Ana sayfa Edebiyat FARELER VE İNSANLAR | KİTAP YORUMU

FARELER VE İNSANLAR | KİTAP YORUMU

PAYLAŞ

Yazar Adı : John Steinbeck

Yayınevi : Sel Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 126

Basım Tarihi : 8.Baskı Ekim 2016

Özgün Adı : Of Mice and Men

Yazar Hakkında :

John Steinbeck;1902 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde doğdu. Annesi İrlandalı, babası Prusyalı’dır. Küçük yaşta çiftliklerde çalışmış, Stanford Üniversitesi’nde, yazarlık alanında kendini geliştireceğini düşündüğü derslere girdi. Bu eğitimi sırasında da tezgahtarlık, ırgatlık, marangozluk, laborantlık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi birçok işte çalışmıştır. Öğrenimini 6 yıl kadar bir sürede aralıklarla tamamladı.

Küçük yaşlardan beri yazmayı seven bir kişi olan Steinbeck, ilk kitabını 1929’da “Altın Kupa” adıyla yazdı. Pek ilgi görmeyen bu kitaptan sonra yazdığı Yukarı Mahalle’yle adını duyurdu. Bundan sonra yazdığı ve klasikler arasında yer edinen; Bitmeyen Kavga, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri adlı kitaplarıyla da kendini kanıtladı. Gazap Üzümleri’yle Pulitzer ödülünü kazandı. 1962 Yılında da kendisine Nobel Edebiyat Ödülü verildi.

Küçüklüğünde çiftliklerde çalıştığı yer olan Salinas Vadisi ve burada yaşadığı olaylar kitaplarında çokça yer alır. İşçilerin ve ırgatların yaşamları, karşılaştıkları zorluklar, ilişkileri ve yaşam koşulları, dönemin ve çağımızın en temel toplumsal meseleleri yazarın ana temalarını oluşturmuştur.

Son yıllarında eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazan Steinbeck 20 Aralık 1968’de New York’ta ölmüştür.

Tanıtım Bülteni :

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…”

Kitap Hakkında :

Fareler ve İnsanlar; uzun zamandır okumak istediğim fakat bir türlü elimin gitmediği bir kitaptı. İncecik olmasına rağmen, gözümü korkutan bir kitap olmuştur hep. Kitabı okuyunca, bunların tamamen benim kuruntum olduğunu anladım. Çok kolay okunabilen bir kitap; Fareler ve İnsanlar.

Kitap, genel olarak bakıldığında dostluk üzerine olduğu düşünülse de, aslında bir çok konuyu içeriyor bünyesinde ve bir çok konuda düşündürüyor; bizlere mesajı apaçık sunmaktansa bu mesajları bizim bulmamızı istiyor. Tabi ki buda kitabı daha özel kılıyor bize.

Fareler ve İnsanlar; George ve Lennie isimli iki yakın arkadaşın hikayesini anlatmaktadır.

George; zeki ve aklı başındadır. Lennie ise daha çocuk ruhlu, iri ve çok güçlüdür.

George ve Lennie; hayallerini gerçekleştirmek için bir çiftlikte çalışmaya başlarlar. Kitap genel olarak burada yaşadıklarından bahseder. Kitap iki ana karakterimizin hikayesini anlatırken, aynı zamanda yan karakterlerin hayatlarına da dokunmaktadır. Curley ve eşinin hikayesini, Candy ve köpeğinin hikayesi de derinden işlenmiştir.

Kitapta zaman zaman George’a sinir oldum. Bana çok bencil düşünüyor gibi geldi. Lennie’yi daha çok sevdim, daha saf düşünceli ve George’u gerçekten sevdiği için yanında fakat George sanki zorunda olduğu için Lennie’nin yanındaymış gibi geldi. Tabi ki bu konudaki düşünceler siz okurlara kalmış.

Kitabı bitirdikten sonra filmini de izledim. Fareler ve İnsanlar için “film mi ? kitap mı ?” diye sorarsanız; ikisini de öneririm çünkü kitapla ile neredeyse birebir işlenmiş.

Alıntılar :

  • “Biz onlar benzemeyiz. Niye mi? Çünkü… çünkü yanımda sen varsın, beni kollarsın, senin içinde ben varım.”
  • “İnsanın iyi olması için zeki olması gerekmez.”
  • “Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnan bana, insan fazla yalnız kaldı mı, hastalanır.”
  • “İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”

 

Yorumlar