Ana sayfa Harry Potter Filmler Ev Cinleri ve İlginç Yaşamları

Ev Cinleri ve İlginç Yaşamları

PAYLAŞ

Ev cinleri bir çoğumuzun aklında efendisi olarak nitelendirdikleri kişiye son derece bağlılıkları ile yer edinmiştirler.

İyisiyle, Kötüsüyle Ev Cinleri

Ayın Büyülü Yaratığı: Ev Cini – Fantastik Canavarlar

Ev cinleri efendisi olarak adlandırdıkları kişilere son derece bağlı ve sadık olan büyülü varlıklardır. Genelde büyücülere ve cadılara hizmet etmekte olan bu varlıklar özgür bırakılmadıkları sürece efendilerinin emrettiği her şeyi yapmak zorundadırlar. Ev cinleri sadece ve sadece efendileri onlara kıyafetlerini sunduğu zaman serbest bırakılabilir.

Yapabildikleri Büyüler

Harry Potter and the Chamber of Secrets - Dobby and Harry - I don't belong  here. Hogwarts is my hom… | Dobby harry potter, Harry potter poster,  Phoenix harry potter

Bütün ev cinleri büyücülerin ve cadıların hepsinin yapamadığı, cisimlenme gibi görevleri rahatlıkla yerine getirebilen fakat rutin ev işleri dışında başka bir şey için sihir kullanmadan önce efendilerinden izin almak zorunda olan canlılardır. Küçük bir yapıya sahip olmalarına rağmen çok güçlü olan ev cinleri asa kullanmadan büyü yapabilmektedirler.

Ev Cinleri ve Kanunlar

Ev cinleri, Elf Mevzuatı olarak bilinmekte olan büyücü hükümetinin yasalarına bağlı olmaktadırlar. Ev cini refahına ilişkin yönergeler, Britanya Sihir Bakanlığı tarafından kabul edilen bir düzenlemedir. O dönemde bu yönerge var olmasına rağmen, bu yönergeler Sihir Bakanlığı tarafından uygulanmamış ve bu nedenle Malfoy’lar gibi bir çok büyücü ailesi ev cinlerine kötü muamele etmiştir. İlerleyen dönemler de Hermione Granger ev cinleri haklarını geliştirecektir.

Bağlılık ve İtaat

Bir ev cini, efendisi tarafından kendilerine verilen emirlere harfiyen uymalıdırlar. Bazı durumlarda verilen emirlere itaatsizlik etmeyi arzuluyor gibi gözükseler de itaatsizlik etmeleri durumunda kendilerini cezalandırmaktadırlar.

Örneğin, Sirius Black’tan nefret etmesine rağmen, Kreacher emirlerine doğrudan karşı gelmemiştir.

Gördükleri Kötü Muameleler

İmkânsızı Başarmak: Kreacher'ı Savunma Yazısı – Fantastik Canavarlar

Geçmiş tarihler de itaatlerinin sonsuz olmamasından dolayı ev cinleri sahipleri tarafından çok kötü muameleler görmüştürler. Kendilerine dair hiç bir hakları yoktur ve bir hizmetçi olarak görülmektedirler.

Örneğin Voldemort, Slytherin Madalyonu’nu sakladığı mağarayı tercih etmesinin sebebi kendisinin hazırladığı özel bir iksir idi. Madalyonun etrafına yerleştirilen bu iksirin savunma gücünü test etmek için Voldemort Ölüm Yiyenler’den bir tanesinin ev cinini kullanmak istemiş ve Regulus Black gönüllü olarak ev cini Kreacher’a, Voldemort’un talimatlarına uymasına ve işinin bittiğinde geri dönmesi gerektiğini söyledi. İksir Kreacher’ı etkisiz bırakmış idi.

Bir diğer korkunç gelenek ise Elladora Black tarafından bulundu. Elladora, ev cinlerinin çay tepsisi taşıyamacakları kadar yaşlandıkları zaman onların kafalarını kesmek ve duvara takmak ile ilgili bir gelenek başlattı.

Sadakat

Heroic house-elves of the wizarding world | Wizarding World

Ev cinleri efendilerine o kadar sağdıktırlar ki efendileri onlara kıyafet vermedikçe özgür bırakılmalarına izin vermezler. Bu neredeyse her ev cini için geçerli olmaktadır. Yalnızca bir tane efendiye hizmet etmemekte, aynı zamanda efendisinin tüm ailesine ve efendisi tarafından hizmet edilmesi emredilen kişiye hizmet etmektedirler.

Katlandıkları korkunç yaşam tarzlarına rağmen, ev cinleri istisnalar dışında köleleştirilmekten hoşlanıyorlar gibi görünmektedirler. Efendileri tarafından kendilerine ödeme yapılır ise ev cinleri aşağılanmış hissedeceklerdir.

Hogwarts ve Ev Cinleri

Dobby is free - Harry Potter - YouTube

Çok sayıda ev cini Hogwarts’da bütün okula ziyafet hazırlamak için mutfakta çalışmaktadırlar. Ayrıca sandıkları odalara götürmekte, yatakhaneleri temizlemekte ve kalenin diğer bölümleriyle ilgilenmektedirler. Ev cinlerini Hogwarts’a, Helga Hufflepuff’un getirdiği bilinir. Profesör Dumbledore tarafından iyi muamele görseler de Hermione Granger ev cinlerini serbest bırakmak için girişimler de bulunmuştur. Ayrıca Hogwarts’ta çalışan Dobby, kendisine para ödenmesi ve tatile çıkması nedeniyle meslektaşlarının geri kalanları tarafından utanç kaynağı olarak görülmekteydi.

E.R.İ.T. (Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu)

Emma Watson in "Harry Potter And The Order Of The Phoenix" | Emma watson  harry potter, Harry potter order, Hermione granger hair

1994 yılında Hermione Granger tarafından, ev cinlerine yapılan kötü davranışlardan dolayı kurulmuştur. Hermione sadece bir kaç öğrencinin katılmasını sağlayabilmiş bu öğrenciler Neville Longbottom, Ron Weasley ve Harry Potter’dan ibarettir. E.R.İ.T.’e bir çok insan katılmayı reddetmiş çünkü ev cinlerinin kendilerine davranıldığı gibi davranılmasını sevdiklerini düşünmekteydiler.

Hermione, ev cinlerinin özgür olmalarını sağlamak için ördüğü ve Gryffindor ortak salonunun çeşitli yerlerine bıraktığı küçük şapkaları ve çorapları almaları için ev cinlerini kandırmaya bile çalışmıştı. Ev cinleri, Hermione’nin yaptıklarını doğru bulmadı ve bu yaptığını bir hakaret olarak algıladılar ayriyeten Dobby dışında Gryffindor ortak salonunu temizlemeyi reddettiler.

Sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar