Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Evde Kaldığımız Bu Günlerde Oyun Önerisi: Katana ZERO

Evde Kaldığımız Bu Günlerde Oyun Önerisi: Katana ZERO

PAYLAŞ

Bildiğiniz gibi bu günlerde herkes evlerinde. Çoğu insan dizilere, filmlere, oyunlara sarılmış durumda. Katana ZERO tam da bu günlere uygun. Hızlı ve çok zevkli bir aksiyon deneyimi.

Bu oyunu oynamaya başlarken hikayesinden bir beklentim yoktu aslında, sonradan sevdim. Ana karakterimiz Zero NULL adlı süper asker projesinin ürünü. Bu projenin amacı karşıdaki askerlerin yapacağı hamleleri önceden bilmek, bunu da Chronos adlı bir ilacın yardımıyla yapıyorlar. Chronos bu projenin ürünü olan askerlere zamanı geriye alma, zamanı yavaşlatma gibi güçler veriyor.

Karakterimiz Zero ise bir şekilde geçmişini unutmuş, sürekli kabus gören birisi. Her gün aynı zamanda işvereni olan psikoloğa gidip kabuslarını anlatıyor, seanstan sonraysa işinizi alıyorsunuz. İşiniz bariz zaten, kiralık katilsiniz. Çeşitli insanları öldürmeniz isteniyor. Tabi hikaye bununla kalmıyor ama oynayıp öğrenmeniz en iyisi.

Oynanış

Daha önce de dediğim gibi sizi çok hızlı bir aksiyon bekliyor. Herkes tek vuruşta ölüyor, siz de dahil. Oyunun temel elementleri Chronos ilacına dayandırılmış durumda. Tekrar tekrar ölüyor doğru yolu bulana kadar devam ediyorsunuz. Bir nevi başarılı olana kadar yeni planlar deniyorsunuz. Zaten başarılı olana kadar olan kısım ‘’planlama’’ olarak geçiyor. Başarılı olduğunuzda ise planınızı harekete geçirdiğiniz bir kayıt izliyorsunuz. Böyle böyle sonraki bölümlere geçiyorsunuz.

‘’E herkes tek vuruşta ölüyorsa çok kolay değil mi?’’ diyebilirsiniz. Değil. Çünkü siz kılıç kullanırken karşıya tüfek, tabanca, pompalı tüfek kullanan adamlar gelebiliyor. İşte bu durumlarda biraz durup düşünmeniz gerekebilir. Shift tuşu ile zamanı yavaşlatıp basit bir darbeyle size gelen mermiyi geri sektirebilseniz bile peş peşe gelen iki mermiyi sektiremiyorsunuz. Ayrıca mermi sektirme mekaniğiyle ortaya çok havalı gözüken şeyler çıkabiliyor. Oynanışı çeşitlendirmek adına yapımcımız bölümlerde farklı yerlere fırlatılabilen eşyalar koymuş. Bu bazen bir sis bombası, bazen bir alev makinesi, bazen de basit bir şey olabiliyor.

Kısacası çoğu insanın evde olduğu bu günlerde kafa dağıtmalık güzel bir oyun. Oyunda illa bir eksi arayacaksak kısa olması ve hikayenin muallakta bitmesi diyebiliriz. Tabi oyunun sonunda ”Devam edecek…” yazısı çıkıyor. Sabırlıysanız bu da sizin için bir eksi sayılmaz. Bir günde bile bitirebilirsiniz. Alın oynayın!

Yorumlar