Ana sayfa Game Of Thrones Fatihlerin Kılıçları: Karaalev (Bölüm I)

Fatihlerin Kılıçları: Karaalev (Bölüm I)

PAYLAŞ

Kuzey, Kaya, Vadi, Menzil, Fırtına Toprakları, Dorne, Demir Adalar ve Nehir. Bu bölgeler takvimlerin başlangıcından önce yedi ayrı krallıktı. Daha sonralar Fatih olarak anılacak Aegon Targaryen, kız kardeşleri Visenya ve Rhaenys ile Westeros’a ayak bastı. Fetihlerini ejderhalarla yaptıkları kesin bir gerçektir ancak kişisel olarak Aegon ve Visenya muhteşem silahşörlerdi. Valyria çeliğinden yapılmış iki yadigar kılıcı kullandılar ve bu kılıçları diğer nesillere miras bıraktılar. Karaalev ve Kara Kız Kardeş.

KARAALEV

Karaalev, ne çift el ne de uzun kılıçtır. Bir buçuk el diye tabir edilen bu kılıçlar istenildiği zaman çift elle, istenildiği zaman tek elle kuşanılabilir.

Aegon’ın Fethi’nde Aegon Targaryen, bu kılıcı Qhorin Volmark’ı öldürmek için kullanmıştır. Birinci Dorne Savaşı’nda Aegon, Toland Hanesi’nin şampiyonunu öldürmüştür ancak sonradan öldürdüğü kişinin kalenin soytarısı olduğu öğrenilmiştir.

Fatih Aegon ve Karaalev.

Aegon’ın ölümünden sonra kılıç, oğlu Maegor Targaryen’a geçmiştir. Maegor bu kılıçla ilk önce Yüce Üstad Gawen‘ın kellesini almış ardından karısı Tyanna’nın kalbini sökmüştür. Diyar, Maegor’a karşı birleşmeye başladığında Kraliçe Rhaena Targaryen, kılıcı Prens Jaehaerys Targaryen için çalmıştır. Kral İkinci Aegon Targaryen’in bu kılıca sahip olması, Ejderhaların Dansı sırasında Rhaenyra Targaryen’a karşı meşruluğunu kuvvetlendirmiştir.

Maegor Targaryen kılıcını kullanırken.

Dorne’un Fethi sırasında Genç Ejderha Daeron Targaryen, bu kılıcı kullanmış ve Dornelular tarafından kılıcı elindeyken öldürülmüştür. Kılıcın hangi tarihte Targaryenlara geri döndüğü belirsizdir ancak Kral Aegon IV hükümdarlığında kılıcın Targaryenlarda olduğu kesindir. Sör Eustace Osgrey’e göre her Targaryen kralı kılıcı kullanmıştır. Buna göre kılıç Kral Baelor Targaryen veya Kral İkinci Viserys Targaryen hükümdarlıkları zamanında geri döndüğü tahmin edilmektedir.

KARAALEV HANESİ

Çünkü Daemon ondan daha iyi bir adamdı. Yaşlı kral da bunu görmüştü. Daemon’a kılıcı o verdi. Karaalev’i. Fatih Aegon’un kılıcını, Fetih’ten beri tahtta çıkan her Targaryen kralının kuşandığı kılıcı… Aegon kılıcı Daemon’un eline onu şövalye ilan ettiği gün verdi. Daemon daha on iki yaşındayken.’’

Daemon Su, şövalye ilan edilirken.

FS 182’de Kral Aegon IV kılıcını, ileride kral olacak meşru oğlu Daeron yerine piç oğlu Daemon’a vermiştir. Daha sonra Daemon kendi hanesini kurararak kılıcının ismini hanesine vermiş ve Karaalev Hanesi kurulmuştur. Bazıları kılıcın krallığı simgelediğini düşünürken, bazılarına göre isyanın tohumlarından biridir.

Daemon Karaalev, Birinci Karaalev İsyanı’nda bu kılıcı kullanmıştır. Daemon o gün, Savaşçı’nın ta kendisi olarak anılacak kadar iyi savaştı. Vahşi Wyl Waynwood ve Dokuzyıldız Şövalyesi’ni öldürdü. Ardından Sör Gwayne Corbray ile efsanevi bir düelloya tutuştu. Düelloyu kazandı ama gerçek bir şövalye gibi davranarak rakibine merhamet etti ve onu kendi üstadına yollattı.

Kara Ejderha Daemon Karaalev.

Bu merhameti yüzünden Kuzgunun Dişleri adlı Brynden Nehir’in okçu grubu tepeye hakim oldu. Ok yağmurunda Daemon’ın oğulları ve Daemon oracıkta can verdi. Bu görüntüyü görüp çıldıran Acıçelik olarak bilinen Aegor Nehir, Karaalev’i kuşandı ve Brynden Nehir’in bir gözünü deşti.

Daemon ve oğullarının sonu.

Kızılçimen Muharebesi kaybedilince Acıçelik, kılıcı alıp diğer isyancılarla beraber Özgür Şehirler’e sürgün olarak kaçtı. İkinci Karaalev İsyanı’nda Aegor, kılıcı İkinci Daemon Karaalev’e vermeyi reddetmiştir. Kılıcın yeri bilinmemektedir.

 

 

Yorumlar