Ana sayfa Harry Potter Evcilleştirilebilir Fantastik Canavarlar!

Evcilleştirilebilir Fantastik Canavarlar!

PAYLAŞ

Evcil hayvandan daha iyisi nedir? Tabi ki fantastik bir evcil hayvan!

Sıradan hayvanlardan çok fantastik canavarlar ile içli dışlı olan büyücüler zamanla bu canavarların bazılarıyla bağlar kurmuş, dost olmuştur. Bu yüzden de bazılarını evcilleştirmiş ve onları yanlarından ayırmamışlardır. Tabi bir de evcil bir ejderha isteyen Hagrid var…

image

Merak etmeyin herkesin böyle anormal istekleri yok! Tabi fantastik evcil hayvanlar sizin için ne kadar normalse.

Fantastik evcil canavarlar artık büyücüler için günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir ve onları evcil canavarlar olarak değil evlerinin bir bireyleri olarak görmüşlerdir. Hatta onlara yapabilecekleri görevler vermişlerdir! Peki hangi fantastik canavarlar evcilleştirilebilir ve ne görev yapabilir? Hepsini tek tek tanıyalım:

KAHŞİN 

Britanya ve İrlanda’ya özgü olan Kahşin zaman zaman diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde ortaya çıkıyor olsa da ana vatanı yine Britanya ve İrlanda sayılıyor.

İnsanın içine dokunan bir görünüşe sahip olan Kahşin yeşil-siyah karışımı etkileyici renklere sahip.

Sıfatını keder bürümüş olan Kahşin’i doğruca incelediğiniz zaman utangaçlık yönünün daha ağır bastığını görürüz. Bu duygusal gösterim Kahşin’in korkutucu aç kalmış akbaba görüntüsünün önüne geçiyor ve onu daha çekici bir hale getiriyor.

Utangaç Kahşin’in konut anlayışı ise oldukça ilgi çekici. Konut olarak kendine böğürtlen çalılarını ya da dikenlerin arasını seçiyor. İlgi çekici konut anlayışının dışında yarı iğrendirici yarı ilgi çekici bir yemek anlayışına sahip. Aç kalmış akbabayı andıran Kahşin yemek için büyük böcekleri ve perileri tercih ediyor. Büyük böceklerden söz bile etmiyorum ama bir perinin tadına bakmak isterdim.

Kahşinler’in en ilgi çekici ve büyücülerin başına bela olan özellikleri ise tabi ki çığlıklarıdır. Bu çığlıkları duyan büyücülerin kalp krizi geçirdiğine dair bir inanış vardır fakat bu başa bela olma özelliği Gulliver Pokeby’nin yazdığı “Neden Kahşin Bağırdığında Ölmedim?” kitabıyla büyük oranda sona ermiştir. Kitapta anlatıldığı gibi uzunca araştırmalar yapılmış ve bunların sonucunda Kahşinler’in aslında yağmur yaklaştığı zaman şarkı söylediği anlaşılmıştır. Bu özellikleri keşfedildikten sonra çoğu kişi onların hava tahmini konusunda işe yaracağını düşünse de durmadan sızlandıkları zamanda onlara tahammül etmekte oldukça zorlanmışlardır.

Asil görüntüsünden ödün vermeyen bu kuşun tüylerini tüy kalem olarak kullanmaya çalışmış olsalar da yapamamışlardır. Çünkü Kahşin tüyleri mürekkebi geri püskürtür.

a36b26bc68cd7d94859fe0194b587104

KABULUK 

Kabuluk genelde İngiltere’nin batısında, Güney Almanya ve bazı İskandinav ormanlarında bulunur.

Kabuluk dediğimiz bu yaratıklar ağaçların sadık dostu ve onların koruyucusudur. Bu yaratıklar ufak boyludur ve boyları en fazla 30 cm olabilir. İki küçük kahverengi göze ve ağaç kabuğundan bir vücuda sahiplerdir. Vücutlarının ağaç kabuğu gibi durması bu yaratıkların fark edilmesini zor hale getirir.

Yaşamak için böcek yiyen bu yaratıklar barışçıl yönlerini yalnızca ağaçlara değil bütün yaratıklara gösterebilir. Her ne kadar utangaç dursa da ağacına dokunmak isteyen kişiyi affetmez! Yine de zayıf bir yönleri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kabuluklar’a tahta biti verdiğiniz zaman bu onu bir süre sakinleştirir. Tabi bu süre en fazla Kabuluk’un ağacından asa tahtası almasına yetecek kadar olur.

e18cb63eeb1bdefba6127c57a9e02b7d

EKŞİRİK 

İlk Amerika’nın güney eyaletlerinde bulunmuş olsa da artık dünyanın her yerinde bulunan Ekşirik maymun ile kurbağa kırması gibi görünmektedir. Pürüzsüz ve tüysüz olan derisi yeşil ve beneklidir. Elleri ve ayakları perdelidir, uzun kollara ve bacaklara sahiptir. Başında kısa boynuzlar vardır ve ağzı keskin dişlerle doludur. Görüntüsündeki en ilgi çekici yer ise alnının ortasında bulunan kabartıdır. Bu kabartı Ekşirik bir tehlike sezdiği zaman ışıl ışıl parlar. Zamanın Ekşirik evcilleştiren büyücüleri, Ekşirikler’in bu özelliğini yaklaşan Muggle’lere karşı erkenden uyarılmaları için kullanmışlardır. Bu uygulama ileride sorun yaratınca –Muggle’ler ağaçlardaki parlayan ışıkları noel ışığı sandığı için komşularının yaz aylarında neden noel ışığı kullandıklarını merak ediyordu- Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu yüksek bedelli bir para cezası getirmiştir. Getirilen bu ceza ile birlikte bu uygulama büyük oranda azalmıştır.

İlginç bir görünüme sahip bu yaratık yaşamak için küçük kertenkeleleri ve kuşları avlar.

Kendine konut olarak ağaçları seçen bu yaratık uzun kolları ve bacakları sayesinde hızlıca daldan dala atlayabilir. Her ne kadar etkileyici bir özellik gibi dursa da bir Ekşirik ile baş başa kalan birisi için oldukça korkutucu bir görüntü oluşturur.

6d39010b78b5bbb140b132ca67aee8ef

SIRGA

Mauritius kökenli bir yaratık olan Sırga; kabartık tüylere sahip, uçamayan tombul bir kuştur. Kendisi hakkında insanların en ilginç bulduğu yeteneği tabi ki kaçma yöntemidir. Tıpkı Anka Kuşu gibi bir tüy bulutu arasında kaybolup başka bir yerde ortaya çıkar.

Aslında zamanında Muggle’ler Sırgalar’ın varlığından haberdardır ve onları “Dodo” adıyla biliyorlardı. Fakat onların kaybolma yeteneklerinin farkında değillerdi ve bu yüzden onları avlayıp nesillerinin tükendiğini zannediyorlardı. Bu durum Muggle’lerin dost yaratıkları öldürme konusunda bilinçlerini iyi anlamda geliştirdiği için Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu Muggle’lerin Sırga’dan habersiz yaşamalarını uygun görmüştür.

Diricawl

PERİ 

Periler gerizekalı, küçük süs yaratıklarıdır. Boyları iki buçuk ile on iki buçuk arasında değişebilen Periler şeffaf ya da çok renkli kanatlara sahip insanlara benzerler.

Periler yırtıcı hayvanları uzaklaştırmakta işe yarayan bir sihre sahiptirler.

Kavgacı bir yapıları olsa da süs gibi davranılması istenilince hemen uysallaşır.

Her ne kadar insana benzese de maalesef insan dilini konuşamazlar. Kendileri arasında iletişim kurmak içinse çok tiz vızıltılar çıkarırlar.

Periler üreme konusunda oldukça marifetli yaratıklardır diyebiliriz. Yaprakların altına tek seferde sayısı 50’ye kadar çıkabilen yumurtalar bırakırlar. Bu yumurtalardan larvalar çıkar ve bu larvalar 6 ile 10 gün arasında kendilerine bir koza örerler. Koza örüldükten 1 ay sonra da gelişimini tamamlamış kanatlı yetişkinler olarak çıkarlar.

Periler canıms Fairies

POFYUMAK 

Dünyanın her yanında bulunan Pofyumaklar oldukça şirin yaratıklardır. Küre biçiminde yusyuvarlaktırlar ve yumuşacık, hardal rengi bir kürke sahiptirler.

Bu yaratıklar mıncıklanmayı ve oradan oraya savrulmayı severler ve bu tarz davranışlara seslerini hiç çıkarmazlar. Bu yüzden oldukça uysal görülürler.

Bakımlarıysa oldukça kolaydır. Kendi haline bıraksanız bile olabilir. Mutluyken boğuk bir vınlama sesi çıkaran Pofyumaklar kendilerini koruma konusunda maalesef iyi değillerdir bu yüzden “Kendi hallerine bıraksanız bile olabilir.” önerisini yanlış algılayıp onları yalnız bırakmayın!

Pofyumaklar’ın en ilginç özelliği ise tabi ki yemek bulma yöntemleridir. Pofyumaklar’ın içinden çok uzun, ince pembe bir dil çıkar ve evde bir yılan gibi dolanarak yiyecek arar ve artık yemeklerden örümceklere kadar her şeyi yiyebilir. Ama en sevdiği şey dilini uyuyan büyücülerin burnuna sokup onların sümüklerini yemektir. Her ne kadar anlatınca iğrenç dursa da büyücü çocuklar onların bu özelliğini aşırı seviyor. Düşünsenize peçete yerine bir Pofyumak ile burnunuzu siliyorsunuz.

PuffskeinBOS

Yorumlar