Ana sayfa Harry Potter Filmler Fantastik Canavarlar Film İncelemesi (Spoilersız)

Fantastik Canavarlar Film İncelemesi (Spoilersız)

PAYLAŞ


Öncelikle filmi çok beğendiğimizi söyleyerek başlayalım. Ama bu beğeni sadece bize ait olan bir durum değil. Filmi genel olarak tüm hayranlar ve sıradan sinema izleyicisi de çok beğenmiş durumda. Eleştirmenlerden aldığı puanlar da gayet yüksek ve Harry Potter standartını da yakalamış görünüyor.

fb_img_1477152704027

Filmi güzel yapan en etkili unsur Harry Potter ile kıyaslama yapmaya engel olan orijinal ve farklı bir hikayesi olması. Rowling cidden güzel bir hikaye ortaya koymuş ve ilk senaryo yazarlığı olmasına rağmen oldukça derli toplu bir iş çıkarmış. Film boyu tüm karakterler, olaylar ve atmosferde kendi varlığını çok iyi hissettirmiş. Harry Potter değil belki ama onun yazarının elinden çıktığını, o dünyanın geçmişinde dolandığınızı çok rahat hissediyorsunuz. Üstelik yapılan Harry Potter göndermeleri de çok hoş.

img_20161119_190840

Fantastik Canavarlar bir Harry Potter hayranının isteyebileceği en temel taşlara sahip bir film. Samimi bir dostluk ve aşk ilişkisi, bol bol büyü, etkileyici canavarlar, aksiyon ve sihirli müziklerle bezenmiş doyurucu bir görsellik. Bu yönüyle hepimizi çok memnun ettiğini  özellikle belirtmek istiyoruz. Zaten filmin teknik anlamda hiçbir kusuru yok. Görsel efektleri, görüntü ve sanat yönetimi, kostümler, müzikler hepsi son derece etkileyiciydi.

img_20161007_155630

Filmin ton ayarı da beğendiğimiz unsurlar arasında. Özellikle Marvel filmlerinden bildiğimiz “karanlık sahnelerde bile espri yapma” durumu bu filmde yok. Olayların normal akışında ve eğlenceli sahnelerde hem karakterler hem de canavarlar zekice komedi unsuru olarak kullanılmış.

Karanlık sahnelerde ise olayı hafifletecek en ufak bir espri tavizi bile verilmeden oldukça ciddi bir ton yakalanmış. Ayrıca film ciddi anlamda yetişkinlere yönelik temalar işliyordu ve özellikle 2. yarısında bunu çok rahat hissediyorsunuz.

img_20161103_172427

Hikayesinden bahsetmişken karakterlerinden bahsetmemek olmaz. Biz hepsini çok sevdik. Büyücülük Dünyası’na ait oldukları o kadar belliydi ki. Karakterler çok çok iyi ama oyuncular onları daha da yukarıya taşımıştı. Eddie Redmayne’in ne kadar mükemmel bir tercih olduğu tartışmaya kapalı ama diğer oyuncularında ondan aşağı kalır yanı yoktu. Hepsi işini çok ciddiye almış ve kendilerinden karakterlere birçok unsur katarak onları benimsememizi sağlayıp adeta hayat vermişlerdi.

fb_img_1479552915179

Filme dair herkesin bir eleştirisi olacaktır. Bizlerinde ufak tefek beğenmediği noktalar illa ki var ama tüm etkenleri ele alalım: Harry Potter gibi bir efsaneden sonra bambaşka bir hikaye, yeni karakterler, olaylar işleniyor. Filmde HP filmlerinden kalan en ufak bir görsellik yok tamamen yepyeni mekanlar, kostümler, canavarlar ve hatta müzikler…

fantasticbeasts1_quartet-750x350

Bu kadar farka rağmen filmin kendini bize sevdirmesi, tatmin etmesi ve Büyücü Dünyası’nda dolaştığımızı hissettirmesi bizce büyük başarıydı. Bu yüzden hem fan tarafımızın hem de objektif tarafımızın birleşimi olarak da filmi övmek istedik. Büyünün yeni çağının sağlam ve çarpıcı bir şekilde başladığını düşünüyoruz.

Eve dönmek güzel…Biz çok mutluyuz be’ sevgili Potterheadler!

Yorumlar