Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Tüm Detaylarıyla: Fallout 76

Tüm Detaylarıyla: Fallout 76

PAYLAŞ

Bethesda’nın E3 Fuarında duyurduğu Fallout 76 hakkında neredeyse her 2 günde bir yeni detay/özellik açıklanıyor. Bu yazımızda kaçırmış olanlar için, bütün bu detayları ele alacağız.

Fallout 76 logosu. (Kapak tasarımı henüz yayınlanmadı)

Fallout 76 Nedir?

Öncelikle olaylardan habersiz ve Fallout ile alakası olmayan arkadaşlar için her şeyi baştan alalım. Fallout 76, Bethesda tarafından duyurulmuş “Hayatta Kalma – Rol Yapma Oyunu” (Survival – RPG) türündeki oyundur. Bu oyunda oyuncular, kendi yarattıkları karakterler ile nükleer felaket sonrası Dünya’da hayatta kalmaya çalışacaklar.

İlk zamanlarında Fallout 4 için online mod olarak geliştirilmeye başlanan Fallout 76, daha sonradan yeni bir oyun olarak duyuruldu.

Genel Özellikler:

Diğer hayatta kalma oyunlarında olduğu gibi materyal toplama ve ekipman yaratma oyunun temelini oluştursa da Fallout 76, gene de Fallout evreninin hikayesini (lore) içinde barındıracak, yani ana serilerinden kopmamış bir online Fallout deneyimi bizleri bekliyor.

Online ağırlıklı olduğu için kesintisiz internet bağlantısı isteyen oyun aynı zamanda isteyen oyuncular için tek kişilik mod da (single player) barındıracak. Ancak Bethesda, oyunu diğer dört oyuncu ile birlikte oynamanızı tavsiye ediyor.

Fallout 76, online ağırlıklı
olsa da tek başınıza oynayabileceksiniz.

Hikayesi ve Haritası:

Hikaye olarak Fallout 76, nükleer felaket sonrası Batı Virginia‘da geçecek ve oyuncular “Vault 76″da uyandırılmış insanlar olarak oyunun dünyasına adımlarını atacaklar.

Vault 76, 1. Dünya Savaşından 20 yıl sonra kurulmuş bir kasa olduğundan oyunun hikayesi, serinin bir önceki oyunu olan Fallout 4’ten yaklaşık 200 yıl öncesini, ilk çıkan Fallout oyunundan ise yaklaşık 50 yıl sonrasını konu edinecek. Bu nedenle serinin önceki oyunlarına göre kıyasladığımızda nükleer felaketin etkileri, Fallout 76’da daha belirgin olacak.

Fallout 76’nın haritası, Fallout 4’ün haritasından 4 kat daha büyük olacak ve harabeye dönmüş yerleşim yerleri, yüksek dağları, zehirli atık alanları vb. çeşitli bölgeler barındıracak ve her bölge de işinize yarayabilecek farklı materyaller bulunabilecek. Yerleşim yerleri ise haritanın çeşitli yerlerine serpilecek ancak dinamik hava değişimi nedeniyle bu yerleşim yerlerine ulaşmak o kadar kolay olmayacak. Mutasyona uğramış hayvanlar ise oyuncuların yolculukları boyunca dert etmesi gereken bir diğer unsur olacak.

Mutasyona uğramış hayvanlar, oyun boyunca karşılaşacağınız en büyük tehditlerden biri olacaklar.

Oynanış Özellikleri:

Fallout 76’da elinizdeki materyaller izin verdiği sürece istediğiniz yere, istediğiniz gibi evlerinizi/karargahlarınızı inşa edebileceksiniz. Oyun içerisinden bulunan İnşaat ve Montaj Mobil Platformu (Construction and Assembly Mobile Platform) sayesinde ihtiyacınız olan silahları, yapı malzemelerini, tuzakları yapıp evinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Henüz tam bir açıklama gelmese de çok çeşitli ekipmanların oyun içerisinde yer alması bekleniyor.

Fallout 76 aynı zamanda yıkılabilir bir çevre barındıracak ve inşa ettiğiniz yapılar diğer oyuncular ve yaratıklar tarafından yıkılabilir olacak bu nedenle yapılarınızı daha dikkatli korumanız gerekecek. Ayrıca yapılar sökülebilir olacak böylece kendi yaptığınız yapıları gerek duyduğunuzda farklı yerlere taşıyabileceksiniz.

Eğer bu türe veya Fallout oyunları ile pek alakanız yoksa da diğer saldırgan oyunculardan çok korkmanız gerek yok çünkü 5 leveldan düşük olan oyuncular, diğer oyuncular tarafından öldürülemeyecekler.

Elinizdeki materyaller izin verdiği sürece Fallout evrenine ait birçok ekipmanı üretip kullanabileceksiniz.

Karakter Geliştirme Sistemi:

Serinin bütün oyunlarında (Fallout: Brotherhood of Steel hariç) var olan “S.P.E.C.I.A.L.” karakter geliştirme sistemi, Fallout 76’da da bulunacak. Bu sistem ile; Strength (Güç), Perception (Algı)Endurance (Dayanıklılık)Charisma (Karizma)Intelligence (Zeka)Agility (Çeviklik) ve Luck (Şans) becerilerine kendi oyun stillinize göre puan verebilecek ve verdiğiniz puanlara göre yetenek açabileceksiniz.

“Perk cards” sistemi ise Fallout 76 için yeni duyurulmuş bir sistem, bu sistem ile sınırlı sayıda kullanabileceğiniz perk kartları ile karakterinizin özelliklerini artırabilecekler, ayrıca bazı özellikler ile takım arkadaşlarınızın da becerilerini artırabileceksiniz.

Çıkış Tarihi Ve Platformlar:

14 Kasım 2018 tarihinde PC, Xbox One ve Playstation 4 için çıkacak olan Fallout 76 ne yazık ki, platformlar arası birlikte oynamayı sağlayan “Cross-play” özelliğini barındırmayacak ve her platform oyuncuları yalnızca kendi aralarında oynayabilecekler.

Yorumlar