Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Far Cry 5: Daha Yakından Tanıyalım!

Far Cry 5: Daha Yakından Tanıyalım!

PAYLAŞ

Adı ile oyun dünyasında sayılır oyunlardan kabul edilen Ubisoft yapımı Far Cry 5‘i gelin daha yakından tanıyalım!

Far Cry 5’teki karakterlerimizin görüntüsü.

Ubisoft‘un 2018 yılı için büyük oynamayı hedeflediği oyunu Far Cry 5 büyük bir coşku ve heyecan içerisinde duyuruldu. Oyun fuarlarında çekilmiş gizli resimler ve videolar oyunun iyice açığa çıkmasında büyük bir rol oynamıştı.

Senaryo ve diğer içerik değişiklikleri konusunda köklü veya geliştirme yolu ile her oyun boyunca kendini evrimin şefkatli kollarına bırakan Far Cry bu sefer büyük oynayıp serinin yeni oyunu ile temayı ve hikayeyi başka bir boyuta taşımaya hazırlanıyor.

Oyuncuların merakını azaltmak için 1 adet çıkış ile toplam 5 oyun fragmanı yayınlayan Ubisoft oyun içeriklerinden bazılarını yayınlamaya devam ediyor. Ama bizim konumuz bu değil! Nedir bu Far Cry 5‘in hikayesi gelin daha yakından tanıyalım!

Joseph Seed – Kasabayı teröre ve vandallığa iten karakterimiz.

Montana/Hope County’de görevine yeni başlayacak olan şerif yardımcısı olarak oyunumuza giriş yapıyoruz. Tabi olmazsa olmaz kötü olaylarda başımızdan eksik olmuyor değil.

Hope County’de aklını kaçırmış üyeleriyle dolu Project at Eden’s Gate isminde kanlı vahşetler ve daha bir çok değişik vahşiliğe imza atmış bir kıyamet günü tarikatı var. Bu tarikatın esas amacı kasabayı ele geçirmek ve bu görev uğruna kasabada yaşayanları işkence edip, kan revan hale getirmekten kaçınmıyorlar ve korkmuyorlar.

Bu adı bile anılması istenmeyen tarikatın başında Joseph Seed adında bir kişi bulunmakta. Bu dostumuzun derdi ABD hükumetinin çökeceğinden adı kadar emin olmasından kaynaklı bir korku içerisinde, bunun için esas ailesini ve diğer aile fertlerini korumayı kendine bir borç biliyor. Kendini “Mesih” olarak gören bu arkadaşımız yaptığı kanlı işkencelerden son derece memnun.

Joseph‘in bu iş için güvenebileceği 3 erkek kardeşi var ve bunların isimleri sırası ile Jacob, John ve Faith olarak tanıtılmış. İşin ilginç yanı ise bu isimlerin kutsal kitaplarda da yazdığı ve varlığının doğrulandığı apaçık bir gerçek olarak Ubisoft tarafından belirtilmiş.

Tarikatın yaptığı kanlı eylemlerden bir kare.

Tabi tarikat ile savaş vereceğimiz de apaçık gerçeklerden biri. Bu savaşta yalnız olmayacağımız da diğer gerçekler gibi net ve açık bir şekilde bize sunuluyor. Bu savaş içerisinde 3 kişi bize destek verecek.

Bunlar Papaz Jerome, Pilot Nick Rye ve Bar Sahibi Mary May olarak sunulmuş. Dilerseniz Ubisoft‘un paylaştığı karakter tanıtımlarına göz atalım.

Jerome, Nick ve Mary sırası ile resimde.

İlk olarak Papaz Jerome ile başlayalım. Oyun fragmanlarına bakıldığında bizim tarafı tuttuğunu gördüğümüz Jerome‘un kilisesi bir gün bu tarikat tarafından saldırıya uğrar. Tabi Jerome olayın öfkesi ile silahlarını kapıp saldırganları etkisiz hale getiriyor.

Bir sonraki karakterimiz ise babası ve dedesi gibi pilot olmayı hedefleyen ve dedesi gibi ABD için savaşmaya can atan ve aynı zamanda yakın bir zamanda da baba olacak bir pilot Nick Rye var.

Son olarak bize destek verecek ekibin üyelerinden bar sahibi Mary May var. Kendisi bu barı işletmeye başlamadan önce babası ile mutlu mesut geçiniyor ancak tarikat acımasızca bir şekilde babasının da canını alıyor.

Ana karakterimiz olan Şerif Yardımcısı ise tarikat ile savaşmak için kendi direniş ekibini kurma işleri ile sorumlu. Bilinmeyen bir sebepten ötürü Montana sınırları içerisinden hiç bir şekilde dış dünya ile bağlantıya geçilemiyor bundan mütevellit te yardım namına hiç bir şey buralara gelmiyor. Bunu yeniden sağlamak ve tarikatın eylemlerine kökten son vermek kuracağımız ekibe ve hareketlerimize bağlı.

Tarikat ve Direniş arası savaşa ait bir kare.

Bunun dışında oyunda dağlarda, tarlalarda, ormanlarda nehirlerde yani kısa özet tarikat ile her türlü araç koşulunda savaşacağız. Amerika’nın kaslı arabalarından tutun Tırlara, ATV‘lere, botlara ve seride ilk kez göreceğimiz Uçaklara oyunda bolca yer verilecek. Bazı söylentilere göre ise oyunda Traktör de kullanılacağı da söylenmekte.

Oyunla ilgili ek özelliklerden bahsetmezsek olmaz. Oyun içinde vereceğimiz savaşta İnsan ve Hayvan gruplarını bünyemize katabiliyoruz. Bir adet köpeğimiz de bizimle beraber olacak. Bu köpek öldürdüğümüz düşmanlardan bize silah veya eşya getirebiliyor.

Yazımızın yavaş yavaş sonuna gelirken şunu da size belirtmek isteriz ki oyunu baştan sonra CO-OP seçeneği ile oynamak mümkün olacak. Yani bu savaşta yalnız değil dostlarımız ile de beraber değişik ve hayat kurtaracak savaşlara da imza atabilme imkanımız olacak.

Far Cry 5, 27 Şubat 2018 tarihinden itibaren PC, PlayStation 4 ve XBOX One için satışa sunulacak.

 

Yorumlar