Ana sayfa Middle Earth Fangorn Ormanı

Fangorn Ormanı

PAYLAŞ

“Rohan’ın kuzeyindeki tek şey artık bize o kadar uzaktır ki fantezi orada özgürce dolaşabilir. Eski Fangorn’lar diyarlarımızın sınırlarına uzanmıştı.”

-Boromir

Fangorn Ormanı, Güney’in Dumanlı Dağları’nın (Misty Mountains) Doğu tarafının altında yatan derin ve karanlık bir ormanlıktı.Üçüncü Çağ’da Entler’in yaşam alanı olarak anılmaya başlandı.Rohan’da Entwood olarak bilinen orman, en eski Ent, Fangorn’un adını almıştır.

Legolas, Fangorn’u “gergin”, “eski, çok eski … ve anı dolu” olarak nitelendirdi.Gimli, havanın boğucu ve Mirkwood’dan (Yüzük Kardeşliği kitabında Hobbit’lerin girdiği orman) daha hafif olduğunu, ancak küflü ve perişan olduğunu söyledi.Legolas ayrıca ağaçların birbirleriyle konuştuğunu ve ağaçların duyguları olduğunu söylemişti.Ağaçları uyandırıp onlara konuşmayı öğretmeye de elfler başlamıştı.


Kitaplarda, pek çok karakter tarafından Fangorn’un Mirkwood’a benzer olarak tehlikeli ve lanetli bir yer olduğu belirtiliyor. Bu fikir, büyük olasılıkla Fangorn civarında dolaşan veya ağaçları kesen insanların Entler tarafından öldürülmüş olabileceği gerçeğiyle başladı. Ormanın eski ve uğursuz hissi ile birlikte, bu büyük olasılıkla insanları ormanın lanetlendiğine inandırarak kötü nâmını kazandırmıştır.

Tarihi

Fangorn Ormanı, Ağaçsakal (Treebeard) aleminin en eski kısmıydı.Buradaki Entler, Númenórlu’lar ve İkinci Çağın sonunda Son İttifak Savaşı ile sonuçlanan diğer olayların neden olduğu yaygın ormansızlaşmanın ardından geri çekildi.
Fangorn, Gondor sınırları içerisindeydi ancak yüzyıllar herhangi bir Gondorlu ormanı ziyaret ederek efsanesini kanıtlamaya çalışmadan geçti.

Birinci Çağ’da ve İkinci Çağın başlarında Eriador ve Calenardhon’un tamamını kapsayan, ancak Númenórlu’lar ve Sauron tarafından yok edilen muazzam ormanın kurtulan doğu parçasıydı.Bu bölgelerin Númenórlu gemi yapımcıları tarafından ormansızlaştırılmasından önce Fangorn Ormanı çok daha büyüktü ve Eski Orman’a bağlanmış olma ihtimali de vardır.

İkinci Çağın sonunda, tüm Dişi Entler, Fangorn’dan uzaklaştı ve Doğu’daki Anduin’i geçerek asla geri dönmedi. İki Kule’de Treebeard, Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took’a uzun zamandır yeni bir Ent’in olmadığını, çünkü “Dişi Entler’i kaybettiklerini” söyledi.

Saruman sık sık Fangorn’da yürür, karşılaşırsa Treebeard ile konuşurdu ve her zaman eski Ent’in orman hakkında söylediklerini dinlemeye hevesli olurdu. Ancak Saruman bunun karşılığını hiçbir zaman aynı şekilde vermedi, ormanın sırları hakkındaki bu bilgiyi kendi avantajı için kullandı.Dördüncü Çağ’ın başlarında (2953) Saruman, Isengard’ı güçlendirmeye başladı ve sonunda Orkları, tahkimat ve savaş makineleri için ormanı, ağaçlarını ve Entler’i taciz etmeye başladı.

Dördüncü Çağ’ın 28 Şubat’ında (3019) Éomer’in Éored’leri Fangorn’un saçakları altında Uglúk’tan Uruk-hai taburunu katletti.Bu Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took’un Orklardan kaçmasına ve ormana geçmesine izin verdi. Orada Treebeard’la tanıştılar ve Saruman’ın Ent’lere ve ormanlarına karşı tehlikesi hakkında bilgi verdiler. Entmoot’un ardından, Entler’in geri kalanı sonunda Isengard’a karşı yürümeyi, onlarla Merry’yi ve Pippin’i almayı ve orada Orklarla başa çıkmak için Huorns’ları Helm’s Deep’e (Miğfer Dibi) göndermeyi kabul etti. Treebeard, Saruman’ın Orkları’nın ormanın bazı kısımlarını talan etmesiyle deliye döndü. Bu, Entler’in Isengard’a saldırmaya karar vermesinin nedenlerinden biriydi.

“Gelin doslarım.Entler savaşa gidiyor.Muhtemelen de sonumuza gidiyoruz…Entlerin son hücumu!”

Dördüncü Çağ 1 Mart’ta (3019) Aragorn, Gimli ve Legolas Merry ve Pippin’i aramak için ormana girdiler. İki genç hobitten ziyade Beyaz Büyücü ile karşılaştılar. İlk başta, ölümden dönen Gandalf olduğunu fark etmeden önce Saruman olduğuna inanıyorlardı. Adı şimdi Gandalf the White yani Beyaz Gandalf’tı.

Yorumlar