Ana sayfa Harry Potter Filmler Felix Felicis: Sıvı Şans

Felix Felicis: Sıvı Şans

PAYLAŞ

“Felix Felicis! Benim kendi icadım, şaheserim; kariyerimi taçlandıran nihai başarı. Şişelenmiş iyi şans. Doğru yapıldığında bu iksiri içen kişi her çabasında başarılı olacak fakat belirtmeliyim ki bu iksiri fazlaca kullanmak zehirlidir ve yüksek seviye dikkatsizliğe sebep olur.”

-Zygmunt Budge

Felix Felicis, diğer bir adıyla “Sıvı Şans” içen kişinin şansını bir süreliğine ciddi derecede arttıran bir iksirdir ve kullanıcısı neye çabalarsa o işte başarılı olur. Sıradan bir günü, olağandışı bir güne çevirir.

Sınırlı düzeyde kullanılmalıdır. Fazla kullanıldığı takdirde baş dönmesi, dikkatsizlik ve tehlikeli bir özgüvene sebep olur. Büyük dozlar söz konusu olduğunda Felix oldukça zehirleyicidir ve Quidditch gibi rekabet içeren tüm turnuvalarda yasaklanmıştır. Yapması zordur ve yanlış yapılırsa felaket olur. Tüketmeden önce 6 ay beklemesi gerekir.

Tarihçesi

“Güven bana, ne yaptığımı biliyorum. Ya da en azından… Felix biliyor!

-Harry Potter (İlk defa Sıvı Şans içtikten sonra)

Zygmunt Budge, bu iksiri 16.yüzyıl’da icat etmiş ve bu iksirden kariyerinin en iyi başarısı hatta “Kariyerimi taçlandıran nihai başarı” şeklinde bahsetmiştir.

Horace Slughorn bu iksiri hayatı boyunca 2 kez kullandığını belirtmiştir. Bir kez 24 yaşında, bir kez de 57 yaşında kullanmış, iki seferde de harika sonuçlar almıştır.

1996 yılının Eylül ayında, iksir dersinde en iyi Yaşayan Ölüm İksiri’ni (Draught of Living Death) yapmış (Snape’in kitabındaki bilgilere dayanarak) ve Profesör Slughorn’dan bir şişe Felix Felicis kazanmıştır. Bu şişenin toplam etkisi 12 saat sürmektedir.

İlgili resim

Sonraki zamanlarda Harry, Ron’un ilk quidditch maçından önce rahat olması ve maçta tüm yeteneklerini sergileyebilmesi için onun içeceğine Felix Felicis dökmüş gibi davranarak Ron’u ve Hermione’yi kandırmıştır. Hermione bu yaptığının yanlış olduğunu belirtmiş ve Ron’a içmemesini söylemiştir fakat Ron onu dinlemeyerek Balkabağı Suyu’nu, içinde Felix Felicis olduğuna inanarak içmiştir. Maç boyunca neredeyse mükemmel oynadıktan sonra Hermione, Harry’i azarlamış fakat gerçeği öğrendikten sonra kendisi de bir hayli şaşırmıştır.

harry potter drinking felix felicis gif ile ilgili görsel sonucu

İksirin ilk gerçek kullanımı, Ron’un tavsiyesi üzerine Slughorn’un hortkuluk hakkındaki gerçek anılarını almak amacıyla Harry’nin iksiri içmesiyle olmuştur. Harry iksiri içmekte tamamen kararsız kalmıştır çünkü aslında iksiri Ginny Weasley’i etkilemek için kullanmak istemiştir. İksirden sadece 3 saatlik küçük bir doz almıştır. İksirin kalanı, sonralarda Hogwarts’ı ölüm yiyenlerin basması üzerine Hermione, Ginny ve Ron arasında paylaştırılmıştır.

İksirin ilk ve ikinci kullanımı arasında Harry, Draco Malfoy’un İhtiyaç Odası’nda neler yaptığını keşfetmek için birazını kullanmayı önerdi, fakat Hermione, İhtiyaç Odası gibi güçlü bir savunmaya sahip bir yerde kullanmanın israf olacağı gerekçesiyle, Harry’ye karşı çıktı.

Fiziksel Görünümü

“Erimiş altın rengindedir ve büyük damlalar halinde, bir süs balığı gibi yüzeyinden düşer fakat asla dökülmez.”

Bu iksirin erimiş altına çok benzediği söylenir. Süs balığı gibi aralıklarla damlalar şişeden sıçrar. Yüzeye sıçrayan iksir damlalarının hiçbir zaman dökülmediği ve iksirin bir kazanın içindeyken neşeyle sıçradığı belirtilmektedir.

Bilinen Felix Felicis Kullanımları

 • 3 kardeşten en genci olan Tertius, 16.yüzyıl’da iksiri kullanmıştır. İksir sayesinde onu Diagon Yolu’na götürecek büyücü bir aile, yeni bir asa ve cüppe için altın ve Lanet-Kırıcı olarak çalışabileceği bir iş bulmuştur.
 • Tarihi bilinmemekle birlikte, sadece eğlence amacıyla Albus Dumbledore da bu iksiri kullanmıştır.
 • Horace Slughorn, 24 ve 57 yaşlarında bu iksiri kullanmıştır ve ona 2 harika gün sağlamıştır.
 • Harry Potter, 21 Nisan 1997’de, Profesör Slughorn’dan hortkuluk ile ilgili anıyı almak amacıyla bu iksiri kullanmış ve istediğini elde etmiştir.
 • Ron, Ginny Weasley ve Hermione Granger, 30 Haziran 1997’de, Ölüm Yiyen’lere karşı mücadele ederken bu iksiri kullanmışlardır.
 • 21.yüzyıl’da Hogwarts İksir Şampiyonu tarafından kullanılmıştır. İksir sayesinde içinde Altın Kazan’ın bulunduğu kafesi açmak için doğru anahtarı seçebilmiş, çok kötü malzemeler ile bir Tam Potansiyel İksiri yapmayı başarmıştır.

Etimolojisi

“Felix” Latince’de “Mutlu, şanslı” anlamına gelen bir kelimedir. “Felicis” kelimesi de aynı kökten gelme, hemen hemen aynı anlama sahip bir Latince kelimedir. Bu ismi tam olarak çevirirsek karşılığı “Şansın Şansı” “Şans Şans” gibi bir şey olacaktır.

Meraklılar İçin Felix Felicis Tarifi

 1. Bir kazana Ashwinder yumurtası ekleyin, sonra yaban turpu ekleyin ve ısıtın.
 2. Bir soğanın suyunu ekleyin (Squill bulb) ve kuvvetlice karıştırın.
 3. Murtlap’ın arkasındaki anemon benzeri dokuyu doğrayın, karışıma ekleyin ve ısıtın.
 4. Bir tutam kekik ekleyin ve yavaşça karıştırın.
 5. Bir Occamy Yumurta kabuğu’nu öğütün ve karışıma ekleyin
 6. Yavaşça karıştırın ve ısıyı arttırın.
 7. Bir tutam toz rue ekleyin.
 8. Kuvvetlice karıştırın ve son bir kez ısıyı arttırın.
 9. Kazanın üzerinde asanız ile sekiz çizerek büyülü sözcükleri söyleyin: “Felixempra!”

Kaynaklar

 1. J. K. Rowling’in Kitapları
 2. Harry Potter Fandom
Yorumlar