Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar FIFA 20 İncelemesi

FIFA 20 İncelemesi

PAYLAŞ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yepyeni bir FIFA oyunu bizlerle. PES serisinin isim değiştirmesi biraz şaşırtıcı geldi bu yıl, o kadar. O da, yine olduğu gibi devam ediyor. Ne yazık ki ona göz gezdirme şansım olmadı, o yüzden de aralarında nasıl bir fark olduğunu FIFA 20 inceleme yazım boyunca sizlere belirtemeyeceğim. Bir başka bahsetmekten çekindiğim şey ise, oynanış konusu. Daha doğrusu, temelleri. Zira, her yıl çıkan bir oyun ve her seferinde temel oynanış mekaniklerinden bahsetmek biraz garip geliyor, yalan olmasın. Bu yüzden, bizlerle bu yıl buluşturulan şeylerden bahsetmeyi tercih etmekteyim.

Öncelikle Bilmeyenler İçin, Nedir Bu FIFA 20 ?

FIFA 20, her yıl bir yenisini gördüğümüz futbol oyunları serilerinden bir tanesinin en yeni oyunu. Arkasında Electronic Arts gibi önemli bir ekibi bulunduruyor. Bilirsiniz, para denilince akla ilk EA gelir. Kendi markalarını gerçekten güzel yapabilmeleri gibi bir durum da söz konusu. Durum böyle olunca da, her yıl üstüne ekleyerek, futbol oyunları arasında en zirvelerde bulunan birkaç oyundan birini yapmayı başarıyorlar. Bu yıl da, durum tam olarak öyle oldu ve yine başarılı diyebileceğim bir oyun ile karşı karşıya kaldım. Özellikle de, yeni Volta modu ile. Tabii, bu Volta modundan bol bol bahsedeceğim, sadece henüz zamanı değil.

Oynanış Mekanikleri ?

Önce, serinin yeni oyunu ile birlikte oyuna eklenmiş ve geliştirilmiş oynanış mekaniklerinden bahsedeyim. Bu yeniliklerden ilki olarak, oynanış gerçekçiliği açısından yapılan geliştirmelerden bahsedebiliriz. Alan paylaşımı konusunda Dinamik Bire Birler adı verilen geliştirmeler yapılmış. Pozisyon alma ve müdahale konusunda ise Yapay Zeka Savunması adındaki yenilik bulunmakta. Son olarak da, hareketler konusunda da Doğal Oyuncu Hareketi adı verilmiş olan geliştirmeler ile karşı karşıyayız.

FIFA 20 oynarken, maçın gidişatını belirleyecek anlarda da geliştirmeler yapılmış. Slalom Dribling ile birlikte, oyunculara daha çevik hareket edebilme şansı sunulmakta. Kontrolcü Müdahale başlığı altında, topa müdahale açısından geliştirmeler yapılmış durumda. Duran Top Yenilemesi adı verilen özellik ile de, serbest vuruş ve penaltı gibi pozisyonlarda, oyunculara daha iyi hakimiyet sunuluyor. Son olarak da Soğukkanlı Bitiricilik özelliği var. Bu özellik ile de, zor pozisyonlarda alınan risklerin ödüllendirilmesi açısından geliştirmeler bulunuyor.

Elbette bu kadardan ibaret değil. Bir de, top fiziği konusunda geliştirmeler yapılmış. Top Odaklı Hareket adı verilen yeni geliştirme ile birlikte, topun daha gerçekçi dönmesi ve sekmesi sağlanıyor. Bu da, oyunu gerçek hayata bir tık daha yaklaştırıyor elbette. Yeni Şut Açıları adındaki yeniliklerle birlikte ise, bizlere yepyeni şut şansları ve türleri sunulmakta. Yani, anlayacağınız üzere, bu yıl da yine oyunun gerçeğe yakınlaşması için yepyeni yenilikler bizlere sunulmuş.

Nedir Bu Volta ?

Volta modu, bize sokak futbolunu geri getiriyor. Sokak futbolunun konu alındığı bir hikayeye şahitlik ediyoruz bu modda. Volta, bize kendi karakterimizi ve takımımızı veriyor. Sahip olduğumuz takımı ve oyuncuyu geliştirerek, daha iyi yerlere gelmeye çalışıyoruz. Volta, oyunculara yeni modlar da sunmakta. Bunlardan bir tanesi, Volta Hikayesi. Volta Hikayesi’nde, takımımızın ve karakterimizin hikayesini tecrübe ediyoruz. Bir diğer mod ise, Volta Ligi. Çevrim içi olarak oynanan bu mod, dereceli bir oyun türü olarak görülebilir. Son olarak da Volta Santra var. Bu modda ise, favoriniz olan profesyonel futbol takımını sahaya çıkarabiliyorsunuz.

Volta modunda, alıştığımızın dışında maçlar yapmaktayız. Oynayabildiğimiz maçlar da 3’e 3, 4’e 4 veya 5’e 5 olabiliyor. Tabii, bu kadarla da kalmıyor maç çeşitleri ve kuralları. Dahası, bu maçlarda takımımızdaki oyuncular kaleci oyunculuk da yapabiliyor. Tabii, biraz da maçın şartlarına bağlı bir mevzu bu. Ayrıca, bu mod için dünyanın 4 bir yanından 17 adet futbol sahasının oyunda yer aldığının da altı çizilmesi gerekli. Açıkçasını sorarsanız, uzun bir süredir beklemekte olduğum bir şey olduğunu söyleyebilirim. Çünkü, sokak futbolu garip bir şekilde daha zevkli gelen bir aktivite. FIFA Street’ten sonra da doğru düzgün sokak futbolu tecrübesi sunan bir oyun görememiştim. FIFA 20 ile birlikte bu durum da değişerek, hikaye modu ile güzel bir özellik olarak geldi. Bu sayede, futbol oyunlarında da türlü türlü hikayelerin yer alabileceği de fazlasıyla gösterilmiş oldu.

Öğretici

Eğer ilk defa futbol oynayacak bir oyuncuysanız, FIFA 20 sizlere bu konuda yardımcı olacak demektir. Daha oyuna başlar başlamaz, temel mekanikleri öğreten küçük bir maç ile baş başa bırakılıyorsunuz. Ekran üzerinde basmanız gereken tuşlar da tek tek gösteriliyor. Bu sayede de, öğrenme açısından zorluk çekmemiş oluyorsunuz. Yani, ilk dakikalardan oyuna hızlı bir şekilde alışma fırsatı sunuluyor sizlere.

Temel olarak hala, FIFA 19 ile atılan temeller üzerinde yer almakta. Yani, geçen sene bizlere sunulan oyuna baktığımda, çok da büyük bir fark göremedim dürüst olmak gerekirse. Hoş, pek de bir şey beklemiyordum. Bu yüzden, pek de şaşırtan bir gelişme olmadı benim açımdan. Zaten oyun motoru olarak da, çıkışından beri birçok oyunda kullanılmış olan Frostbite oyun motorunun geliştirilmiş hali olan Frostbite 3 kullanılmakta.

Görsellik ve Performans

Dürüst olmam gerekirse, performans olayını hiç takip etmedim. Çünkü, zaten her yıl çıkan bir yapım ve hiçbir sorun yaşamadım bugüne kadar. Performans açısından da, oyunu oynarken gözüme takılan bir şey olmadığını belirtebilirim. Herhangi bir FPS düşüşü, hata gibi şeylerle karşılaşmadım. Bu yüzden de kötü bir şey söyleyemem bu konuda. Hoş, kullanmakta olduğum sistemin de bu konuda etkisi var elbette fakat yine de her oyunda akıcı olmuyor, oyunun geliştiricilerine bağlı olarak.

Fiyat ?

Şimdi fiyat etiketlerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü, fiyatlar bize göre neredeyse her şartta uçuk oluyor. Bu yüzden, o konudaki yargıyı size bırakmak istiyorum. Öncelikle, oyunun standart sürümü, PC platformunda 59,99 euroluk fiyat etiketine sahip. Champions Edition almak isterseniz, 79,99 euroyu gözden çıkarmanız gerekmekte. Bir de Ultimate Edition var, bu da 89,99 euroluk fiyat etiketi ile karşımızda. Tabii, bunları TL’ye çevirince fiyatlar bir hayli uçuk olabiliyor.

Yorumlar