Ana sayfa Animeler Fate Serisi

Fate Serisi

PAYLAŞ

Kutsal Kase Savaşı, her şeye gücü yettiği söylenen ve kazananın tek bir dilek hakkını gerçekleştirecek olan Kutsal Kase için 7 büyücünün ve onların hizmetkarlarının çağrıldığı, tarihten kahramanlar olan efsanevi savaşçılarla verilen ölümüne bir savaş. Kahramanlar 7 sınıfa ayrılır, bunlar: ”Saber, Archer, Lancer, Rider, Caster, Assassin, Berserker”dir. Bu tarihten kahramanlar geçmişten veya gelecekten, her zaman diliminden olabilir. Kral Arthur’dan Hasan Sabbah’a, Büyük İskender’den Atilla’ya, Gılgamış’tan Cengiz Han’a. Her türlü efsane, mitoloji ve benzeri şeyler mümkün. ”Gelecekten” kısmını ise unutmayın, burada küçük bir sürpriz karşılayacak bizi. Gelin Type Moon’un bu başarılı projesine bakalım.

Fate/Stay Night

4d25cdb5390aa288d522ab2a2be7956b

İlk hikayemiz bir önceki kase savaşından 10 yıl sonrasını konu almaktadır. Bu 5. Kutsal Kase Savaşı’dır. Japonya’nın Fuyuki şehrinde ortaya çıkan ve kazananın dileğini gerçekleştireceği söylenen Kutsal Kase için 7 büyücü ve bu büyücülere komut büyüleri ile bağlı 7 hizmetkar arasında geçen savaştır. Baş karakterimiz Emiya Shirou sıradan bir lise öğrencisidir ve başına geleceklerden habersizdir. Kendisine üvey babasından miras kalan ”Adaletin Savaşçısı” olma dileğiyle günlerini sürekli insanlara yardım ederek geçirmektedir. Bir gün okuldan geç vakitte ayrılırken kılıçlar ve mızrakla savaşan 2 kişinin savaşına tanık olur. Ne olduğunu anlayamadan kaçmaya başlar ama mızraklı savaşçı onu fark etmiş ve peşine düşmüştür. Okulda Shirou’yu yakalar ve mızrağını kalbine saplar. Tam ölecekken kılıçlı savaşçının efendisi bunun kendi suçu olduğunu düşünür ve Shirou’yu tedavi eder. Shirou bir süre sonra ne olduğunu anlayamadan uyanır ve evine döner. Ancak mızraklı savaşçı onu avlamak için geri döner ve tekrar Shirou’ya saldırır. Shirou canı pahasına kendini savunurken köşeye sıkışır. Mızraklı savaşçı tam onu öldürecekken beklenmedik bir şey olur ve ışık hüzmelerinin arasından ortaya çıkan bir kişi mızraklı savaşçıyı püskürtür. Bir şövalyeyi andıran zırhıyla beliren genç kız Shirou’ya yaklaşır ve sorar. “Efendim sen misin?”

Deen Stüdyo’sunun hikayeyi istenilen gibi yansıtamaması bu animeyi kötü kılan kısımlardan biridir. İlk izlediğinizde pek kötü izlenim bırakmaz ama sonra Zero ve Unlimited Blade Works’u izlediğinizde Ufotable’ın Deen’den daha iyi iş çıkardığını fark edersiniz.

Fate Zero

34529_fate_zero

Kutsal Kase Savaşı… Bu 4. Kutsal Kase Savaşıdır. Önceki 3 savaşta bir kazanan yoktur. Bireysel hedef ve hırslarının peşinde koşan büyücüler Fuyuki’de ölümüne bir savaşa girecektir. Tüm büyücüler Kutsal Kase için her şeyi yapacaktır. Biri hariç…

Kotomine Kirei amacı, hırsları veya arzusu olmayan bir adamdır. Ancak kaderden kaçamayarak kendini Kutsal Kase Savaşı’nın içinde bulur fakat yine kaderin bir oyunu ki eski bir düşmanı da bu savaşın içindedir. Emiya Kiritsugu, büyücü katili olarak da bilinen bu adam herkesten daha sert ve acımasızdır. Kutsal Kase’nin sunduğu mucizelerin peşindedir ve kase için her şeyi yapacaktır.

Arkadaşlar ilk opening sürekli bir biçimde youtube’dan kaldırılıyor ya tam şarkı hali ya da ingilizce versiyonu var o yüzden 2. opening’i koyuyorum.

Fate/Stay Night – Unlimited Blade Works

thumb-1920-598495

2014’te yayınlanan Fate/Stay Night’ın anime filmidir. Onun kısa özeti gibi düşünebilirsiniz. Önce bu anime filmini, sonrasında 2014’te yayınlanan asıl Unlimited Blade Works’u sundular. Film olduğu için yetersiz kaldı bu ve Deen Stüdyo’su yine istenilen başarıyı sağlayamadı.

Fate/kaleid liner Prisma☆Illya

fate-kaleid-liner-prismaillya-wallpaper-1

İlk olarak Zero’da görüp sonrasında Stay Night’ta biraz tanıdığımız Illyasviel von Einzbern, alternatif bir evrende geçen seride, sıradan bir okul öğrencisi karakterine bürünmüştür. Sıradan bir hayat yaşayan Illya bir gün evde banyodan dışarı bakarken Ruby isimli bir değnek camdan girer ve Illya’nın günlük hayatı büyük bir değişime uğrar, sonradan değneğin eski sahibi Tohsaka Rin gelir Illya ile beraber ”Sınıf Kartları”nı bulup yakalamaya çalışırlar, bu macera sırasında yeni dostlar da edineceklerdir. (Bu seriyi izlerken çok ikilem yaşarsınız o yüzden küçük bir not düşeyim, Illya normalde 18 yaşındadır ve Shirou ile Rin’den daha büyüktür ama alternatif bir evren olarak alındığı için Illya ilkokul öğrencisi olarak karşımıza çıkar. Shirou’nun büyü gücü yoktur. Kiritsugu ve Irısviel pek evde olmasa da hala evlidir, vs. vs.)

Tamamen alternatif bir evrendir ve seri ile alakası yoktur, eğer Illyasviel’i sevdiyseniz izlemeye değerdir. İlk sezondan sonra biraz yuri&loli olmaya başladığını da belirteyim.

Fate/Stay Night Unlimited Blade Works (2014)

fate-stay-night-ubw-01-large-50

2004’te çıkan Fate/Stay Night’ın isimli görsel romanın 2. senaryosunu konu alır. Stay Night’ın birden fazla hikayesi vardır ve hepsi de kendi resmi hikayesidir. Bu da o hikayelerden biridir. Özeti ilk Stay Night’a çok benzer ama bazı konularda bu yapım daha açıklayıcıdır. ”Hangisi izlenmeli?” derseniz ben ”Hepsi.” derim ama o kadar vaktiniz yoksa ilk Stay Night’ı es geçebilirsiniz. UBW yapım yılından kaynaklanan bir kalite farkı ve hikayeyi yansıtma açısında Deen Stüdyo’na göre çok daha başarılı olması ile daha iyi bir yapımdır bence

Fate/Stay Night: Heaven’s Feel

www.freepix4all.com

Geldik 3. Stay Night’ımıza, Heaven’s Feel. İlk çıkış tarihi 2015 olarak açıklanmıştı ancak 2017’ye ertelendi. Anime filmi olarak karşımıza çıkacak olan bu seri 3’leme olarak yapılacak. Şu ana kadarki en güzel Fate animesi olması bekleniyor. Senaryosu televizyonda yayınlamaya uygun olmadığından film olarak buluşacağız bu animeyle.

Diğer Stay Night’lar gibi bu da Fate Zero’dan 10 yıl sonrasında geçmektedir. Bu versiyonunda Sakura’yı ön plana çıkaracaktır. Aklınızdaki bazı soruların cevabını almanızda da yardımcı olur size. ”Kirei nasıl savaşa katıldı?” ”Sakura’ya yetenekli büyücü deniyordu ne oldu buna?” veyahut ”Caster’ın çağırdığı Assassin bu ise asıl bir Assassin yok mu?” tarzı.

Arkadaşlar Kutsal Kase Savaşı’nın kurallarını, nasıl başladığını, özelliklerini falan bilerek belirtmedim, Fate Zero’nun ilk bölümünde bunu anlatacak zaten, o yüzden içiniz rahat olsun. Ayrıca hikayenin anime yapılmayan mangaları, novelleri ve oyunları da mevcuttur eğer hikayeye bağlanırsanız onlara da bakmanızı öneririm. ”Niye 3 tane Stay Night var?” sorusunu hala sormakta iseniz Stay/Night visual novel (görsel roman) şeklinde bir oyun olarak çıktı. Bu oyunlarda hikaye oyuncunun tercihlerine göre ilerler ve her bitirdiğiizde yeni bir senaryo açılır. Bu 3’ü de o senaryolardır. Animeye çevrilen bu 3 Stay/Night’ın her birinde başka bir kadın karakter öne çıkıyor. İlkinde Saber, UBW’de Rin ve Heaven’s Feel’de de Sakura, yani hikayenin odağı ve haliyle de gidişatı değişiyor. Tabii bu demek değildir ki yalnızca 3 hikaye var daha birçok uyarlaması mevcut anime olmayan. 30’dan fazla farklı bitişi var bildiğim kadarıyla. Az önce belirttiğim gibi oyuncu tercihlerine göre bir sürü son mümkün.

Fate/Grand Order: First Order

Bu animemiz de tek bölümlüktür ama ismi First Order olduğundan yenileri de gelebilir. Ucu açık yani. Animemiz Fate’in mobil RPG oyunu olan Grand Order’ı konu alır. Bana sorarsanız oyunun ilk arc’ı yeterince iyi işlenmiştir.

Hikaye 2015 yılında geçmektedir. İnsanlığı yaşatma ve koruma organizasyonu Chaldea, insan neslinin yok olmasını önlemenin yanı sıra sadece büyü ile görülebilen ve ölçülebilen dünyayı korumak üzere kurulmuştur. Birçok araştırmacının çabaları sayesinde insanlığın tarihi bir 100 sene daha garanti altına alınmıştı. Her nasılsa Chaldea’nın gözetimi altındaki gelecek birden kayıplara karıştı. 2017 yılında insanlığın yok olacağı gözlenmiş, hatta doğrulanmıştı. Yok oluşun görünür sebebi 2004 yılındaki Japonya’ nın Fuyuki kentiydi. (Fate Stay Night 2004 yılında geçmektedir.) Bu şehirde şu zamana kadar hiç var olmayan bir “Gözlenemez Bölge” vardır. Chaldea, insanlığın sonuna yol açan bu Tekillik’i soruşturmak, ortaya çıkarmak ve mümkünse yok etmek amacıyla o yıla ve şehre doğru küçük bir sefer düzenleme planı alır.

Oyunun İngilizce versiyonu da çıkmışken oynamanızı tavsiye ederim. Her servant bulunmakta. Anime oyunu da seviyorsanız tam sizlik olacaktır. Tek bölümlük bir special olduğu için animenin kendi opening’i bulunmamakta, oyunun opening’ini koyuyorum o yüzden.

Fate/Apocrypha

Bunun animesi bu yazımdan sonra çıktığı için yeni bir yazımda tanıttım, bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorumlar