Ana sayfa Star Wars Canon Exar Kun’dan sonra Disney’den yeni bir hamle: Yuuzhan Vong Canon’a uyarlandı!

Exar Kun’dan sonra Disney’den yeni bir hamle: Yuuzhan Vong Canon’a uyarlandı!

PAYLAŞ

Timothy Zahn’ ın kitabı Thrawn: Alliances Star Wars canon evrenine yeni bir ırk tanıttı: Grysks. Screen Rant’ in haberine göre bu ırk legends evreninin çok sevilen ve bir o kadar da acımasız ırkı Yuuzhan Vong’ un canon versiyonu olabilir.

Kitap iki farklı zaman diliminde geçiyor: birinci zaman dilimi Klon Savaşları döneminde geçip Thrawn ve Anakin’ in ilk tanışmalarını konu alırken ikinci zaman dilimi ise İmparatorluk döneminde geçiyor. Bu iki dönem kitabın sonunda birleşerek Galaksinin yeni tehtidi Grysks ırkını, Galaksiyi on yıllardır nasıl gözlemlediklerini ve kendilerini İmparatorluk’ a saldırıcak kadar güçlü gördüklerini ortaya çıkarıyor.

Birçok Star Wars hayranının bildiği gibi Yuuzhan Vong Galaksi dışından gelen, zalim, savaşçı ve Galaksiye hükmetmek isteyen bir ırk. Makinelere dayalı teknoloji kullanımını yasaklayan ve küçümseyen bir kültürleri olmasından dolayı tüm teknolojileri biyomühendisliğe dayanıyor. Işın kılıcı darbelerine dayanıklı zırhları, Güç kullanılarak hissedilememeleri ve acımasız savaş teknikleri sayesinde Galaksi çapında 365 trilyon bireyin ölümüne sebep olmuşlardır.

Tabi bunların hepsi legendsta kaldı. Sırf bu cümle bile tanıdığım Star Wars hayranlarının yarısını sinirden morartmaya yeter. Bunun farkında olan Lucas Animation, hayranlar tarafından bu kadar sevilen bu ırkın Klon Savaşları dizisinde yer alması gerektiğini düşünmüştü fakat Yuuzhan Vong’ u içerecek bölümlerin senaryosu hazırlanamadan Disney Lucasarts’ ı satın aldı ve Klon Savaşları dizisi yayından kaldırıldı. Bu cümle de paragrafın başında morarmayan Star Wars hayranlarını sinir krizine soktuğuna göre artık olayların iyi yönünden bakmaya başlayabiliriz.

Grysks aynı Yuuzhan Vong gibi Unknown Regions denilen Galaksinin bilinmeyen hatta Galaksinin dışında kalan bölgelerinden geliyorlar. Göçebe bir ırklar ve anavatanları sayılabilecek bir gezegenleri yok. Aynı zamanda Yuuzhan Vong’ la aynı taktiğe yani düşmanlarını sayısal üstünlükleriyle bozguna uğratmaya yönelik savaşıyorlar. Fakat Thrawn bu iki bilginin de yanlış olduğunu düşünüyor. Dahi Chiss’ in haklı ya da haksız olduğunu ilerleyen ay ve yıllarda göreceğiz. Grysks’ in başka bir özelliği de biyomühendisliğe dayalı bir teknolojiyi değil yıldırım silahları ve micro-droidleri silah olarak kullanmaları.

Rebels’ ın final bölümünde Ezra ve Thrawn’ ın başına gelenler ve Sabine’ in İmparatorluk’ un yenilişinden sonra kendini adayacağını gösterdiği yeni görev (en spoilersız haliyle bu kadarını söyleyebildim ama izlemeyen varsa Resistance başlamadan kesin izlemeli), yeni dizi Resistance’ ın First Order’ ın bir sürü sırrını açığa çıkarmakla ilgili olması, Snoke’ un bildiğimiz nadir özelliklerinden birinin uzayın ücra köşelerinden gelmiş olması, son olarak da Klon Savaşlarının devam edeceğini düşünürsek Grysks’ in Star Wars’ un geleceğinde önemli rol oynayacağına hiç şüphe yok.

 

 

Yorumlar