Ana sayfa Middle Earth Filmler Feänor’un Eşi: Nerdanel

Feänor’un Eşi: Nerdanel

PAYLAŞ

Nerdanel, Noldor Elfi, demirci Mahtan‘ın kızı ve Feänor‘un eşi idi.

Tarihçesi

Nerdanel, yetenekli bir heykeltraştı. Öylesine gerçekçi heykeller yapardı ki, bu heykelleri ilk kez gören herkes gerçek olduklarını düşünürdü. Eğer Nerdanel’in sanatından haberdar değillerse, mutlaka onlar ile konuşmaya çalışırlardı. Aynı zamanda bizzat kendi düşüncelerinin ürünü olan heykeller de yaptı. Bu heykeller güçlü, garip fakat güzel görünürlerdi. Gençliğinde, gezip dolaşmayı ve özellikle de Aman’ın kıyılarına, tepelerine gitmeyi çok severdi. İşte burada tanışmıştı, ona birçok macerada eşlik edecek olan Feänor ile.

Evliliği

Nerdanel, Feänor ile evlendiğinde, diğerleri buna şaşırdılar çünkü Nerdanel, halkının en güzeli sayılmazdı ama onların bilmedikleri şeyler vardı. Nerdanel güçlü, açık zihinli ve öğrenme isteği ile doluydu. Kocasından daha sabırlıydı ve diğer insanlara üstünlük sağlamaktan çok, onları anlamaya çalışıyordu.

Sonraki zamanlarda, Fëanor’un isyana kalkışması ve diğer düşünceleri Nerdanel’i derinden üzdü. Bu isyana katılmadı ve Fëanor’un isyanına katılmayarak onunla birlikte Orta Dünya’ya gitmeyi reddetti.

Nerdanel’in Fëanor’dan 7 tane erkek çocuğu oldu; Maedhros, Maglor, Celegorm, Caranthir, Curufin, Amrod ve Amras. Elfler genelde 4 veya daha az çocuk sahibi olurlardı ve bu yüzden Nerdanel’in ailesi takdir edilesi idi. Nerdanel’in sakin kişiliği çocuklarından birkaçına geçmişti. Tıpkı Fëanor’un öfkeli kişiliğinin de diğerlerine geçmesi gibi. Sadece en büyük oğlu Maedhros’a ve en küçük oğulları Amrod ile Amras’a kızıl-kahverengi saç rengini miras bırakmıştı.

Genolojisi

Kaynaklar

  1. Silmarillion
  2. Tolkien Gateway
Yorumlar