Ana sayfa Haberler Fantazya.net – Dora “Stratera” Özsoy Röportajı

Fantazya.net – Dora “Stratera” Özsoy Röportajı

PAYLAŞ

Fantazya.net olarak röportaj teklifimizi kabul eden Dora Özsoy’a teşekkür ederiz, hayatında ve kariyerinde başarılar dileriz.

Başlamadan önce Fantazya.net olarak sizi yakından tanımak isteriz; bize kendinizden ve hedeflerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

– Çok teşekkürler! 23 yaşında, Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim. İlginç bulduğum bilgi ve düşünceleri insanlara paylaşmayı ve oyunları incelemeyi / tasarlamayı seviyorum, en özet hali bu diyebilirim sanırım.

Dora Özsoy, Youtuber olma serüvenine nasıl başladı? Bu fikir aklına nereden geldi? 

– Çocukluğum Ejderha Mızrağı başta olmak üzere fantastik öykülerle geçtiğinden ötürü çok sevdiğim League of Legends oyununun hikayesine önem vermeye ve keşfettiklerimi insanlarla paylaşmaya başladım. En sevdikleri oyun aracılığıyla insanları daha fantastik içerik ile tanıştırabilir ve hayal güçlerinin gelişimine yardımcı olabilirim diye düşündüm, bir noktaya kadar da ilgilerini çekebildim sanırım ^^

Oyunu oynamaktan mı daha çok keyif alıyorsunuz yoksa oyunun arka planında işlenen hikaye kısmından mı?

– Artık 7 senedir oynadığım için (ve çeşitli birkaç sebep daha) oyun bana yorucu geliyor, açıkçası şu sıra genel konsepti ve esporu takip ediyorum yalnızca diyebilirim ^^

Sizin için iyi bir oyun nedir? En sevdiğiniz oyun veya oyunlar hangileri? Hangi oyun türlerinden hoşlanıyorsunuz?

– Bu soru zor oldu, favorilerimi seçmekte her zaman zorlanmışımdır. Overwatch şu an en sevdiğim oyun sanırım. GTA Vice City, Rise of Nations, Hearthstone, Burnout : Paradise City gibi çok farklı örnekler verebilirim. Belirli bir oyun türüne ekstra sevgi besliyorum diyemem ama strateji / düşünsel şeyler çoğu zaman ilgimi çekiyor.
Bir çok kişi kınayabilir ama mobil oyunlara ekstra bir sevgi besliyorum, tasarlamayı en sevdiğim oyunlar da genelde mobil oluyor. Basit kontrollerden ve konseptlerden hoşlanıyorum, aşırı karışık oyunlar beni yoruyor. Son dönemde yapılan en büyük hatanın bu olduğunu düşünüyorum, geçen hafta incelediğim bir oyunun ana kullanıcı panelinde toplam 32 taplenebilir buton saydım mesela, böyle bir kaos olamaz. Oyun yapımcıları “bu özelliği de yapalım, şunu da yapalım” şeklinde kendilerini kaptırıp buldukları bütün “oyun elementlerini” oyunlarına sıkıştırıyorlar.
Bu çok yanlış, her oyuna yakışacak farklı elementler var, çorba yapmamak gerek. Azı karar, çoğu zarar özetle.

Oyunların oynanış videolarını çekmektense hikayelerine yöneldiniz ve bunu yapan ilk Türk Youtube kanallarından birisiniz. Bu fikir aklınıza nasıl geldi? Daha önceden düşünüyor muydunuz?

– Evet YouTube’a ilk başladığımda da aklıma gelmişti ama denememiştim. İkinci seferde şansımı denedim ve hiç beklemediğim pozitif bir dönüş aldım. Halkımız okumaya uzak, ama belki görseller ve müzikle onları bu büyülü hikayelere çekebilirim diye düşündüm 🙂

Bir Youtuber olarak Dora Özsoy, Youtube Türkiye hakkında ne düşünüyor?

– Uzun zamandır piyasa para odaklı ilerleyen standart kanalların elinde. Fakat son dönemde çok güzel “indie” diyebileceğimiz işlerin çıktığını görüyorum. Gerçekten güzelce düşünülmüş, kurgulanmış, görsellere desteklenmiş içerikler görüyorum. Bu kanallar şu an çok değer görmüyor olabilirler ama kitlede kaliteli içerikle kalitesiz içeriği ayıracak olan algının yavaşça geliştiğini görüyorum, bu kanallar eninde sonunda hak ettikleri yere gelecek ve 10 dakika 5 saniyelik videolar düşecekler, umarım 🙂

Biraz da eSpor’dan konuşalım. eSpor’un Türkiye’deki durumu ve geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Sayılar muhteşem. İzlenmeler yüksek, ilgi yüksek, bilinç artıyor, her geçen gün daha fazla marka espor’a yatırım yapıyor, kesinlikle çok iyi bir ivme ile gittiğimizi söyleyebilirim. Elbette sorunlar mevcut fakat ilerlemekteyiz bence.

eSpor arenasına ilk adımı nasıl attınız? Bir teklif mi geldi yoksa bu oluşumun içinde ben de yer almalıyım mı dediniz?

– Kendi kendine gelişen bir süreçti aslında espor sahnesine girişim. Oyunu ve oyuncuları takip ettiğim için, sunuculuk ya da  röportaj gibi teklifler geldiğinde mutlulukla kabul ediyorum. Onun dışında okulumuz Bahçeşehir Üniversitesi espor bursu vermeye ve bu konuda yatırım yapmaya başladı, oradaki çalışmalarda elimden geldiğince yer alıyorum.

Türkiye’deki eSpor’un gelişmesindeki en büyük katkı şüphesiz Riot Games’e ait. Şirketin Topluluğu hakkında çok farklı düşünceler mevcut. Riot Games ve League of Legends hakkında siz neler söylemek istersiniz?

– LoL’ün kitlesi kötüdür demek bence çok yanlış. LoL o kadar evrensel ki, her türlü insan oynuyor. Aşırı iyi kalpliler de, kötü kalpliler de. Sadece bu sanal ortamda, normalde sokakta yüzünüze söyleyemeyecekleri şeyleri söyledikler için gerçekler ortaya çıkıyor. Sorun LoL’ün kitlesinde değil, sorun insanlıkta, LoL sadece popüler ve insalığı yansıtıyor.

MOBA oyun türü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bugünkü durumu ve geleceği hakkında. Sizce MMORPG’ler gibi ileri de bir düşüş yaşar mı?

– Bu günkü popülerliği çok açık. Aslında MOBA diyince “kule yıkmalı üç koridorlu oyun” diye düşünmemek gerek. MOBA’nın tam anlamı “Çok oyunculu savaş arenası”dır. Bu genre artık o kadar gelişti ve evrildi ki, konseptler ve oynanış mekanikleri hızla çeşitlendi. Overwatch, Gigantic gibi oyunlar da MOBA kabul edilmeli ve rekabet var oldukça MOBA’lar da var olacaktır 🙂

Oyun topluluklarına bakış açınız ve bu topluluklar hakkındaki fikirlerinizle alakalı birkaç soru sormak istiyorum. Oyuncuların genel tavrıyla alakalı ne düşünüyorsunuz? Ülkemizdeki oyuncu sayısı çok fazla ve oyuncuların birbirlerine olan saygısızlığı, hakaretleri vb. kırıcı davranışları bitmek bilmiyor. Takip ettiğimiz kadarıyla siz oyunları sadece oynamak  dışında topluluk içinde büyük gayret ve çaba içerisindesiniz. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

– Bu konudaki bilincin hızla artmakta olduğunu düşünüyorum, bunda azıcık bile faydam olduysa ne mutlu bana. Oyun firmaları da artık bu konuda daha dikkatli davranıyor ve daha sert yaptırımlar uyguluyor. Oyuncuların çoğu artık daha iyi davranıyor ve çevresini de uyarıyor, bilinç gelişiyor. Eninde sonunda bu iyi kitlenin “bozuk elmaları” geride bırakacağına dair umudum yüksek. İyiler her zaman kazanır sonuçta, di mi? 🙂

Bu konuyla ilgili gelecek projeleriniz ve fikirleriniz var mı? Oyuncu topluluklarını ileriye taşıyacak, oyuncular arasındaki iletişimi güçlendirecek projeler? Varsa biraz bahseder misiniz?

– Bu konudaki en bilinen çalışmam “Her LoL Oyuncusunun İzlemesi Gereken Video”. Yakın zamanda insanların eleştirmeleri ve tartışmaları için Stratera Oyun & YouTube facebook grubumuzu yeniledik. Bunun dışında bir “iyi oyuncu olma” konseptli fikrim var fakat henüz kesinleştirmiş değilim.

Biraz da kendi alanımızla ilgili sorular sormak isterim. Fantastik Edebiyat ve Bilim Kurgu hakkında neler düşünüyorsunuz? Fantastik Edebiyatın ve Bilim Kurgunun Türkiye’deki durumu geleceği hakkında fikirleriniz neler?

– Oyunların bu konuda çok yardımcı olduğuna inanıyorum. Assassin’s Cred, Portal, League of Legends, Warcraft gibi hikayeli oyunlar insanları bu evrenleri araştırmaya teşvik etti. insanlar bu sayede fantastik dünyalarla tanıştı. İyi durumdayız demek komik olur, bu konuda toplumsal bilinç hala yerlerde, ama en azından tutkunlarımız da tam tutkun 🙂

Bizi yani Fantazya.net adını daha önce duydunuz mu? Duyduysanız nereden ve nasıl?

– Bir Warcraft hikayesi araştırırken denk gelmiştim 🙂

Son olarak sitemiz hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Fantazya.net sizde nasıl bir izlenim bıraktı? Bu düşünceler sitemizin gelişimi açısından çok değerli olacaktır.

– Bunu daha uygun bir vaktimde detaylıca inceleyip yapmayı tercih ederim açıkçası ^^

Bizimle röportaj yaptığınız ve vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Verdiğiniz bu destek hiçbir zaman unutulmayacaktır. Uygun görmediğiniz soru olursa çıkarabilirsiniz. Veya düzeltmek istediğiniz soru olursa düzeltebilirsiniz. Böyle bir işlem gerçekleştirirseniz lütfen bizi bilgilendirin. Röportaj cevapları geldikten sonra editlenecek ve sitemiz de en uygun zamanda yayımlanacaktır. Yayımlanma aşamasında sizi tekrar bilgilendireceğiz. Her şey için teşekkürler seviliyorsunuz.

Ben çok teşekkür ederim sorular şahaneymiş, umarım cevaplar tatmin edici olmuştur 🙂
Dora “Stratera ” Özsoy’a aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 
Yorumlar