Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Fantastik Dörtlü Okuma Rehberi

Fantastik Dörtlü Okuma Rehberi

PAYLAŞ

 1. Fantastic Four (Marvel Masterworks)
Yazar: Stan Lee
Çizer: Jack Kirby
Bulunduğu Sayılar: Fantastik Dörtlü #1-10

Bundan başka başlayabileceğiniz daha iyi bir bölüm olamaz. 1961 yılında 10 sayı şeklinde yayınlanmış olup Marvel’ın Gümüş Çağına (Silver Age) ilk kez girişidir. Bu çizgi romanda Reed, Susan, Ben ve Johnny’nin uzayda mahsur kaldıkları kozmik radyasyonu gösteriyor. Çoğu Marvel Gümüş çağında olduğu gibi bu sayılarda da çocuklara hitap etme şekli daha fazla. Kirby’nin yaptığı çalışmaların inanilmaz olduğunu söylemek kimseyi şaşırtmaz haliyle, keza Lee bu işte farklı bir boyutta.

2. Fantastic Four: Solve Everything
Yazar: Jonathan Hickman
Çizer: Dale Eaglesham
Bulunduğu Sayılar: Fantastik Dörtlü #570-574.

Hickman’ı tanıyanlar bilir, hikayeye daha fazla renk ve felsefe katıyor. Hickman, verdiğiniz paranın hakkını veriyor bu hikayeyle, alıp okursanız buna değecek emin olun. Hikaye Reed’in alternatif evrene gidip birkaç farklı versiyonu ile karşılaşmasıyla başlıyor. Daha sonra farkına varıyor ki hiçbir şey çözemeyeceği sorununu. Reed daha sonra ona kıymetli gelen her şeyi çözemiyeceğini anlayıp pes ediyor. Reed’in her şeyi çözemiyeceğini, bir çok şeyin, yaptığı işlerin aileden önce gelmediğini anladığı bir hikaye ile baş başa kalıyoruz.

 

3. Essential Fantastic Four
Yazar: Stan Lee
Çizer: Jack Kirby
Bulunduğu Sayılar: Fantastik Dörtlü(1961) #41-63, Annual 3-4.

Bu koleksiyon belkide Fantastik Dörtlü’nün efsane sayılarını bir araya getiriyor, bunun yanı sıra Black Panther, The Inhumans, Negative Zone, Silver Surfer ve Galactus’un ilk görünüşünü içeriyor. Fantastik Dörtlü’nün Silver Surfer’ı bulması, Galactus ile savaşması, Inhumans’ları bulması ve Reed ile Sue’nun evlenmesi hikaye de ailenin önemini bir kez daha vurguluyor.

 


4.Fantastik Four, vol. 1
Yazar: Stan Lee
Çizer: Jack Kirby
Bulunduğu Sayılar: #1

Marvel’ın ilk ailesi olan Fantastik Dörtlü’nün ortaya çıkış hikayesini içeriyor. Belki de Stan Lee’nin ve Jack Kirby’nin yaptığı en muazzam işlerden biri şüphesiz bu 4 tane karakterin bir araya gelip takım oluşturmasıdır. Öyle ki; takım bir araya gelip durmaksızın korkusuzca maceralara atılıyor. Sayılar ilerledikçe, olaylar geliştikçe, Silver Surfer ve Galactus gibi evrenin temel taşlarından olan karakterler karşımıza yavaş yavaş çıkmaya başlıyor. Fantastik Dörtlü’nün önemli olmasının sebebi ciddi mana da direkt olarak Galactus, yani evrenin denge unsuruyla bağlantılı olması. Bu sebeple F4 normal bir süperkahraman takımı değil tamamiyle evrenin yapı taşlarını temsil eden bir takım. Negative Zone, Abraxas, Eternity, Galactus, Ultimate Nullifier gibi hem evrenin en güçlü objelerini hem de sınırsız kaynakları görmüş olduk. Reed Richards’ın biraz psikopat ruhu var aslında Ultimate Nullfier objesini, Galactus’a ait olan bu objeyi(Sınırsız gücü olan, evreni yok edebilecek güce sahip bir objeden bahsediyoruz) Galactus’la takas yapmaya kalkışıyor. Psikopat ve cesur bir karakter Reed. O obje Abraxas’ın eline geçseydi Eternity yok olurdu muhtemelen ve bu sayeyle evreni de yanında götürürdü. Bir seride obje Abraxas’ın eline geçiyor ama Reed, Silver Surfer’ı da bulup Galactus’u hayata döndürüyorlardı.

 

5. Fantastik Dörtlü, Visionaries
Yazar ve Çizer: John Byrne
Bulunduğu Sayılar: Fantastik Dörtlü #232-240

Bu sayılarda takımımız Diablo, Ego (yaşayan gezegen), Dr. Doom ve bazı şeytanlar ile savaşıyor. Frankie Raye’nin orijini ortaya çıkıyor. Ben’in Petunia teyzesi ortaya çıkıyor ve Inhumans’lar yerini değiştirerek Watcher’ın gezegeni olan gizemli “Blue area of the moon”a geçiş yapıyorlar. En çok önerilen Fantastik Dötrlü çizgi romanlarından biri olmuş ve bunun için Bryne Bey’e sevgilerimizi iletiyoruz.

 

6. Dark Reign: Fantastik Dörtlü
Yazar: Jonathan Hickman
Çizer: Sean Chen
Bulunduğu Sayılar: Fantastik Dörtlü #1-5

Kendinizi H.A.M.M.E.R ajanlarının Baxter binasına saldırmasına karşı hazırlayın, Reed her şeyi değiştiriyor. Human Torch korkutucu kaybın acısını çekiyor ve ardından Franklin ve Valeria, Calestials, Eternals, Deviants ve Doomboots’ların olduğu alternatif gerçekliğe zaman yolculuğu yapıyorlar. Bunlardan daha önemli bir şey varsa o da “Köprü nedir?” sorusunun yanıtını vermesi.

 

7. Fantastik Dörtlü- Omnibus
Yazar: Jonathan Hickman
Çizer:  Sean Chen
Bulunduğu Sayılar: Dark Reign: Fantastik Dörtlü #1-5, Dark Reign: The Cabal, Fantastik Dörtlü #570-588

Hickman Fantastik Dörtlüyü destansı bir maceraya sokuyor, bu macera zaman, uzay ve gerçekliği barındırıyor. Her şey Reed Richards’ın her şeyi çözeceğinin kararını vermesiyle başlıyor. Yaşlı Franklin gelecekten uğursuz bir uyarıyla geliyor. Fantastik Dörtlü, War of the Four Cities ile savaşıyor. Reed, deha gençleri bri araya toplayarak bir takım yaratıyor. Nathaniel Richards döndüğünde ise Galactus’un yükselişine ve All-New Annihilation Wave’ini de Negative Zone’dan istifa edecekleri tehlikesini görerek aniden saldırıya geçiyor.

 

 

Yorumlar