Ana sayfa Middle Earth Filmler Fëanor Oğullarının En Sert Mizaçlısı: Caranthir

Fëanor Oğullarının En Sert Mizaçlısı: Caranthir

PAYLAŞ

Fëanor’un Oğullarının dördüncüsü olan Caranthir, aynı zamanda öfkenin en sert ve en hızlısıydı. O ” Karanlık Caranthir” olarak bilinirdi.

Esmer Caranthir (Karanlık Caranthir)

Caranthir | Wiki | Lord of the Rings Amino Amino

Feanor’un oğllarının dördüncüsü olan Caranthir, ağaçların Devri’nde Valinor’da dünyaya gözlerini açmıştır. Oldukça sert bir mizacı vardır ve genel anlamda çok çabuk sinirlenmesiyle ün salmış ve böyle tanınmıştır. Görünüş olarak tanımlarsak hafife çalan kızıl bir teni ve gecenin karanlığına karışmış koyu siyah saçları vardır. Bu görünüşü nedeniyle Esmer Caranthir adıyla da bilinir. Feanor İki Ağaç’ın Devri’nde Silmarilleri yapar ama Ağaçların 1495. yılında Vala olan Morgoth Silmarilleri çalar ve Orta Dünya’ya kaçar. Feanor Silmarilleri ne pahasına olursa olsun geri alacağına dair büyük bir yemin eder, Karanlık Caranthir ve diğer kardeşleri de bu yemine ortak olarak Noldor’un büyük bir kısmı ile birlikte Orta Dünya’ya döner ve 1497 yılında Orta Dünya’ya varırlar. 

Kısa Bir Tarihçe

Beleriand’a varmalarından kısa bir süre sonra Elflerin Mithrim’de kurdukları kamp Morgoth’un karanlık ordusu tarafından haince saldırıya uğrar fakat bu savaşta Elfler galip gelmiştir. Feanor bu yaşanan olay sonrası Morgoth’un kalesi Angband’a saldırıp Balrog iblisleri tarafından tuzağa düşürülüp katledilmiştir. Fingolfin ve halkının Orta Dünya’ya ayak basmasıyla İlk Çağ başlar ve Noldor’un burada ki kaderini tartışmak için divan toplanır. 

Curufin, Caranthir, Maedhros, Celegorm, Maglor | Cool sketches ...

Finarfin’in oğlu Angrod divana katılır ve Doriath Kralı olan Thingol’un mesajını divana sunar. Thingol’un mesajı ise şu şekildedir; Noldorluların istediği yerlere yerleşmelerinde bir sakınca olmadığı ama kendi halkı olan Sindar’ı hiçbir koşulda rahatsız etmemeleri gerektiğini ve şartı olduğunu söyler. Ezelden berri Finarfin oğullarından haz etmeyen Karanlık Caranthir bu sözlere mizacının da getirdiği bir tepkiyle çok sinirlenir ve Angrod’u Thingol’un ayakçılığını yapmakla suçlamaya başlar. Maedhros ise çıkabilecek herhangi bir anlaşmazlığı önceden önlemek amacıyla kardeşleriyle birlikte Mithrim’den ayrılır. Hep birlikte Doğu Beleriand’a doğru yol alırlar. 

Feanor Oğulları - Orta Dünya

Caranthir’in Kendi Kurduğu Ülkesi

Caranthir Mavi Dağlar’ın eteklerinde ve Gelion Nehri’nin doğu kısmında kalan yerde kendi ülkesinin temelini atar. Rerir Dağının batısında büyük bir kale inşa ettirir, halkı ile birlikte bu kale ve Helevorn Gölü’nün kıyı kesimlerinde hayatlarını sürdürürler.

Uzun bir zaman sonra Caranthir’in halkı ilk kez, Üçüncü Çağ zamanında büyük olayların döneceği yer olan Ered Luin’e aşar ve dağların ardında ki topraklara adım atar. Burada bulunan büyük ve muhteşem olan iki şehirin ırkı Belegost ve Nogrod’da yaşayan Cüceler ile karşılaşırlar. Caranthir, Cüceleri gerek görünüşleri gerek davranışları konusunda onları küçümsemiştir. Fakat cüceler ile yapılması muhtemel olan ittifakın öneminin farkındadır. Cüceler bir çok alanda yetenekliydiler ve bu yetenekleri sayesinde iki farklı ırk topluluğu arasında ekonomik ve ticari ilişkiler gelişir. Böylece Caranthir Beleriand’ın büyük bir kısmıyla aynı yolla ticari ilişkilerini geliştirip, büyük bir servete kavuşur. 312 yılında Haladin adın da bir grup İnsan topluluğu Mavi Dağlar’ı tırmanıp Beleriand’a gelir. Bu topluluk Thargelion’un güneyine yerleşip yeni bir oluşumun temelini atmaya başlarlar. 

The rescue of the Haladin by Ladyoftheflower (Caranthir brings aid ...

Caranthir ülkesinin kendi çıkarını düşünerek bu topluluğun kendi ülkelerinin güneyini korumaları şartı ile orada huzurlu bir şekilde yaşamalarına izin verir. Fakat bu sırada insanların Beleriand’a yerleştiğinin haberini alan Morgoth 375 yılında geniş çaplı bir ordu gönderir ve İnsanların bulunduğu bölge kuşatılır. Orklar savunmayı yarıp zafere ulaşacakken Caranthir kendi ordusuyla desteğe gelir ve Orklar geri püskürtülerek büyük yenilgiye uğratılır.

Ani Alev Muharebesi’nde Morgoth’un sinsi uşağı Ejder Glaurung önderliğinde büyük bir Ork ordusu Doğu Beleriand’a saldırıp işgal eder. Orklar, Rerir Dağı yakınlarında bulunan Caranthir’in kalesini ele geçirip, Helevorn Gölü’nün berraklığını kirletirler. Thargelion harap olmuştur. Caranthir ise sağ kalanlar ile birlikte güneye çekilirek Amon Ereb’de bulunan iki kardeşi Amrod ve Amras’ın yanına varır. 463 yılında Doğudölleri olarak anılan bir insan topluluğu Beleriand’a ayak basar ve Başlarında olan Reisleri Ulfang, Caranthir ile birlikte güçlenme amaçlı ittifak yapar. Fakat bu ittifak’ın altında Ulfang’ın ihaneti saklıdır. Çünkü Ulfang daha öncesin de Morgoth’la anlaşma yapmıştır. 

472 yılında gerçekleşen büyük savaş olan Sayısız Gözyaşı Savaşı’nda Ulfang’ın oğulları Uldor, Ulfast ve Ulwarth birlikte Caranthir’e ihanet edip savaş alanında taraf değiştirirler. Bu hainliğin ardından savaş acı bir şekilde kaybedilmiştir. Elfler ve İnsanların eskisi gibi dost olamamalarının nedenlerinden biri de bu hainliktir. Feanor oğulları savaş alanından kaçmak zorunda kalırlar. Caranthir doğuya yol alarak Dolmed Dağı’na sığınmıştır.

Beren ve Luthien’in ayrılışından sonra Silmaril, oğulları olan Doriath Kralı Dior’a geçmiştir. Feanor’un oğullarından Maedhros bunu bir fırsat olarak değerlendirmek ister ve kardeşlerini toplayarak Doriath’a saldırı düzenler. Bu saldırı da Kral Dior ve Kraliçesi Nimloth’u öldürmeyi başarsalar da Caranthir iki kardeşiyle beraber Dior tarafından katledilmiştir.

Soy Ağacına Kısa Bir Bakış

Detaylı Bilgi İçin Başvurabileceğiniz Kaynaklar

Tolkien Gateway

Vikipedi

Silmarillion

Yorumlar