkeklere eşlik ederlerdi.
Şehirin yöneticileri konuşan tanrı ile iletişime geçen sakallı rahipler tarafından seçilir. Rahiplerin köle askerlerden oluşan kutsal muhafızları vardır dini ayin ile uzun baltalarla evlendirilir ve göğüslerine balta dövmesi yapılır.

Efsanevi Çanlar;

Çanların Şehiri Norvos dememin sebebi şehirde bulunan Noom, Narrah ve Nyel isimli çanlardır. Gerçek Norvoslular bu çanlara göre hareket ederler. Ne zamana kalkacaklarını, ne zaman ilişkiye gireceklerini, ne zaman dua edeceklerini bu çanlara göre belirler.

Rahip Muhafızları


Büyücü Kız Qohor;


Annesine en doğuda bulunan, Qhoyne nehrinin yanında bulunan karanlık şehirdir.
Kara Keçi olarak bilinen inandıkları ilah adına her gün çeşit çeşit hayvan kurban verirler bazı suçlu insanlarda buna dahildir. Kara büyü vb şeyler yaptıkları bilinir.
Açlık, salgın vb. durumlar olunca tanrıyı yatıştırmak için kendi çocuklarını kurban ettikleri bilinir. İlahları kandan olsa da hiç denecek kadar az düşmanları vardır.

Zenginliği çevresinde bulunan ormanlardan gelmektedir. Ormanın çoğu keşfedilmemiştir. Küçük Valyrialıların (lemur) azda olsa bu ormanların iç kısımlarında olduğu bilinmektedir. Zanaatkarlıkta üstlerine yoktur. Valyria çeliğinin nasi işlendiğini bilirler ve sır gibi saklarlar.
Dothrak Topraklarına, Sarnor’a giden kervanlar burada durup Qohor’un zenginliğine zenginlik katar. Annesine hiç zorluk çıkarmayıp uslu bir kız olarak zenginleşmiştir. Kan Yüzyılı zamanı tüm özgür şehirleri almak istemiştirler fakat düşmandan daha çok dost olmuşlardır.

İlahları kandan olsa da hiç denecek kadar az düşmanları vardır.
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry